sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 54.36.149.75 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
ruky so psoriázou

Ako si poradiť so psoriázou?  

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Psoriáza patrí k nepríjemným ochoreniam, ktoré potrápia fyzicky aj psychicky. Na Slovensku trpia týmto ochorením asi 2 % ľudí a ide o piate najčastejšie ochorenie, ktoré dermatológovia liečia.

Čo je psoriáza?

Psoriáza je zápalová chronická choroba, ktorá postihuje kožu a kĺby. Jej priebeh aj prejavy sú variabilné. Symptómy môžu byť ľahké, strede ťažké až ťažké a môžu viesť k invalidite.

Typickým prejavom chronickej psoriázy sú ostro ohraničené šupinaté ložiská na koži kdekoľvek na tele, ktoré svrbia alebo pália, praskajú a môžu krvácať. Ide o geneticky podmienené ochorenie provokované podnetmi vonkajšieho prostredia. 

VEDELI STE, ŽE: existuje niekoľko druhov psoriázy? Najbežnejšou je ložisková, no poznáme aj raritné druhy, ako napríklad generalizovanú pustulóznu psoriázu

Liečba psoriázy

Psoriázu musí v prvom rade liečiť dermatológ, často v spolupráci s reumatológom. Neodborné snahy o „svojpomocné riešenia“ nie sú liečením. Dnes existujú účinné formy liečby a okrem ich striktného dodržiavania máme k dispozícii aj podporné stratégie, spôsoby a metódy, ako si s psoriázou poradiť a zlepšiť si kvalitu života. Poďme na konkrétne tipy.

Ako si poradiť so psoriázou?

  • Nájdite lekára špecialistu a dajte liečbe čas. Je dôležité uvedomiť si, že lekári liečia aj príčiny psoriázy, aj jej príznaky. Pri niektorých liekoch trvá aj niekoľko týždňov, kým začnú účinkovať. 

  • Dodržiavajte liečbu a dajte si poradiť aj pri zmene životného štýlu. Zamerajte sa na zdravú a vyváženú stravu a dostatok pravidelného pohybu. 

  • Netrápte sa. Psoriáza je ochorenie, za ktoré nemôžete a nespôsobili ste si ho. Zamerajte sa na spôsoby, ako si život so psoriázou uľahčiť. Medzi zmeny životného štýlu patria aj tie, ktoré sa týkajú obliekania. 

  • Buďte trpezliví a majte pevnú vôľu. Snažte sa svrbiace oblasti na pokožke neškrabať ani neolupovať. Čím viac to budete robiť, tým sa bude oblasť zväčšovať. 

  • Poznanie pomáha. Pýtajte sa svojho lekára na všetky podrobnosti a súvislosti, aby ste o svojej chorobe a možnostiach, ako sa s ňou dá žiť, vedeli čo najviac. Zapojte sa do terapií, pravidelne sa rozprávajte nielen so svojím lekárom, ale aj ľuďmi, ktorí trpia psoriázou a bojujú s rovnakými problémami a starosťami ako vy. Najbližší regionálny klub nájdete na portáli Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR

Tak, ako s každým ochorením, aj so psoriázou sa dá žiť. Okrem účinných spôsobov liečby existuje viacero podporných stratégií, ako si život s týmto chronickým ochorením zlepšiť a skvalitniť. Stačí sa držať tipov, ktoré sme popísali vyššie.  

Modrý banner? 
Nie
Nie