sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 213.180.203.133 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )

Infarkt myokardu v mladom veku

muž a žena si držia navzájom ruku

Tvrdenie, že infarkt myokardu postihuje len starších ľudí je mýtus. Čo je príčinou infarktu v mladom veku?

Stránky

Terapeutické oblasti

Kardiológia

Kardiológia je lekársky odbor v rámci vnútorného lekárstva, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou ochorení srdca a cievnej sústavy.

Zobraziť viac

Aké ochorenia sem spadajú?
Existuje mnoho porúch kardiovaskulárneho systému, napríklad angina pectoris, hypertenzia, srdcové arytmie, ateroskleróza, ochorenie koronárnych artérií, ochorenie periférnych artérií a mnoho ďalších. 

K vážnejším a život ohrozujúcim stavom patrí napríklad akútny koronárny syndróm, kam spadá aj infarktu myokardu. Pri náhlom zúžení či zablokovaní ciev (ako v prípade infarktu) však nezasahuje kardiológ, ale kardiochirurg, čiže špecialista z oblasti chirurgie. 

Ako sa dá predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam?
Okrem vrodených porúch je častým dôvodom srdcovo-cievnych ochorení nezdravý životný štýl, ktorý podmieňuje rozvoj kôrnatenia tepien. Snahou v rámci prevencie by preto malo byť udržiavanie si optimálnej váhy a hladiny cholesterolu v krvi v odporúčaných hodnotách. 

človek cíti bolesť na srdci a chytá sa za hruď. V popredí je ikona srdca
Infarkt myokardu je akútne vzniknutý stav najčastejšie v dôsledku existujúcej ischemickej choroby srdca. Ischemická choroba srdca vzniká pri znížení alebo úplnom zastavení prívodu kyslíka a živín do srdcového svalu (myokardu).

Interaktívny test