muž v ordinácií

Syfilis – príznaky, diagnostika a liečba

Medzi známe – a najmä v minulosti obávané sexuálne prenosné ochorenia – patrí jednoznačne syfilis. Hoci dnes už vieme toto ochorenie úspešne liečiť, výskyt syfilisu narastá v Európe aj u nás. V tomto článku sa dozviete, čo je to syfilis, aké má príznaky a ako sa diagnostikuje a lieči.

Čo je to syfilis

Syfilis je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Táto baktéria dokáže preniknúť cez kožu alebo sliznice do krvného obehu a lymfatických uzlín. Napokon môže napadnúť mnohé orgány vrátane kože, centrálneho nervového systému, svalov a kostí.

Pre syfilis je typické striedanie príznakového a bezpríznakového obdobia.

Ak sa ochorenie nepodchytí včas, môže spôsobiť trvalé následky, v najhoršom prípade až smrť. Špeciálne nebezpečným prípadom je syfilis u tehotnej neliečenej matky, ktorý môže spôsobiť rôzne vážne poškodenia plodu až úmrtie.

Ochorenie sa šíri najčastejšie pohlavným stykom a zriedkavejšie kontaminovanými predmetmi. Nebezpečný je spomínaný prenos z matky na dieťa (vrodený syfilis).

Príznaky syfilisu

Syfilis charakterizujú typické štádia ochorenia, ktoré odrážajú rozšírenie infekcie v tele a tiež napáchané škody. Každé štádium má svoje typické príznaky.

Prvé štádium syfilisu

Prvé príznaky ochorenia sa ukážu v priebehu 9 až 90 dní, obvykle však okolo 20. dňa. V mieste vniknutia baktérie (najčastejšie genitálie a okolie, konečník a ústa) sa vytvorí malá okrúhla vyrážka – tvrdý vred. Hoci nebolí, je vysoko infekčný.

Prvé príznaky sa týkajú najmä miesta vniknutia a prejavujú sa ako:

  • svrbenie,
  • tvrdý červený nebolestivý vred, z ktorého môže vytekať tekutina,
  • nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín,
  • bolesti kĺbov, svalov, kostí (od tohto momentu je možné zistiť prítomnosť ochorenia).

Druhé štádium syfilisu

K tomuto štádiu dochádza asi dva roky od infekcie. Sú preňho typické príznaky podobné chrípke – horúčka, únava, bolesti hlavy a tela. Spočiatku sa objavujú celotelové príznaky, ako vyrážka a opuch lymfatických uzlín.

Ďalšie príznaky sú:

  • bolesť hrdla,
  • vypadávanie vlasov,
  • úbytok hmotnosti.

Príznaky druhého štádia vymiznú bez ohľadu na to, či začnete s liečbou alebo nie. Bez liečby totiž ochorenie prechádza do latentnej fázy.

Latentné štádium syfilisu

Počas neho sa ochorenie neprejavuje citeľnými príznakmi. Ostáva však v tele a kedykoľvek môže prepuknúť do tretieho štádia.

Tretie štádium syfilisu

Toto štádium vzniká u menej ako polovice neliečených ľudí. Ak však prepukne, dochádza k vážnemu poškodeniu srdca a ciev, kostí, kĺbov, a najmä nervovej sústavy.

Tretie štádium sa môže objaviť asi 10 až 30 rokov po infekcii a v najhoršom prípade môže spôsobiť smrť.

Ochorenie môže prejsť do oka a spôsobiť poruchy videnia až slepotu, alebo môže napadnúť ušný aparát, čo môže viesť k hluchote a narušeniu rovnováhy.

V tomto štádiu sú časté aj postihnutia centrálnej nervovej sústavy, čo nazývame neurosyfilis, a prejavujú sa ako:

  • silné bolesti hlavy,
  • slabosť vo svaloch,
  • narušené ovládanie svalstva,
  • zmeny správania až demencia.

Ako sa diagnostikuje syfilis?

Pri podozrení na syfilis navštívte všeobecného lekára alebo dermatovenerológa, ktorý odoberie anamnézu, zistí klinický obraz a odoberie krv. Na diagnostiku sa štandardne používa kombinácia krvných testov, napríklad TPHA test.

Výnimočne, ak má lekár podozrenie na neurosyfilis, môže po pozitívnych krvných testoch vykonať odber a vyšetrenie mozgovomiechového moku.

Test na pohlavné choroby môžete absolvovať aj ako samoplatca s väčšou diskrétnosťou. Viac o možnostiach testovania zistíte na tomto linku.

Liečba syfilisu

Syfilis sa lieči antibiotikami a dobre reaguje na penicilín. Je to liečba prvej voľby pri všetkých štádiách, avšak čím skôr sa začne, tým sú výsledky priaznivejšie.

Penicilín sa najčastejšie podáva vo forme injekcie do svalu. V prípade nemožnosti podať penicilín sa indikuje tetracyklín alebo erytromycín, čo sú tiež zástupcovia antibiotík.

Pri neliečenom syfilise hrozí prepuknutie tretieho štádia, ktoré môže vyústiť do poškodenia viacerých orgánov. Infekcia syfilisu prítomná v tehotenstve vážne ohrozuje plod. Neliečený syfilis zvyšuje aj riziko HIV infekcie.

Prevencia syfilisu

Základom prevencie sú všeobecné odporúčania pri pohlavných chorobách, ktoré sme podrobne spísali v tomto článku.

Voči tomuto ochoreniu neexistuje očkovanie a neochráni vás ani predošlá infekcia. Syfilis nevytvára trvalú imunitu, takže sa ním môžete nakaziť viackrát za život.

Základom je preto prevencia a pravidelné testovanie sa.

Modrý banner? 
Nie
Nie