Hnačka nie je ochorenie, ale príznak, ktorý môže mať rôzne príčiny. Zatiaľ čo chronická hnačka patrí do rúk odborníkov, pri tej akútnej si poradíte aj doma. Stačí sa držať týchto overených tipov.
Čo by ste mali vedieť o hnačke?
Hnačku charakterizujeme ako časté vyprázdňovanie riedkej neformovanej stolice. Tento symptóm je prejavom mnohých akútnych či chronických ochorení. Samotná hnačka môže byť chronická alebo akútna.
- Chronická hnačka, ktorá pretrváva dlhšie ako 4 týždne, by mala byť prešetrená odborníkom.
- S akútnou hnačkou sa stretol už takmer každý z nás. Spravidla do pár dní odznie. Príčinou akútnej hnačky môžu byť infekcie (baktérie, vírusy, parazity), potravinové alergie/intolerancie, požitie veľkého množstva umelých sladidiel, preháňadiel, v lete nadmerná konzumácia ovocia, psychické stavy (úzkosť, stres) alebo môže ísť o vedľajší účinok niektorých liekov.
Na ďalších riadkoch si povieme viac o tom, ako skrotiť prejavy akútnej hnačky.
Rýchlu pomoc pri hnačke nájdete v lekárni. Vyberte si zo širokej ponuky produktov na stránke pilulka.sk.
Tipy, ako postupovať v prípade akútnej hnačky
Pitný režim
Dôležitým aspektom v liečbe akútnej hnačky je dopĺňanie straty tekutín a elektrolytov. Nápoje by mali obsahovať vodu, soľ a cukor. Tekutiny primárne dopĺňajte čistou vodou a čajmi (môžete siahnuť po repíku, černici, maline, čučoriedke alebo rumančeku). Neuškodia ani riedené ovocné šťavy a dobre padne aj vývar.
Zabúdať netreba ani na potrebné elektrolyty – nájdete ich napríklad v minerálnych vodách. Športové iontové nápoje nie sú pri hnačke vhodné. Radšej si zájdite do lekárne a opýtajte sa na orálne rehydratačné roztoky (obsahujú glukózu a potrebné elektrolyty). Rehydratačné roztoky užívajte počas trvania hnačky a ešte maximálne 24 hodín po odznení príznakov.
Tip na domáci rehydratačný roztok podľa WHO: 8 lyžičiek cukru, 1 lyžičku kuchynskej soli, šťavu z dvoch pomarančov alebo z dvoch grapefruitov doplňte do 1 litra prevarenej vody izbovej teploty.
Pridávajú sa k hnačke ďalšie ťažkosti (vysoké teploty, prejavy dehydratácie) alebo sa týka malého dieťaťa? V takom prípade nečakajte s návštevou lekára.
Strava
Ďalším dôležitým krokom je realimentácia, čo znamená obnovenie výživy.
Názory na príjem stravy počas hnačky sa líšia. Neexistuje jedna potravina alebo skupina potravín, ktoré sú počas hnačky najlepšie. Dôležité je, aby bola zabezpečená dostatočná výživa.
Zbytočné hladovky sa neodporúčajú a takisto sa nepreukázal benefit konzumácie iba banánov, ryže, pečiva a jablkového pyré (tzv. BRAT diéta). Avšak, ak človek po nich pociťuje zlepšenie, môže to pomôcť odľahčiť tráviaci systém.
Takisto skúste na nejakú dobu obmedziť v strave vlákninu (malo by to pomôcť spevniť stolicu) a vyskúšať môžete aj šetriacu diétu.
Lieky na hnačku
Na trhu máme širokú ponuku liekov proti hnačke (odborne sa nazývajú antidiaroiká). Predstavujú rýchlu a efektívnu úľavu od prejavov hnačky. Do tejto skupiny patrí viacero kategórií liečiv, ktoré pracujú na rôznom princípe.
- Črevné adsorbenciá sú nevstrebateľné liečivá, ktoré sú schopné viazať rôzne toxíny a škodlivé látky. Pri ich užívaní je potrebný 2-hodinový odstup s užívaním iných liekov a výživových doplnkov. Patrí sem napríklad čierne uhlie a diosmektit.
- Črevné antiinfektíva (dezinficienciá) sa využívajú pri predpoklade infekčnej príčiny hnačky. Patrí sem napríklad rifaximín, širokospektrálne antibiotikum, ktoré pôsobí priamo v črevnom lúmene. Tento liek vám môže predpísať len lekár.
- Antipropulzíva (tiež nazvané inhibítory črevnej motility) sú lieky, ktoré znižujú črevnú peristaltiku. Patrí sem napríklad liečivo loperamid.
Nápomocné v liečbe akútnej hnačky sú aj probiotiká. Výber konkrétnych bakteriálnych kmeňov závisí od príčiny hnačky.
Ako registrované lieky sa využívajú antidiaroálne mikroorganizmy, ktoré obnovujú narušenú črevnú mikroflóru (Lactobacillus helveticus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium infantis, Enterococcus faecium a Saccharomyces buolardii).
- Zdroje
-
https://www.meditrend.sk/wp-content/uploads/2018/05/ADT-Studijny-material-1.pdf
https://www.wikiskripta.eu/w/Pr%C5%AFjmov%C3%A1_onemocn%C4%9Bn%C3%AD_(rozcestn%C3%ADk)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448082/
https://www.uptodate.com/contents/acute-diarrhea-in-adults-beyond-the-basics
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2014/0201/p180.html
https://www.cdc.gov/disasters/disease/diarrheaguidelines.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871214/
https://www.stlukes-stl.com/health-content/medicine/33/000050.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK373095/
https://www.webmd.com/digestive-disorders/probiotics-diarrhea
https://mediately.co/sk/atcs/A07/antidiaroika-crevne-antiinfektiva-a-antiflogistika
https://www.upjs.sk/public/media/22897/GIT%20a%20respiracny%20system.pdf