sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 190.92.199.19 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
žena s úzkosťou

Úzkosť sa môže objaviť u každého z nás. Kedy už však ide o úzkostnú poruchu?

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Svet sa nám mení pred očami. Pandémia a aktuálna vojna nikomu na pohodlí nepridávajú. U mnohých z nás sa môžu objavovať strach a úzkosť. Pozrime sa preto na tieto emócie a na to, akú úlohu zohrávajú.

Úzkosť vs úzkostná porucha

Úzkosť je bežná emócia, ktorá nám pomáha mentálne sa vyrovnať so stresom a psychicky sa pripraviť na možné hroziace nebezpečenstvo. Pociťovanie občasnej úzkosti je v poriadku. Ak však ide o chronickú, permanentnú až ochromujúcu úzkosť, obavy, prehnaný strach či panické stavy, hovoríme o úzkostných poruchách

Úzkostné poruchy 

Rozoznávame viacero typov úzkostných porúch. 

 1. Generalizovaná úzkostná porucha s pociťovaním nadmerných, nereálnych obáv a napätia, zvyčajne bezdôvodných. 
 2. Panická porucha sa prejavuje ako náhly, intenzívny strach vyvolávajúci záchvat paniky. Sprievodnými príznakmi sú potenie, bolesť na hrudníku, búšenie srdca a pocit dusenia. 
 3. Sociálna úzkostná porucha alebo tiež sociálna fóbia je ohromujúci až obsedantný (nutkavý, naliehavý) strach v bežných sociálnych situáciách. Môže ísť o obavy z odsúdenia, hanby a zosmiešnenia na verejnosti. 
 4. Špecifické fóbie sú intenzívnym strachoch z konkrétneho objektu alebo situácie, napríklad z výšok alebo lietania. Strach je nadmerný až nevhodný a môže ústiť do vyhýbania sa bežným situáciám.  
 5. Agorafóbia je silný strach z toho, že sa ocitnete niekde, kde bude ťažké uniknúť alebo získať pomoc, ak dôjde ku krízovej situácii. Úzkosť a panika môže prepuknúť vo verejnej doprave, alebo aj v rade stojacich ľudí.  
 6. Separačná úzkosť je strachom alebo úzkosťou z odchodu milovaného človeka a toho, že sa mu môže niečo stať. Pociťujú ju intenzívne najmä deti, ale aj niektorí dospelí. 
 7. Selektívny mutizmus je druh sociálnej úzkosti, pri ktorej malé deti, ktoré sa doma bežne rozprávajú s príbuznými, na verejnosti nehovoria.  
 8. Úzkostná porucha vyvolaná liekmi môže byť spojená s užívaním niektorých liekov alebo drog. Aj odvykanie od nich môže vyvolať niektoré príznaky úzkostnej poruchy. 

Aké sú príznaky úzkostných porúch?

Špecifické príznaky úzkostných porúch závisia od typu úzkostnej poruchy a môžu sa líšiť. Základnými príznakmi úzkostných porúch sú:

 • nadmerný strach alebo obavy, 
 • panika, nepokoj, 
 • neschopnosť zachovať rozvahu a pokoj, 
 • dýchavičnosť alebo zrýchlené dýchanie, 
 • problémy so spánkom a koncentráciou, 
 • studené, spotené alebo znecitlivené končatiny, 
 • búšenie srdca, 
 • sucho v ústach, 
 • nevoľnosť, 
 • zvýšené svalové napätie, 
 • závraty, 
 • ruminácia – neschopnosť prestať znova a znova rozmýšľať o probléme, 
 • intenzívne až obsedantné (naliehavé) vyhýbanie sa obávaným predmetom alebo miestam. 

Prečo je to dôležité vedieť?

Ak pozorujete na sebe alebo vašom blízkom príznaky úzkosti, obáv a strachu, ktoré trvajú dlhšie, opakovane a dokážu vás až ochromiť alebo vyvolať záchvaty paniky, vyhľadajte odbornú pomoc. Úzkostné poruchy sa dajú úspešne liečiť, treba ich však správne diagnostikovať. 

Modrý banner? 
Nie
Nie