Liečba a manažment komplikácií cukrovky

lekár s pacientom

Máte cukrovku s pridruženými komplikáciami? Zistite, ako by mala vyzerať správna liečba (a prečo ju dodržiavať)

Ako predchádzať komplikáciám cukrovky?

žena v športovom oblečení sedí na schodoch

Srdcovo-cievne a obličkové ochorenia u diabetikov: dá sa im predchádzať?

Stránky

Terapeutické oblasti

Diabetológia

Diabetológia je medicínsky odbor, ktorý ako už názov napovedá, sa špecializuje na diagnostiku a liečbu diabetu (cukrovky) spolu s pridruženými ochoreniami. Keďže ide o ochorenie, ktoré sa veľmi často spája s mnohými inými ťažkosťami, je dôležité nazerať na pacientov stav komplexne.

Zobraziť viac

Čo je úlohou diabetológa? 

Lekár diabetológ diagnostikuje a lieči pacientov s cukrovkou (najrozšírenejší je 2. typ, no poznáme aj iné druhy cukrovky). Nevyhnutné je sledovať dlhodobý stav pacientov a edukovať ich o vhodnej životospráve, o správnom dávkovaní inzulínu či používaní glukometra v domácom prostredí. 

Spolu s cukrovkou je však nutné liečiť aj prípadné pridružené ochorenia, preto by mal diabetológ úzko spolupracovať aj s inými špecialistami, ako napríklad kardiológom či obezitológom.

Ako sa dá predchádzať cukrovke? 

Pred diabetom 1. typu sa nedá chrániť, no pred 2. typom áno. Správnou životosprávou a zmenou životného štýlu je možné nielen predchádzať samotnému ochoreniu, ale aj neskoršiemu pridruženiu mnohých iných ochorení na čele so srdcovo-cievnymi. 

 

Cukrovka (diabetes mellitus) je rozšírené civilizačné ochorenie. Zistite, ako sa líši prvý typ od druhého, aké sú príznaky a ako vyzerá liečba cukrovky.

Interaktívny test