spokojná žena sedí na gauči

Chronický zápal močových ciest – moderná a účinná liečba

Odborný garant 
MUDr. Igor Bartl, PhD.

Infekcia a následný zápal močových ciest patrí medzi najčastejšie ženské ochorenia. Každá druhá žena si týmto ochorením prejde aspoň raz za život. Súčasne platí, že tretine až štvrtine z týchto žien sa zápal močových ciest vráti do pol roka. Ako sa ho teda zbaviť nadobro? V tomto článku predstavujeme jednu z najmodernejších a najúčinnejších terapií zápalu močových ciest dostupnú aj na Slovensku.

Ako vzniká chronický zápal močových ciest?

Najčastejšie ide o zápal dolných močových ciest, ktoré sa skladajú z močového mechúra a močovej rúry. Oba tieto orgány sú náchylné na bakteriálne infekcie, a to výrazne viac u žien ako u mužov. 

Je to preto, lebo ženy majú kratšiu močovú rúru a jej vývod je bližšie ku konečníku. Ten je prirodzene osídlený baktériou E.coli, ktorá je najčastejšou príčinou infekcií močových ciest. Baktérie majú teda jednoduchšiu cestu do močového mechúra u žien. Čo ďalej?

Močový mechúr je zvnútra vystlaný vrstvou buniek, ktoré sú kryté tzv. glykozamínoglykánovou (GAG) vrstvou. Tá je tvorená kostrou z kyseliny hyalurónovej, na ktorú sa viažu sulfátové molekuly – chondroitín sulfát, heparín sulfát a keratín sulfát. Táto vrstva tvorí ochrannú bariéru, ktorá bráni prenikaniu škodlivých látok a baktérií k hlbším vrstvám steny močového mechúra. 

Keď sa GAG vrstva poškodí, škodlivé látky a prípadné baktérie v moči sa ľahšie dostanú do kontaktu so stenou močového mechúra, ktorý sa stáva náchylnejším na infekcie. Narušenie GAG vrstvy je častou príčinou opakovaných infekcií a zápalu močových ciest.

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

Ako sa prejavuje zápal močových ciest?

  • Nepríjemné pocity pri močení (pálenie, rezanie),
  • častejšie močenie,
  • neustále nutkanie ísť močiť,
  • samovoľný únik moču (inkontinencia),
  • niekedy môže byť moč sfarbený do ružova až tmavočervena.

TIP: Ak chcete vedieť viac, prečítajte si: Zápal močových ciest: Príčiny, rizikové faktory a liečba

Obnova a podpora GAG vrstvy –  účinná liečba zápalu močových ciest 

Ako už bolo povedané, stavebné látky GAG vrstvy sú kyselina hyalurónová, ktorá tvorí základnú štruktúru, a sulfátové organické molekuly (napr. chondroitín sulfát), ktoré zabezpečujú integritu sliznice močového mechúra. 

Dnes už vieme tieto látky dostať priamo do močového mechúra, čo podporuje obnovu ochrannej vrstvy GAG a priamo podporuje odolnosť močového mechúra pred infekciami a opakujúcim sa zápalom močových ciest. 

Táto liečba predstavuje jednu z najmodernejších a najúčinnejších metód na dlhotrvajúcu úľavu od opakovaných zápalov močových ciest. Dokazujú to aj výsledky klinických štúdií, kde bola táto liečba účinnejšia než štandardná preventívna antibiotická liečba v znížení výskytu infekcii močových ciest.

Pre koho je táto liečba vhodná?

Na túto liečbu má nárok každý, kto trpí opakovanými infekciami močových ciest. O opakovaných infekciách hovoríme vtedy, keď sa vyskytnú aspoň dvakrát za posledných 6 mesiacov, alebo trikrát v priebehu jedného roka.

Liečba na obnovu GAG vrstvy je účinná najmä pri stavoch, keď pacient(ka) dlhodobo zažíva opakované vzplanutia zápalov močových ciest a poruchy močenia, čo značí závažné poškodenie GAG vrstvy. V tomto prípade môže pomôcť odstrániť nepríjemnosti a zlepšiť kvalitu života práve cielená a opakovaná liečba na obnovu GAG vrstvy.

Táto liečba môže byť špeciálne užitočná aj v prípade porúch močenia následkom onkologickej liečby, lokálnej rádioterapie alebo z dôvodu diagnózy chronickej intersticiálnej cystitídy. 

Ako prebieha liečba na obnovu GAG?

Prvým krokom je návšteva urológa – ten sa vás spýta na vaše ťažkosti a vyšetrí vás. Ak je prítomný akútny zápal, nasleduje jeho preliečenie – zvyčajne antibiotikami. Tie užívate podľa odporúčaní lekára.

Po vyliečení akútnej infekcie sa pristúpi k samotnej liečbe na obnovu GAG. Dobrou správou je, že táto liečba je bez doplatku (ak je predpísaná urológom).

Aplikácia prípravku prebieha ambulantne – najprv sa vymočíte a následne vám lekár aplikuje roztok cez močovú rúru do močového mechúra. Aplikáciu treba opakovať každý týždeň až každý mesiac v závislosti od fázy liečby a konkrétneho prípravku. Pre čo najvyššiu účinnosť je dôležité, aby ste aktívne spolupracovali s lekárom a trpezlivo absolvovali opakované aplikácie liečiva, až pokiaľ sa ochorenie nevylieči.

TIP: V prípade niektorých moderných preparátov je možnosť aplikovať roztok iba s pomocou aplikátora – bez nutnosti zavedenia katétra, čo minimalizuje nepríjemné pocity pri aplikácii. Spýtajte sa na túto možnosť vášho urológa.

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

Záver: Čo si odniesť z článku?

Opakované infekcie močových ciest sú nepríjemný problém, ktorý trápi mnoho žien a nie je ľahké sa ho zbaviť. Hoci internet ponúka množstvo „overených“ babských rád, ide skôr o pomoc na úrovni placeba ako o účinnú liečbu. 

Ak aj vás trápi opakovaný zápal močových ciest, nemusíte už viac skúšať. Jednoducho navštívte urológa a spýtajte sa na liečbu zameranú na obnovu ochrannej GAG vrstvy močového mechúra. 

Na trhu existuje viacero prípravkov s obsahom kyseliny hyalurónovej a chondroitín sulfátu, či už v jednozložkovej verzii alebo ako kombinované vysokokoncentrované roztoky. Váš urológ vám pomôže nájsť tú správnu liečbu.

Modrý banner? 
Nie
Nie