silueta ženy

Obezita ako ochorenie – príznaky, diagnostika a liečba

Autor: 
REDAKCIA LEKÁR ODPORÚČA

Slovo obezita na nás môže v spoločnosti číhať z rôznych strán – médiá, internet (špeciálne sociálne siete) či bežné rozhovory medzi ľuďmi. Obezita však nie je estetický problém, ale ochorenie ako mnohé iné. Má svoje príčiny, jasnú definíciu ale aj odporúčanú liečbu. Zistite viac o obezite z medicínskeho hľadiska. 

Obezita ako ochorenie 

Obezita je komplexné ochorenie, ktorého spoločným ukazovateľom je nadmerné množstvo telesného tuku. Môže byť prítomná u všetkých vekových kategórií – či už hovoríme o obezite detí alebo dospelých.  

Najväčším problémom obezity je, že zvyšuje riziko iných ochorení a zdravotných problémov, od srdcovo-cievnych ochorení cez cukrovku až po niektoré druhy rakoviny. Dáta z roku 2016 naznačujú, že 13 % svetovej populácie nad 18 rokov tvorili ľudia s obezitou. Častokrát sa preto skloňuje pojem „epidémia obezity“.  

Základné stupne obezity podľa BMI 

Najznámejší spôsob, ako klasifikovať obezitu a nadváhu, je index, ktorý zohľadňuje hmotnosť a výšku dospelého. Hovoríme o BMI (body mass index, index telesnej hmotnosti).  

Svoje BMI si môžete vyrátať tu: 

Na zobrazenie testu povoľte používanie cookies.
  • Normálna hmotnosť sa pohybuje od 18,5 do 25.  
  • Od 25 do 30 hovoríme o nadváhe. 
  • Pri hodnotách 30 a viac o obezite.  

Nadváhu preto môžeme označiť ako štádium pre obezitou. Netreba si tieto pojmy navzájom zamieňať. 

Čo sa týka obezity ako takej, tú ešte delíme na 3 typy. Obezita prvého stupňa zodpovedá BMI od 30 do 35, obezita druhého stupňa zodpovedá BMI od 35 do 40, pri hodnotách nad 40 hovoríme o extrémnej/morbídnej obezite, čiže obezite tretieho stupňa.  

Platí, že čím vyššia hodnota BMI, tým väčšie riziko zdravotných komplikácií a tým nižšia kvalita života.  

BMI je efektívny spôsob, ako posúdiť svoju hmotnosť. Avšak netreba zabúdať na fakt, že BMI nezohľadňuje podiel telesného tuku a svalov. To znamená, že kulturista sa môže dostať na rovnakú hodnotu BMI ako má skutočne obézny človek. Obezita je charakterizovaná len nadmerným podielom tuku, nie svalov.  

Preto ak vás zaujíma tento pomer vo vašom tele, môžete absolvovať komerčné meranie na zistenie množstva telesného tuku a svalov a získate ešte lepší pohľad na svoje telo. 

Príčiny a rizikové faktory obezity 

Hmotnosť človeka je určená rovnováhou medzi príjmom (čo zjeme) a výdajom (čo spálime). Ak človek zje viac ako je schopný spáliť, priberie. Ak je to naopak, schudne. Veľmi jednoduchá rovnica, ktorá je však nosnou a výpovednou.  

Z toho vyplývajú aj základné príčiny obezity – nedostatočný pohyb a nadmerný energetický príjem. S obezitou je úzko spojená aj psychika. Samotné prejedanie môže byť totiž kompenzácia nespokojnosti, stresu či traumy. V takom prípade hovoríme o emočnom jedení.  

Aj užívanie niektorých liekov sa spája s priberaním, čoho výsledkom môže byť obezita. Sú to napríklad antidepresíva, antikonvulzíva (liečba epilepsie), antidiabetiká, hormonálna antikoncepcia a kortikoidy.  

Pri niektorých ochoreniach môže byť obezita sprievodným symptómom (znížená funkcia štítnej žľazy, syndróm polycystických vaječníkov, inzulínová rezistencia, Cushingov syndróm). Obezita však neobchádza ani deti – deti obéznych rodičov majú totiž väčšiu predispozíciu k obezite od útleho veku (detská obezita). 

Môžu za obezitu LEN gény? 

Vplyv genetiky na obezitu je predmetom neustálych štúdií. Gény, ktoré zdedíme od rodičov, majú vplyv na riziko rozvinutia obezity. Genetika tu prispieva svojimi 40 – 70 %.  

Gény ovplyvňujú náš pocit hladu a sýtosti, preferenciu jedál, koľko jedla máme tendenciu zjesť na posedenie, koľko energie potrebuje naše telo na priebeh základných funkcií, kde sa ukladá nadbytočná energia v podobe tuku.  

Genetika však nie je jediná príčina obezity, pretože gény sa zväčša dlhé roky nemenia a pandémiu obezity tu máme len posledné roky, desaťročia. Chýbajúcou skladačkou do mozaiky môže byť vplyv prostredia. Žijeme v dobe technológií, stresu a spracovaného jedla. Toto všetko interaguje s génmi a obezita môže byť výsledkom. 

Zdravotné komplikácie pri obezite 

Ako zaznelo na prvých riadkoch – obezita nie je estetický problém. Spája sa s mnohými zdravotnými komplikáciami. U obéznych pacientov je vyššie riziko: 

  • srdcovo-cievnych ochorení (infarkt myokardu, srdcové zlyhanie, cievna mozgová príhoda, vysoký krvný tlak),  
  • cukrovky (diabetes mellitus),  
  • neurologických ochorení (Alzheimerova choroba, demencia),  
  • dyslipidémie (zmena metabolizmu tukov),  
  • rakoviny,  
  • astmy,  
  • spánkového apnoe,  
  • nealkoholického stukovatenia pečene (NAFLD),  
  • pankreatitídy,  
  • žlčníkových kameňov, 
  • ochorení obličiek.  

S obezitou sa spája aj znížená fertilita u oboch pohlaví, inými slovami, hrozí neplodnosť. V niektorých prípadoch môže nastať zmena črevného mikrobiómu a poruchy imunitného systému od útleho detstva, ktoré sa prejavujú častými infekciami.  

Ďalej spomenieme bolesti kĺbov a osteoartritídu. Obézni ľudia sú náchylnejší aj na rozvoj depresie. Obezita predstavuje veľkú emočnú záťaž nielen pre dospelých, ale aj pre deti, ktoré sú často terčom šikanovania a hrozia u nich poruchy správania. 

Z týchto riadkov je zrejmé, že obezita je vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje vhodnú a efektívnu liečbu. 

Liečba a prevencia obezity 

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť obezite a jej komplikáciám, je prevencia. Tú má predstavovať dostatočný pohyb a adekvátny príjem.  

Dôležité je mať sebareflexiu a venovať pozornosť svojmu telu. Ak máme podozrenie na zdravotné komplikácie, je potrebné navštíviť všeobecného lekára. Ten zhodnotí stav, urobí základné krvné testy a odoberie anamnézu vrátane základných fyzikálnych vyšetrení.  

Dôležité je zmerať obvod pása. Ten nám napovedá o viscerálnej (abdominálnej, brušnej) obezite, ktorá sa spája s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení. U žien je tento obvod viac ako 89 centimetrov, u mužov viac ako 102 centimetrov.  

Strava 

Ďalším krokom je zmena životného štýlu. V prípade potreby sa môžete obrátiť na študovaného nutričného terapeuta, ktorý vám poradí so stravou a adekvátnym príjmom. Cieľom by však za žiadnu cenu nemalo byť schudnúť rýchlo za krátke obdobie, ale spôsobom, ktorý bude udržateľný aj dlhodobo. Pozor na neskúsených poradcov, ktorí nastavia energetický príjem pod bazálny metabolizmus. 

Pohyb 

S úpravou jedálnička je potrebné zvýšiť fyzickú aktivitu. Je dôležité nájsť si fyzickú aktivitu, ktorá vás bude baviť aj dlhodobo. Prechádzky, bicykel, pilates, joga, plávanie – akýkoľvek pohyb je vítaný. Dôležitá je primeranosť a konzistencia.  

Aj v tomto prípade môžete požiadať o pomoc skúseného trénera, ktorý vám zostaví adekvátny a efektívny cvičebný plán. 

Mentálne zdravie 

Mnoho obéznych ľudí potrebuje pri takto náročnom procese pomoc – či už vo forme podporných skupín alebo psychológa. Nie je to nič neobvyklé a má to množstvo nesporných výhod. Okrem toho padne rozhodne vhod pomoc a podpora blízkeho okolia. 

Doplnky, lieky a chirurgické zákroky 

Ďalšou kategóriou sú výživové doplnky a lieky na chudnutie. Výživové doplnky slúžia len na doplnenie pestrej stravy a v žiadnom prípade sa im nesmú pripisovať liečebné účinky. Pozor preto na to, do akých produktov investujete.  

Ďalšou kategóriou sú lieky (voľnopredajné alebo na lekársky predpis), tých však na našom trhu nájdete pomerne málo, pretože vykazovali rozsiahle vedľajšie účinky. V každom prípade sa však vždy pred výberom poraďte s lekárom alebo lekárnikom. 

Je však dôležité poznamenať, že táto možnosť môže byť „barličkou“ v boji s obezitou, no nefunguje samostatne a vždy je dôležitá aj úprava stravy a pravidelný pohyb. 

Ak napokon nedochádza k očakávanému výsledku, človek je morbídne obézny alebo má zdravotné komplikácie spojené s obezitou, možnosťou sú aj: 

  • endoskopické procedúry (intragastrický balón, transorálna gastroplastika, endoskopická aplikácia botulotoxínu A do antra žalúdka),  
  • bariatrické operácie (ich cieľom je úbytok hmotnosti, sú však invazívnejšie a prinášajú so sebou riziká – nie každý môže absolvovať takýto zásah). 

V každom prípade je však pri obezite vždy dôležitá prevencia, poprípade včasný zásah, ktorým sa zabráni rozvoju morbídnej obezity. 

Nie
Zdroje

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/symptoms-causes/syc-20375742 

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight 

https://sochob.cl/pdf/tratamiento_obesidad/Classification%20of%20Obesity%20and%20Assessment%20of%20Obesity%20Related%20Health%20Risks.pdf 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279167/ 

https://www.scientificamerican.com/article/is-bmi-an-accurate-way-to-measure-body-fat/ 

https://ourworldindata.org/obesity#what-share-of-adults-are-obese 

https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/1999/11001/Overview_of_the_determinants_of_overweight_and.5.aspx 

https://www.rivermendhealth.com/resources/binge-eating-can-be-coping-mechanism-for-trauma/ 

https://www.medicinenet.com/obesity_weight_loss/article.htm 

https://www.healthline.com/health/emotional-eating#What-causes-someone-to-eat-because-of-their-emotions

https://www.truthaboutweight.global/global/en/science/your-jeans-size-its-in-your-genes.html 

https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/overweight-and-obesity 

https://academic.oup.com/qjmed/article/111/7/437/4016386 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/diagnosis-treatment/drc-20375749 

https://www.solen.cz/pdfs/int/2007/05/09.pdf 

https://books.google.sk/books?id=tKc0DwAAQBAJ&pg=PA133&lpg=PA133&dq=gastroplastika&source=bl&ots=VPoljenoKU&sig=ACfU3U0kSO_Mv08KJSeyUGefnzRr6FMGyw&hl=sk&sa=X&ved=2ahUKEwj17cz_gMD1AhXU_7sIHZLAAfQQ6AF6BAg5EAM#v=onepage&q=gastroplastika&f=false 

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bariatric-surgery/about/pac-20394258 

Nie

Zverte svoje problémy s váhou do rúk odborníkov

Objednajte si online konzultáciu na www.nevaham.sk

Zistiť viac