poháre s alkoholom

Aké negatívne dopady na zdravie má pravidelná konzumácia alkoholu?

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Nie je nad letnú párty či večer strávený na festivale, v letnom kine, romanticky pri jazierku pod hviezdami, alebo na vlastnej terase. Tieto príjemné letné aktivity sú často spojené aj s konzumáciou alkoholu. Je však dôležité nepreháňať to a poznať mieru a aj negatívne dôsledky pitia alkoholu. Prečo?

Naša krajina je dlhodobo priamo v epicentre svetovej epidémie nadmernej konzumácie alkoholu. V rebríčkoch konzumácie alkoholu na hlavu sa pravidelne umiestňujeme na popredných miestach a konzumácia alkoholu je popri nikotinizme (závislosť na nikotíne) druhou najčastejšou závislosťou.

Pitie alkoholu patrí globálne do top 10 rebríčka najčastejších rizikových faktorov ohrozujúcich zdravie.Patrí mu 3. priečka medzi odstrániteľnými príčinami úmrtí a 5. priečka medzi odstrániteľnými príčinami všetkých chorôb.

Ako konkrétne ohrozuje alkohol zdravie?

Medzinárodná klasifikácia chorôb WHO obsahuje až 40 kategórií porúch zdravia, kde je alkohol priamo v ich názve a pozná približne 200 ďalších diagnóz, ku ktorých vzniku prispieva konzumácia alkoholu.

Je pravda, že alkohol pri pôsobení na ľudskú psychiku vyvoláva euforické nálady, má relaxačné a uvoľňujúce účinky, zmierňuje napätie a tlmí bolesť. Tieto krátkodobé, prechodné a prchavé benefity sú však hlboko prevážené škodlivými dôsledkami pitia alkoholu.

Nadmerné pitie môže spôsobiť okamžité akútne stavyotravu alkoholom, ktorá vedie k bezvedomiu a smrti. Okrem toho sú veľmi časté úrazy pod vplyvom alkoholu.

Alkohol pôsobí negatívne prakticky na všetky orgánové systémy nášho tela, najvážnejšie postihuje pečeň, okrem cirhózy spôsobuje aj ďalšie vážne ochorenia vrátane demencie či širokej škály druhov rakoviny.

Nadužívanie alkoholu poškodzuje mozog, nadmerné – chronické aj sporadické pitie alkoholu zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice. Dlhodobý príjem vyšších objemov alkoholu vyvoláva množstvo patologických zmien na srdci s vážnymi dôsledkami.

Nadmerné pitie je po žlčových kameňoch druhou najčastejšou príčinou akútnej pankreatitídy, má negatívny vplyv aj na imunitný systém. Pitie alkoholu počas tehotenstva ohrozuje plod v maternici a jeho vývoj.

Ako zmierniť negatívne dopady?

Niektoré zo zdravotných dôsledkov nadmerného pitia sa dajú liečiť alebo stabilizovať v počiatočnom štádiu, mnohé sú však nezvratné a fatálne.

Nalejme si čistého vína: Neexistuje bezpečná, prípadne „bezriziková“ úroveň konzumácie alkoholu, neexistuje ani „pitie pod kontrolou“, ktoré by nemalo negatívne dôsledky. Jediný spôsob prevencie ochorení a stavov spôsobených pitím alkoholu vrátane alkoholovej závislosti je nekompromisná abstinencia. Primárna prevencia je však v našich končinách problematická, keďže alkohol je štátom tolerovaná psychoaktívna droga a jeho pitie má u nás stáročnú tradíciu.

Kvíz na záver

 
Modrý banner? 
Nie
Nie