jogin

Joga pre diabetikov s inštruktorom Madhukom

Autor: 
REDAKCIA LEKÁR ODPORÚČA
Odborný garant 
Doc. MUDr. Viera Doničová, PhD., MBA

Cukrovka je dlhodobé a chronické ochorenie, s ktorým sa je nutné naučiť žiť. Mnoho diabetikov sa však zo strachu z možných komplikácií vyhýba rôznym aktivitám – napríklad fyzickému pohybu. Pohyb má pritom pre zdravie diabetika ohromný prínos, pretože:

  • stabilizuje hladinu cukru v krvi (pohyb urýchľuje látkovú výmenu, spáli sa viac kalórií),
  • zvyšuje účinok inzulínu,
  • zlepšuje krvný obeh, látkovú výmenu a prispieva k optimálnemu tlaku krvi,
  • pomáha udržiavať primeranú telesnú hmotnosť (obezita je rizikovým faktorom mnohých ochorení),
  • podporuje psychické zdravie a prispieva k celkovej pohode.

Aký pohyb si zvoliť? Skúste jogu!

Skvelým príkladom fyzického pohybu je joga, ktorá vôbec nemusí byť náročná a dá sa praktizovať v pohodlí domova. Práve preto sme si pre vás pripravili sériu inštruktážnych videí s lektorom jogy Majom Madhuka Sedlákom, ktorý zostavil cvičenia vhodné aj pre diabetikov.

Upozornenie: ak ste sa predtým nevenovali žiadnemu fyzickému pohybu, porozprávajte sa najprv so svojím lekárom. Počas cvičenia nezabúdajte na pravidelný pitný režim a cvičte v rámci svojich možností.

Joga pre diabetikov s lektorom Madhukom – 1. časť (úvod)

V úvodnom videu vám lektor objasní benefity jogy pre diabetikov a naučí vás, ako správne dýchať. Vyskúšate a precvičíte si aj základné jogové pozície, ako doska alebo pes.

Joga pre diabetikov s lektorom Madhukom – 2. časť

V poradí druhom inštruktážnom videu pre diabetikov vám lektor Madhuka ukáže ďalšie jogové cviky. Zoznámite sa s balančnou pozíciou a základným pozdravom slnka.

Joga pre diabetikov s lektorom Madhukom – 3. časť

Pri treťom videu začnete meditáciou v sede. Následne si ponaťahujete telo a začnete základným pozdravom slnka. Naučíte sa pozície ako bojovník, balančnú pozíciu garudásana alebo pozíciu šťastné dieťa.

Joga pre diabetikov s lektorom Madhukom – 4. časť

Štvrté inštruktážne video začína pozíciou na kolenách. Po ponaťahovaní dôležitých častí tela (twisty) prejdete na rôzne pozície, ako kobra, sfinga či balans na jednej nohe. V záver videa si ľahnete na chrbát a vyskúšate cviky vhodné pre chrbát.

Joga pre diabetikov s lektorom Madhukom – 5. časť

Predposledné video začína meditáciou v sede. Následne si precvičíte a zdokonalíte pozície, ktoré ste sa už naučili. Pridáte ďalšie pozície, ako napríklad bojovník 2 alebo nataradžásana (balans na jednej nohe).

Joga pre diabetikov s lektorom Madhukom – 6. časť

Lektor Madhuka otvorí posledné video meditáciou na chrbte, po ktorej budú nasledovať cviky na strečing. Následne si prejdete všetky pozície, ktoré ste už vyskúšali – od pozdravu slnka až po rôzne balančné pozície.

Modrý banner? 
Nie

14-dňová Messenger výzva

Získajte každý deň jednu radu a zistite, ako sa lepšie starať o svoje zdravie, aby ste predišli komplikáciám cukrovky.

spustiť výzvu

Nie