Cukrovka a duševné zdravie: aké pocity trápia diabetikov a ako sa s nimi vysporiadať? 

Cukrovka (diabetes mellitus) je nevyliečiteľným, no liečiteľným ochorením, ktoré môže viesť k viacerým zdravotným komplikáciám. Diabetik si musí zvyknúť na zmenu životného štýlu a nové emócie, ktoré so sebou chronické ochorenie prináša. Zistite, s akými pocitmi diabetici najčastejšie bojujú a čo im pomáha.  

Cukrovka prináša do života nové výzvy a pocity 

Diabetes prináša do života nové a častokrát aj vysoké nároky. Kontrolovať hladinu cukru v krvi, plánovať si jedálniček, dávkovanie a aplikáciu inzulínu a zároveň sa udržiavať aktívnym vie byť náročné. Celkový stav a nálada bývajú priamo fyzicky ovplyvnené hladinou glukózy v krvi.  

Nízka hladina cukru v krvi (tzv. hypoglykémia) môže spôsobiť alebo sa prejaviť ako: 

  • hlad, 
  • potenie, 
  • triaška, 
  • ťažkosti s koncentráciou, 
  • problém s koordináciou a rozhodovaním, 
  • podráždenosť až agresivita, 
  • zmena správania,  
  • zmätenosť. 

Naopak, vysoká hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémia) môže mať za následok pocit únavy, nedostatku energie, nervozitu či problém s jasným a rýchlym myslením. 

Prečítajte si tiež: 

Aké emócie môže zažívať diabetik? 

Emócie sú prirodzenou a žiadanou súčasťou života. Neexistuje žiaden zoznam tých správnych, no dôležité je neostávať s negatívnou emóciou pridlho a nenechať ju prebrať kontrolu nad vaším životom.  

S ochorením sa je dôležité zmieriť a prijať ho ako súčasť života. Počas tohto procesu si však môžete prejsť niekoľkými fázami. 

Na začiatku je dôležité to, akým spôsobom sa dozviete o svojej diagnóze. Závisí od toho správne pochopenie ochorenia, jeho prognózy a predstava, ktorú si na základe týchto informácií vytvárame. Potom, ako sa človek dozvie, že jeho problémy spôsobuje cukrovka, môže nasledovať niekoľko fáz. 

  • Fáza šoku a popierania, kedy sa diabetik ešte nedokáže stotožniť s novou situáciou.  
  • Fáza hnevu, ktorá je sprevádzaná silným pocitom nespravodlivosti. 
  • Fáza vyjednávania s ochorením. 
  • Fáza beznádeje, ktorá môže trvať aj týždne či mesiace. 
  • Fáza prijatia. Práve táto je pre správny manažment cukrovky kľúčová.  

Cukrovka môže spôsobiť tieto 3 komplikácie  

Vysoké nároky na dôsledné dodržiavanie liečebného plánu predstavujú záťaž, ktorá sa môže odzrkadliť aj na duševnom zdraví. Odborníci spomínajú tri konkrétne komplikácie, ktoré sú priamo spojené s cukrovkou.  

Stres z diabetu (diabetes distress

Stres z diabetu má niektoré spoločné príznaky s depresiou, úzkosťou a stresom. Emocionálna skľúčenosť či tieseň súvisí s novou úlohou a bremenom, akým diabetes je. Zväčša ide o prechodný stav a súvisieť môže so všetkým novým – novou liečbou, lekárom či režimom.  

Aj keď nejde o závažnú duševnú poruchu, výrazne môže ovplyvniť váš život. Môžete mať pocit, že napriek enormnému úsiliu sa vám nedarí diabetes manažovať správne, možno sa bojíte zmien, ktoré cukrovka prinesie do vašej rodiny či práce, alebo máte obavy z možných komplikácií.  

Situáciu nezlepšila ani pandémia COVID-19, ktorá bola pre diabetikov novým priamym ohrozením. Aj v čase pandémie je dôležitý pravidelný kontakt s lekárom. Ak máte strach z návštevy ambulancie, využite iné možnosti kontaktu, ako telefón či email a dohodnite si najlepší možný postup.  

Diabetický fatalizmus 

Ide o úplnú rezignáciu a odovzdanie sa osudu. Sprevádza ho bezmocnosť a beznádej na vyliečenie. Veľmi dôležité je mať správne informácie a nájsť odpovede na všetky otázky súvisiace s diabetom. Zlý liečebný režim priamo ohrozuje váš život, akceptácia diabetu je preto mimoriadne dôležitá.  

Vyhorenie (diabetes burnout)  

Nebezpečenstvo vyhorenia spojeného s diabetom spočíva v začarovanom kruhu, ktorý po čase nastane. Ak diabetik po určitom čase stratí motiváciu, poruší liečebný režim, privodí si zhoršenie stavu, začne sa obviňovať a dostane sa do veľmi nestabilného psychického stavu, ktorý mu môže brániť vrátiť sa späť k správnej liečbe. 

Je dôležité nájsť v sebe silu pokračovať v liečebnom režime, nájsť si nové záujmy či skupiny diabetikov, ktoré zvyšujú motiváciu na dodržiavanie odporúčaní. 

V týchto prípadoch už návštevu lekára neodkladajte  

Pacienti s diabetom majú zvýšené riziko vzniku depresie, úzkosti a porúch príjmu potravy. Vznik týchto duševných ochorení je zložitým mechanizmom a nejde o vaše osobné zlyhanie.  

Nedovoľte cukrovke prebrať kontrolu nad vaším životom. Nebojte sa vyhľadať lekársku pomoc okamžite, ako sa u vás objavia tieto príznaky:  

  • pocit smútku a prázdnoty, 
  • strata záujmu o obľúbené aktivity, 
  • prejedanie sa alebo nechutenstvo a hladovanie, 
  • neschopnosť spať alebo nadmerné množstvo spánku, 
  • problémy so sústredením a rozhodovaním, 
  • extrémna únava, 
  • pocit beznádeje, podráždenosti, úzkosti alebo viny, 
  • bolesti hlavy, kŕče alebo tráviace problémy, 
  • myšlienky na samovraždu. 

Naučiť sa žiť s cukrovkou môžete aj vy! Stačí sa držať overených rád  

Ak akceptujete diabetes ako súčasť života, zmeny v životnom štýle vás nielen ochránia pred závažnými komplikáciami priamo súvisiacimi s diabetom, ale aj pred inými ochoreniami. Vďaka akceptácii si dokonca zlepšíte kvalitu vášho života.  

Okrem toho je nesmierne dôležité dodržiavať tri základné zásady liečby. 

  • Dodržiavajte jedálny lístok vždy, keď je to možné. Zdravé jedlá v pravidelných intervaloch a porciách vám pomôžu udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi a vyhnúť sa negatívnym dôsledkom na vašu náladu a psychiku.  
  • Pravidelne cvičte a venujte sa fyzickej aktivite. Pohyb zvyšuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje náladu. Na tejto podstránke si môžete pozrieť naše videá – joga pre diabetikov alebo cvičenie vlastnou váhou
  • Pravidelné užívanie liekov udržiava optimálnu hladinu glukózy v krvi, a tým aj stabilnú náladu.  

Pomalé zmeny a nie príliš vysoké nároky na výsledky vás môžu ochrániť pred pocitom zlyhania. Malé plány, ako pokúsiť sa zjesť tento týždeň viac zeleniny alebo vypiť viac vody, sú dosiahnuteľné ciele, ktoré podporia váš cieľ viesť plnohodnotný život aj napriek chronickému ochoreniu. 

Rada na záver: Nebojte sa hovoriť o pocitoch a vyhľadať o pomoc 

Ak ste sa v článku dočítali o emóciách, ktoré sa vás bezprostredne dotýkajú, nebojte sa o tom hovoriť – vaše pocity sú dôležité. Nápomocní vám môžu byť nielen vaši blízki, ale aj všeobecný lekár či diabetológ.  

Nebojte sa vyhľadať aj pomoc psychológa alebo psychiatra – a to najmä v prípade, ak cukrovka neprimerane ohrozuje a obmedzuje váš život. Odborníci vám pomôžu zvládnuť tieto chvíle.  

Veľmi nápomocná môže byť aj skupina ďalších ľudí s cukrovkou, s ktorými môžete zdieľať svoje starosti, ale aj radosti a lepšie porozumejú vašej situácii. K facebookovej skupine diabetikov sa môžete pridať kliknutím na tento odkaz. 

Navyše, ak potrebujete zistiť o svojom ochorení ešte viac informácií:  

navštívte webové stránky Slovenskej diabetologickej asociácie alebo Asociácie diabetikov Slovenska 

facebookový profil Asociácie diabetikov Slovenska 

alebo im napíšte email na adias.zdruzenie@gmail.com  

Modrý banner? 
Nie

14-dňová Messenger výzva

Získajte každý deň jednu radu a zistite, ako sa lepšie starať o svoje zdravie, aby ste predišli komplikáciám cukrovky.

spustiť výzvu

Nie