Chronická obštrukčná choroba pľúc je spojená s poškodením pľúc rôzneho stupňa. Nie je možné úplne ju vyliečiť, ale vďaka liečbe sa darí ochorenie držať pod kontrolou. Existujú ale viaceré spúšťače, ktoré môžu CHOCHP náhle zhoršiť. V článku sa dozviete, či môže byť takýmto spúšťačom aj počasie.
Náhle zhoršenia CHOCHP
Najčastejším spúšťačom – a tiež rizikovým faktorom zhoršenia funkcií pľúc – je fajčenie. Ak máte diagnostikovanú CHOCHP a fajčíte, vaše ochorenie sa môže neustále zhoršovať. Prečítate si viac o tejto téme v našom článku: Chronická obštrukčná choroba pľúc a fajčenie – prečo a ako prestať fajčiť
Zhoršenie stavu môžu spôsobiť aj rôzne infekcie (vírusového alebo bakteriálneho pôvodu). Ak máte CHOCHP, mali by ste snažiť vyhnúť možným infekciám a rovnako dbať na prevenciu.
Vedeli ste, že aj počasie môže náhle zhoršiť vaše ochorenie?
Vplyv počasia na CHOCHP
Vo všeobecnosti sa za ideálne podmienky považuje teplota 21 °C a 40 % vzdušná vlhkosť. Takmer žiadne miesto neponúka takúto konštantnú teplotu a vlhkosť počas celého roka.
V domácnostiach vieme tieto parametre udržiavať vďaka niektorým zariadeniam, ako je klimatizácia, ohrievače, zvlhčovače vzduchu, alebo naopak pohlcovače nadmernej vlhkosti.
Na druhú stranu, nemôžeme sa takto uzavrieť pred vonkajším svetom. Aj pri CHOCHP je dôležitý pohyb a pobyt vonku na čerstvom vzduchu. Zvládať takéto ochorenie sa preto môže zdať ako hľadanie zlatej strednej cesty.
Studené počasie
Studené počasie je pre ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc väčším rizikom, než je to u zdravých ľudí. Za kritický sa považuje bod mrazu, teda teploty nižšie ako 0 °C.
Vplyvom extrémne nízkej teploty sa ešte viac zužujú dýchacie cesty, ktoré sú často zúžené už samotným ochorením. Následkom toho môže dôjsť k:
- zhoršeniu dýchavičnosti,
- kašľu,
- sipotu,
- plytkému dýchaniu,
- zvýšenej tvorbe hlienu,
- ťažšiemu vykašliavaniu a odstraňovaniu hlienu.
Aby ste sa vyhli takémuto náhlemu zhoršeniu, je dobré sa vopred pripraviť. Treba zvážiť pobyt vonku najmä v čase, keď nefúka príliš studený vietor.
Zároveň, počas slnečných dní sa dokáže vzduch rýchlejšie ohriať. Otepliť a zvlhčiť vzduch vám môže pomôcť prekrytie nosa a úst. Svoje vonkajšie aktivity si preto vyberajte najmä v čase, keď sú aj v zimných mesiacoch teploty čo možno najvyššie.
Ak máte inhalátor, ktorého úlohou je náhle roztiahnutie dýchacích ciest, majte ho vždy poruke aj pri pobyte vonku.
Vlhkosť vzduchu
Okrem teploty má vplyv na vaše dýchanie aj vlhkosť vzduchu. Pri vlhkosti pod 10 % dochádza k vysušovaniu slizníc, čo môže viesť k dráždivému kašľu. Kombinácia veľmi suchého a mrazivého počasia nie je preto pre vaše pľúca ideálna.
Pri teplotách aj vlhkosti vzduchu platí, že žiaden extrém nie je dobrý.
Veľmi vlhký vzduch, napríklad v kombinácii s horúčavami, je náročný aj pre zdravých ľudí. Ak máte CHOCHP, môže sa vám v takomto počasí pohoršiť.
Extrémne horúčavy
Teploty nad hranicu 32 °C často spôsobujú zhoršenie CHOCHP, aj keď zatiaľ nie je úplne jasné, prečo je to tak.
Jarné a letné mesiace sú spojené tiež s vyššou koncentráciou alergénov a ozónu vo vzduchu. Tie môžu rovnako, ako teploty a vlhkosť, pôsobiť ako spúšťače zhoršenia CHOCHP.
Medzi javy počasia, ktoré zhoršujú príznaky CHOCHP, patria aj búrky. Najmä v jarných mesiacoch môžu obsahovať navyše aj peľové zrná.
V letných mesiacoch vám môže pomôcť dodržiavanie niekoľkých zásad:
- Najvyššie teploty bývajú medzi 00 h a 15.00 h. Ak je to možné, vyhnite sa pobytu vonku počas týchto hodín.
- Aj v letných mesiacoch je dôležité dbať na pravidelný pohyb. Vyberte sa von radšej skoro ráno alebo neskoro večer.
- Snažte sa nevystavovať ani slnku, ktoré by mohlo spôsobiť prehriatie. Je lepšie zdržiavať sa v tieni a chrániť sa vhodným oblečením a prikrývkou hlavy.
- Veľmi dôležité je počas horúcich dní dodržiavať pitný režim. Dehydratácia môže príznaky CHOCHP zhoršovať.
- Pozor na nadmernú konzumáciu alkoholu, ktorý takisto dehydratuje a vysušuje sliznice. Počas horúcich dní sa snažte piť najmä čistú vodu.
Kvalita vzduchu
V článku sme spomenuli niektoré zo spúšťačov, ktoré sa vo vzduchu môžu nachádzať a zhoršovať tak priebeh CHOCHP. K rizikám, ktoré číhajú vonku, patria tiež smog, prach (napríklad zo stavieb či rekonštrukcií ciest), dym v priemyselných zónach, alebo dym z vonkajších ohnísk.
Vo všeobecnosti je lepšie tráviť čas na čistom vzduchu. Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, vyberte sa do prírody, ideálne s nejakým spoločníkom. Vždy majte pri sebe vodu, lieky, jedlo a telefón, aby ste si vedeli zavolať v prípade potreby pomoc.
Spúšťače vo vnútorných priestoroch
Aj v našich domácnostiach sa nachádza viacero spúšťačov. Medzi najhlavnejšie patria:
- cigaretový dym,
- dym z krbu alebo iných zariadení na tuhé palivo,
- prach,
- výpary z čistiacich prostriedkov,
- plesne,
- agresívne farby, lepidlá a iné chemické látky,
- srsť zvierat a iné.
Ak máte CHOCHP, určite by ste nemali nielen vy, ale ani ostatní členovia domácnosti fajčiť. Veľkým problémom sú tiež pece na drevo a iné tuhé palivá, z ktorých sa dymí. Ak máte krb priamo v niektorej obývacej miestnosti, mali by ste ho používať čo najmenej. Ak sa pec nachádza v inej časti domu, ak je to možné, mal by ju obsluhovať niekto iný.
Pokúste sa eliminovať čo možno najviac spúšťačov. Čím ich bude menej, tým nižšie riziko náhleho zhoršenia CHOCHP hrozí.