Terapeutické oblasti

Obezitológia

Obezitológia je medicínsky odbor, ktorý ako už názov napovedá, sa špecializuje na prevenciu, diagnostiku a liečbu obezity spolu s pridruženými ochoreniami.

Zobraziť viac

Keďže ide o rozšírené ochorenie, ktoré vedie k mnohým iným ochoreniam, aj obezitológia musí nazerať na ochorenie ako na komplexný problém.  

Čo je úlohou obezitológa? 

Lekár obezitológ na základe anamnézy, vyšetrení a BMI určí stupeň obezity. Od zdravotného stavu pacienta sa odvíja aj vhodná liečba – primárne však ide o úpravu stravy a zameranie sa na vhodnú fyzickú aktivitu. Lieky a chirurgické zákroky sa indikujú v prípade, ak sú predchádzajúce možnosti nedostatočné. 

Spolu s obezitou je však nutné liečiť aj pridružené ochorenia, preto by mal obezitológ úzko spolupracovať aj s inými špecialistami, ako dietológ alebo diabetológ.  

Ako sa dá predchádzať obezite? 

Racionálnou a vyváženou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou a zdravým životným štýlom sa dá udržiavať aj zdravá váha. Dobré je však spozornieť už pri prípadnej nadváhe, ktorá predchádza obezite. Nebojte sa vyhľadať pomoc nutričných terapeutov alebo trénerov, ktorí vám poskytnú užitočné rady. Vždy platí, že je lepšie venovať pozornosť prevencii a predchádzať tak rozvoju potencionálnych komplikácií. 

Obezita nie je estetický problém, ale ochorenie ako mnohé iné. Má svoje príčiny, jasnú definíciu ale aj odporúčanú liečbu. Zistite viac o obezite z medicínskeho hľadiska.

Interaktívny test