sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 95.102.180.90 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
žena, ktorú bolí brucho

Ako vplýva stres na ulceróznu kolitídu?

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Ulcerózna kolitída (nešpecifikovaný zápal sliznice hrubého čreva) je nepríjemné zápalové ochorenie črevnej sústavy, ktorého príčinu zatiaľ nepoznáme. V tomto článku sa pozrieme na to, aké je spojenie medzi týmto ochorením a stresom.

Príznaky ulceróznej kolitídy

Najčastejšími príznakmi ulceróznej kolitídy (UC) sú bolesti brucha, krvavé hnačky, často sprevádzané bolestivým nutkaním na stolicu s rôznou intenzitou

Priebeh UC môže byť nárazový (vtedy sa objaví iba raz, ale pravdepodobnosť opätovného vzplanutia choroby je priemerne až 50 %), alebo chronický s opakovanými vzplanutiami. Ochorením trpí asi 12 zo 100-tisíc ľudí a najčastejší výskyt je vo vyspelých krajinách. To naznačuje zrejmý vplyv vonkajších vplyvov vrátane stresu. 

Vzťah stresu a UC nefunguje presne podľa vzorca príčina – následok. Stres však môže zhoršiť príznaky UC alebo spôsobiť vzplanutie ochorenia.  

Aký má stres vplyv na ulceróznu kolitídu?

Spojenie stresu a UC môže podľa odborníkov fungovať viacerými spôsobmi: 

  • Prepnutie organizmu vystaveného stresu do režimu „bojuj alebo uteč“ spúšťa uvoľňovanie veľkého množstva chemikálií vrátane cytokínov. Tieto molekuly, ktoré zapínajú imunitný systém, vedú k zápalovým procesom – a na tie môžu byť ľudia s UC citlivejší. 

  • Stres mení aj signály na osi mozog – črevo, čo môže mať za následok prakticky všetky druhy tráviacich problémov. Tie sa môžu objaviť aj u ľudí, ktorí nemajú UC. Takéto zmeny na spomínanej osi súvisia napríklad aj so syndrómom dráždivého čreva, potravinovými alergiami a pálením záhy

  • Okrem toho stres môže poškodiť výstelku čriev, narušiť rovnováhu črevného mikrobiómu, meniť fungovanie peristaltiky a tráviacich svalov a zvýšiť citlivosť čreva na bolesť. Toto všetko neuľahčuje situáciu ľudí s ulceróznou kolitídou – naopak, zhoršuje to príznaky alebo vyvolá opätovné vzplanutie ochorenia.

Neexistuje zázračný spôsob, ako eliminovať stres. Dá sa však viacerými spôsobmi zmierniť a zvládať, vďaka čomu si zvýšite kvalitu života. A ak máte ulceróznu kolitídu, tak aj prispejete k tomu, aby sa vám nezhoršovali nepríjemné stavy alebo nenastalo opätovné vzplanutie choroby. 

Modrý banner? 
Nie
Nie