Cukrovka 2. typu je označovaná ako „civilizačné” ochorenie. Na Slovensku žije s cukrovkou asi 400-tisíc ľudí. Vo svete sú to stovky miliónov ľudí. Včasná diagnostika je aj v prípade cukrovky kľúčová a správna liečba znižuje riziko vážneho poškodenia zdravia. Aké sú varovné signály, na ktoré treba reagovať?
Základné informácie o cukrovke
Cukrovka (diabetes mellitus) je ochorenie, pri ktorom je hladina cukru vyššia, ako by mala normálne byť.
Poznáme viaceré typy cukrovky:
- cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu – vrodená, jej vznik nesúvisí so životosprávou,
- cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu – získaná, často vzniká ako dôsledok nesprávnej životosprávy,
- tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) – vzniká v čase tehotenstva.
Nástup ochorenia nie je náhly, ale postupný a symptómy môžu byť v počiatočných štádiách mierne. Ich včasné rozpoznanie môže viesť k skoršiemu nasadeniu liečby zníženiu rizika vážnych komplikácií.
Príznaky cukrovky
Keďže najrozšírenejším typom je práce cukrovka 2. typu, v riadkoch nižšie sme zosumarizovali jej 9 najčastejších príznakov.
- Časté močenie (najmä v noci). Obličky sa usilujú odstrániť z krvi prebytočný cukor.
- Zvýšený pocit smädu, ktorý súvisí s častým močením, ktoré môže viesť až k dehydratácii.
- Neustály pocit hladu. Ten je spôsobený nedostatkom energie z konzumovaného jedla. Ľudia s cukrovkou nemajú v bunkách dostatok glukózy.
- Pocit únavy. Nedostatok energie (energetický deficit) súvisí s nedostatočnou distribúciou cukru z krvného obehu do buniek.
- Rozmazané videnie. Nadbytok cukru v krvi môže poškodiť drobné cievky v očiach, pričom takéto poškodenie môže postupne spôsobiť oslepnutie.
- Pomalé hojenie rán. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy a cievy, čoho dôsledkom je zhoršenie krvného obehu a pomalšie hojenie rán s vyšším rizikom infekcie.
- Necitlivosť a bolesť v končatinách (neuropatia). Pocit brnenia, necitlivosti a bolesti súvisí so zhoršením krvného obehu a poškodením nervov.
- Tmavé fľaky na koži, najmä na záhyboch krku, podpazušia alebo slabín.
- Kvasinkové infekcie, najmä na genitáliách, ústach a v podpazuší. Postihnuté miesta svrbia, sú začervenané, pália a môžu byť bolestivé.
Ako zistím, či môžem mať ja alebo môj blízky cukrovku?
Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať cukrovku, kontaktujte svojho lekára, ktorý skontroluje hladinu glukózy v krvi. Existujú tiež možnosti domácich testov alebo testovanie v súkromných laboratóriách.