Zrejme každý, kto dostane od svojho lekára výmenný lístok na „gastro“, má z tohto vyšetrenia obavy. Áno, je to nepríjemné vyšetrenie, ale netreba sa ho báť, v spolupráci s lekárom a sestrou sa dá bez problémov zvládnuť.
Čo je gastroskopia?
Gastroskopia (odborne gastrofibroskopia alebo endoskopia) horného tráviaceho traktu je vyšetrenie, ktoré opticky zobrazuje výstelku tráviaceho traktu. Okrem diagnostiky sa používa aj pri liečbe chorôb tráviacej trubice.
Pri gastroskopii lekár vyšetruje horné časti tráviaceho traktu, teda pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Odborne sa toto vyšetrenie nazýva ezofágogastroduodénoskopia (skratka EGD). Ide o vyšetrenie „hadicou“, teda ohybným gastrofibroskopom s priemerom 8 – 11 mm, ktorý sa zavedie cez ústa do horného tráviaceho traktu.
Okrem zobrazovania orgánov zvnútra umožňuje lekárovi aj viacero úkonov vrátane odoberania histologických vzoriek tkanív.
Kedy sa vykonáva gastroskopia?
EGD sa používa pri viacerých diagnostických aj liečebných indikáciách. Váš lekár vás môže poslať k špecialistovi gastroenterológovi z mnohých dôvodov. Pri EGD je v každom prípade dôležitá aktívna spolupráca pacienta, lekára a endoskopickej sestry či asistentky.
Samozrejmosťou je príprava pacienta na vyšetrenie, počas ktorej dostane všetky informácie o postupe vrátane možného diskomfortu a tiež o tom, koľko hodín pred vyšetrením nemôže jesť a piť.
Ako prebieha vyšetrenie gastrofibroskopom?
Počas vyšetrenia leží pacient na boku a endoskopická sestra alebo asistentka priebežne sleduje jeho stav a stupeň pohodlia a zabezpečuje technickú pomoc lekárovi. Pri zavádzaní aj vyberaní endoskopu dostáva pacient presné inštrukcie.
Gastroskopia je dnes nezameniteľnou technikou diagnostiky chorôb hornej časti tráviaceho traktu, ale využíva sa aj pri liečbe viacerých ochorení. V niektorých prípadoch dokonca nahrádza aj chirurgické zákroky, ktoré boli rizikové. Gastroskopie sa netreba báť, v spolupráci s lekárom a sestrou sa dá napriek diskomfortu zvládnuť.