Obezita je komplexné ochorenie, pretože ovplyvňuje každý systém v tele a spôsobuje mnohé pridružené ochorenia. Liečba obezity preto v žiadnom prípade nepozostáva z krátkodobej diéty a už vôbec nepatrí do rúk poradcov, ktorí nemajú potrebné vzdelanie. Zistite preto viac o tom, ako vyzerá správna liečba obezity a aké pravidlá je nevyhnutné dodržiavať.
Návšteva lekára – na aké kroky sa treba pripraviť?
Ak sa človek rozhodne riešiť svoju obezitu, je potrebné navštíviť lekára – najprv všeobecného, ktorý vás následne odošle k dietológovi alebo obezitológovi (rozdiel je vysvetlený nižšie).
V prvom kroku je vždy nevyhnutný rozhovor, z ktorého lekár získa podrobný obraz o vašom zdraví a návykoch. Na vypracovanie anamnézy potrebuje lekár tieto informácie:
- vznik a predchádzajúca liečba obezity,
- pôrodná hmotnosť a hmotnosť v detstve,
- rodinná anamnéza,
- diétne návyky (je dobré si pred návštevou zapisovať všetko, čo konzumujete/pijete),
- telesná aktivita,
- možné vplyvy (genetika, hormonálne poruchy, iné ochorenia, ktorých následkom je obezita),
- komplikácie obezity,
- očakávania.
Následne sú potrebné aj:
- fyzikálne vyšetrenia (hmotnosť, výška, určenie BMI, krvný tlak, obvod pása),
- laboratórne vyšetrenia (minimálne glykémia nalačno, pečeňové testy, kyselina močová, lipidové spektrum, funkcia štítnej žľazy, moč chemicky),
- EKG srdca.
Obvod pása je dôležitým prediktorom tzv. viscerálnej (brušnej) obezity. Brušný tuk postupom času obaľuje vnútorné orgány, čo vedie k rozvoju mnohých ochorení (metabolických, kardiovaskulárnych...). Práve preto je viscerálna obezita závažnejšia ako iné typy.
Množstvo brušného tuku sa určí pomocou obvodu pása. Ak je toto číslo u mužov vyššie ako 102 centimetrov a 88 centimetrov u netehotných žien, môžeme hovoriť o brušnej obezite.
Návšteva odborníka na výživu (pozor na rôzne profesie)
Ďalšou možnosťou je vyhľadať pomoc súkromného poradcu. Treba však poznať rozdiel medzi rôznymi profesiami – okrem spomínaných lekárov (dietológov, obezitológov) sa môžete stretnúť aj s výživovými poradcami, nutričnými terapeutmi alebo výživármi – špecialistami. Aký je medzi nimi rozdiel?
Dietológ je študovaný lekár, ktorý sa primárne zameriava na stravu a stravovacie návyky.
Obezitológ je študovaný lekár, ktorý sa zameriava liečbu obezity spolu s pridruženými ochoreniami.
Nutričný terapeut nadobudol vzdelanie na odbornej zdravotníckej škole v odbore „diplomovaný nutričný terapeut“ alebo bakalársky program „nutričný terapeut“ na lekárskej fakulte.
Výživár – špecialista je na Slovensku absolvent univerzity v Nitre v odbore „výživa ľudí“.
Výživový poradca je osoba, ktorá absolvovala kurz o výžive. Nepotrebuje mať však špeciálne vzdelanie. Takáto osoba môže poskytovať svoje služby LEN zdravým ľuďom.
Pri výbere človeka, ktorému zveríte do rúk svoj zdravotný problém s obezitou, preto vždy prihliadajte na jeho dosiahnuté vzdelanie.
Kedže obezita spôsobuje mnohé iné ochorenia a ide o komplexnú a celoživotnú liečbu, nebude stačiť len nastavenie diéty od výživového poradcu či užívanie výživových doplnkov.
Ako efektívne a natrvalo schudnúť?
Základné pravidlá
V prvom kroku je potrebné poznať dva základné pojmy, od ktorých by sa mali odrážať všetky diétne opatrenia. Ide o energetickú bilanciu a bazálny metabolizmus.
- Energetická bilancia je rovnováha medzi príjmom (čo zjeme) a výdajom (koľko energie zo seba vydáme). Ak je príjem vyšší ako výdaj, chudneme. Ak je to opačne, hmotnosť stúpa. Riešením obezity teda nie sú zázračné pomôcky, ale jednoduchý princíp, pri ktorom dohliadame na vhodnú stravu a optimálny pohyb.
- Bazálny metabolizmus je nevyhnutné množstvo energie, ktorú musíme za deň prijať. Ísť pod túto hodnotu je nezdravé, pretože túto energiu potrebuje telo na pokrytie základných fyziologických procesov, čiže na prežitie. Nižší príjem než je bazálny metabolizmus je veľkou chybou, ktorá v konečnom dôsledku spôsobí viac škody ako úžitku. Táto možnosť sa odporúča len vo veľmi špecifických prípadoch pod prísnou kontrolou skúseného lekára.
Treba dodať, že celý proces liečby obezity si vyžaduje trpezlivosť, konzistentnosť a udržateľný prístup. Preto treba mať na pamäti aj nasledujúce tri pravidlá.
- Trpezlivosť znamená, že výsledok nedosiahneme hneď ani o pár týždňov. Pokým človek bojuje s morbídnou obezitou, riešenie si vyžaduje dlhý čas. Vizuálne ciele sú jedna vec, zdravotný stav a riešenie pridružených komplikácií, ktoré by mali byť súčasťou manažmentu obezity, vec druhá.
- Konzistentnosť znamená potrebu dodržiavať nastavený režim. Kolobeh diét a podhodnocovanie príjmu vedie k adaptácii metabolizmu a k tzv. jojo efektu.
- Udržateľný prístup je pri každej redukcii hmotnosti veľmi dôležitý. Proces liečby obezity je v podstate trvalá zmena životného štýlu. V žiadnom prípade sa netreba pozerať na proces chudnutia ako šprint, ktorý ak zvládneme, môžeme sa vrátiť späť k starým návykom.
Úprava stravovacích návykov
Je dôležité poznať svoj denný príjem kalórií a zastúpenie makroživín (tuky, cukry, bielkoviny). Redukcia sa pohybuje od 10 – 15 % z denného príjmu, v niektorých prípadoch ťažkej obezity to môže byť až do 30 %. Príliš veľká redukcia však musí prebiehať iba pod dohľadom lekára.
Zo všeobecných odporúčaní úpravy stravy pri chudnutí sa odporúča:
- navýšiť príjem zeleniny a ovocia,
- vyhýbať sa skrytým kalóriám (sladené nápoje, kávy),
- vyradiť z jedálnička priemyselné spracované potraviny,
- nahradiť biele pečivo celozrnným,
- dávať si pozor na vysokokalorické potraviny,
- zmenšiť porcie,
- zamerať sa na pravidelné a vedomé jedenie,
- nejesť pred spaním.
Konkrétny jedálniček vám už následne pomôže zostaviť špecialista, ktorého si vyberiete.
Voľba vhodného pohybu
Pohyb ide ruka v ruke so stravou. Pokúste sa preto zaradiť pohyb do bežného života (pokojne aj vo forme chôdze do práce, na nákup, po schodoch namiesto výťahu) a podľa možností a preferencie si skúste vybrať aj nejaký druh športu, ktorý vás bude baviť.
Ak s pravidelným športovaním nemáte skúsenosti a chýba vám návyk, vyhľadajte osobného trénera, ktorý vám nastaví osobný plán a bude dohliadať na progres a výsledky.
Podobne ako pri strave, aj pohyb je individuálny a každý preferuje (a najmä potrebuje) iný prístup. Preto sa nie je dobré spoliehať na univerzálne tipy z internetu, ale nájsť si návyky, ktoré vám vyhovujú a vydržia vám aj dlhodobo.
Okrem vhodnej stravy a pohybu sa v niektorých prípadoch využívajú na liečbu obezity aj lieky, poprípade chirurgické zákroky. Viac si o nich môžete prečítať v tomto článku. O týchto možnostiach však vždy rozhoduje váš lekár.
Záver
Štatistiky ukazujú, že zníženie telesnej hmotnosti o 5 – 15 % (prípadne o 20 % a viac u pacientov s BMI vyšším než 35) vedie k dokázanému zlepšeniu zdravotného stavu. Toto zníženie (rovnako ako nové nadobudnuté návyky) je však potrebné si udržať.
Obezita je komplexný zdravotný problém, na ktorý sa je potrebné nazerať zo širšieho uhľa pohľadu. Nestačia rýchle univerzálne diéty, doplnky stravy a ani rady ľudí bez potrebného niekoľkoročného vzdelania. Svoje zdravie zverte vždy do rúk skúsených odborníkov, ktorí vás budú vedieť najlepšie naviesť na ten správny smer.
- Zdroje
-
https://www.solen.sk/storage/file/article/895721557e029945ddc75c073feadac7.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/7041d15f57553a09e8b2aff5ec6d8c5f.pdf
GAJDOŠOVÁ, M.,EHRENBERGEROVÁ,E. Další krok Cesty.1.vyd.Praha,2021. 256 s. ISBN: 978-80-270-9530-8