Zdravie ohrozuje množstvo ochorení, medzi nimi aj tie sexuálne prenosné (hovorovo pohlavné). Každý dospelý, ktorý žije aktívnym sexuálnym život, by sa preto mal zaujímať aj o túto oblasť zdravia. A to nielen v prípade, ak často striedate sexuálnych partnerov – ochorenie na vás môže preniesť aj nový partner, o ktorého minulosti nemáte dostatok informácií.
Sexuálne prenosné ochorenia sa prenášajú pohlavným stykom, ale často aj análnym alebo orálnym sexom. Vedeli ste, že poznáme vyše 30 druhov mikroorganizmov, ktoré sa takto šíria?
Štatistiky sú alarmujúce
WHO zverejnilo dáta, že každý rok prepukne vyše milión nových infekcií sexuálne prenosných ochorení. Európska únia hlási takmer zdvojnásobenie prípadov kvapavky a vyše 50-percentný nárast syfilisu za 6 rokov. Krivka sexuálne prenosných ochorení má rastúci trend aj na Slovensku.
Príznaky pohlavných ochorení (kedy sa nechať otestovať?)
Sexuálne prenosné ochorenia sa nie vždy prejavujú. Niektoré infekcie môžete prenášať roky a ani o tom nemusíte vedieť. Nechajte sa otestovať na najčastejšie pohlavné ochorenia ak:
- ste mali sex s niekým novým,
- začínate nový vzťah,
- pociťujete akékoľvek príznaky v genitálnej oblasti.
Liečba sexuálne prenosných ochorení je účinná, iba ak sa preliečia obaja partneri. Preto otestujte aj svojho partnera/partnerku.
V prípade pozitívneho výsledku sa netreba báť. Mali by ste čím skôr navštíviť lekára, ktorý vám nastaví cielenú liečbu. Sexuálne prenosnými ochoreniami sa zaoberá gynekológ, urológ alebo kožný lekár.
Aké sexuálne prenosné choroby poznáme?
Sexuálne prenosných ochorení poznáme vyše dvadsať. Ich pôvodcom môžu byť vírusy, baktérie ale i prvoky.
Medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia patria:
- herpetické infekcie,
- ľudský papilomavírus (HPV),
- kvapavka,
- chlamýdiové infekcie,
- HIV,
- syfilis (prečítajte si viac v tomto článku),
- trichomoniáza,
- hepatitídy,
- urogenitálne mykoplazmy,
Prevencia sexuálne prenosných ochorení
Vyhýbať sa sexuálne prenosným ochoreniam je jednoduché a účinné, pokiaľ si osvojíte niekoľko základných pravidiel.
Vzájomná monogamia vo vzťahu
Monogamia znamená, že ste sexuálne aktívny iba s jedným partnerom. Ak aj váš partner/partnerka praktizuje sex iba s vami, obaja ste v bezpečí.
Ak sa rozhodnete ísť na test, odporúčame ho obom. Pri dvoch negatívnych výsledkoch a dodržiavaní monogamie sa riziko sexuálne prenosnej infekcie zníži na minimum.
Používajte kondómy
Najmä ak praktizujete sex s niekým iným ako vaším stálym partnerom, alebo ak nemáte istotu, že je druhý človek zdravý. Používanie kondómu pri každom sexe je efektívna ochrana proti sexuálne prenosným ochoreniam.
V prípade alergie na latex siahnite po bezlatexových kondómoch. Nezabudnite, že tie sú menej odolné a môžu sa ľahšie poškodiť než klasické latexové kondómy.
Obmedzte počet sexuálnych partnerov a pravidelne sa testujte
Pri častom striedaní sexuálnych partnerov je dôležité pravidelne sa testovať, pretože máte vyššiu šancu nakaziť sa a tiež vyššiu šancu nakaziť ďalšie osoby.
Ideálne by ste sa mali otestovať medzi každým novým partnerom. Avšak pri príliš frekventovanej zmene partnerov vás test nemusí zachytiť predtým, než ochorenie rozšírite ďalej.
Pri príznakoch obmedzte sex
Zdržte sa sexuálnych aktivít pri akýchkoľvek príznakoch v oblasti močového traktu a genitálií.
Častými príznakmi sú svrbenie, pálenie pri močení a začervenaná koža.
Zároveň by ste sa vy a váš partner/partnerka mali nechať otestovať na pohlavné choroby, ak ste spolu sexuálne žili počas uplynulých dvoch mesiacov.
Očkovanie
S ľudským papilomavírusom (HPV) sa stretne počas života až 80 % populácie. Infekcia HPV je zároveň významný rizikový faktor vzniku rakoviny krčka maternice.
Na Slovensku je pre dievčatá a chlapcov do 15 rokov plne hradená vakcína proti HPV. Toto očkovanie je potrebné ukončiť do veku, kedy človek začína sexuálne žiť.
Očkovanie proti HPV má význam aj v dospelosti, keď už ste sexuálne aktívny. Doposiaľ ste sa s HPV nemuseli stretnúť, alebo ste sa nestretli s vysokorizikovým druhom HPV16 a HPV 18, ktoré sú zodpovedné až za 70 % prípadov rakoviny krčka maternice.
Medzi ochorenia, ktoré sa prenášajú sexuálnym stykom patrí aj hepatitída B. Na Slovensku sa proti nej povinne očkujú dojčatá, ale iba od roku 1998. Očkovanie proti hepatitíde B je povinné aj pre vybrané skupiny osôb, a odporúča sa očkovať aj rizikové skupiny pacientov.