Srdce dokáže pumpovať pravidelne ako dobre namazaný stroj. Často však z rôznych dôvodov zrýchli či spomalí. Poďme si zosumarizovať najdôležitejšie fakty o srdcových arytmiách.
Čo by sme mali vedieť o arytmiách?
Všeobecne môžeme arytmie charakterizovať ako nepravidelný srdcový tep alebo odchýlky od bežného (štandardného) srdcového rytmu. Nie je však arytmia ako arytmia. Kardiológovia rozoznávajú pomerne veľa druhov arytmií. Presná diagnostika konkrétneho typu arytmie je zárukou adekvátnej liečby.
Bežný človek nemá dôvod poznať všetky druhy, typy či varianty srdcových arytmií – to je úloha kardiológov. Pre laika je dôležité mať aspoň základný prehľad o prejavoch porúch srdcového rytmu.
Všeobecne ich vieme zhrnúť takto:
- srdce bije aj v pokoji arytmicky, rýchlo, pomaly, alebo nepravidelne, „vynecháva“ či „trepoce sa“,
- pocit búšenia v hrudi,
- bolesť alebo napätie na hrudníku,
- pocit, že sa nemôžete nadýchnuť,
- závrat, pocit točenia hlavy či pocit na odpadnutie,
- rozmazané videnie,
- slabosť alebo pocit veľkej únavy,
- potenie.
Bezpríznakové arytmie
Problémom je, že môžete mať aj asymptomatickú, „tichú“ arytmiu, ktorú vôbec nepociťujete. Aj preto sú súčasťou preventívnych prehliadok EKG vyšetrenia. Príčin a dôvodov vzniku arytmií je približne toľko, ako druhov arytmií – nepátrajte po nich, nechajte to na kardiológa. Dnes existujú pokročilé metódy diagnostiky arytmií, ich príčin a aj rôzne spôsoby liečby, vrátane operačných.
Dá sa zabrániť vzniku arytmie?
Prevencia arytmií neexistuje, kľúčovo dôležité sú pravidelné lekárske prehliadky, ktoré dokážu zachytiť aj asymptomatické arytmie.
Srdcové arytmie môžu byť tiché, výrazné, rýchle, pomalé, neškodné aj akútne a život ohrozujúce. Ak máte pocit, že vaše srdce nebije tak, ako zvyčajne, vyhľadajte svojho lekára, aby zistil čo a prečo sa deje a rozhodol o ďalšom postupe. Pokiaľ je zmena srdcového rytmu prudká, náhla a sprevádza ju intenzívna bolesť na hrudi trvajúca viac minút, volajte záchranku. Pravdepodobne nepôjde o arytmiu, ale infarkt myokardu.