sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 124.243.134.105 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
starší muž sedí zamyslene na gauči

Erektilná dysfunkcia (impotencia) – príčiny a liečba

Možno by sa mohlo zdať, že od vynájdenia modrej pilulky odišla erektilná dysfunkcia do dejín medicíny. Nie je to však tak a ide o pomerne častú a chúlostivú diagnózu, ktorá by nemala byť tabu. Naopak, treba ju riešiť spolu s odborníkom.  

Kedy hovoríme o erektilnej dysfunkcii (impotencii)?  

Kľúčovým znakom erektilnej dysfunkcie (čiže impotencie) je neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu primeranú sexuálnej aktivite. Chúlostivý problém sa môže prejaviť viacerými spôsobmi a mať rôzne príčiny. Niektoré sú psychické, iné fyzické a môžu súvisieť s inými ochoreniami, aj s užívaním liekov. 

Aké sú príčiny erektilnej dysfunkcie? 

Ak sa to deje pomaly a postupne, pravdepodobne pôjde o niektorú z fyzických príčin. Ak ide o náhly problém, môžu zaň zrejme psychické príčiny. Z nich sú najčastejšími stres, úzkosť a depresia. Zodpovedné sú za 10 – 20 % všetkých prípadov erektilnej dysfunkcie. 

Emocionálne príčiny sú častejšie u mladších mužov, príčinami impotencie u starších mužov sú najmä problémy súvisiace s cievami. Cievne ochorenia, ktoré ovplyvňujú aj prekrvenie orgánov, môžu byť príčinou impotencie až u 50 – 70 % mužov. 

Príčinou erektilnej dysfunkcie je často aj cukrovka (diabetes mellitus) – týka sa to zhruba 35 – 75 % mužov s cukrovkou. Ďalšími príčinami sú ochorenia obličiek či rakovina prostaty. V tomto prípade nie je príčinou priamo ochorenie, ale jeho liečba.  

Aj niektoré zranenia môžu spôsobiť impotenciu a častou príčinou sú aj vedľajšie účinky liekov.  

Liečba erektilnej dysfunkcie (impotencie) patrí do rúk lekára

Základnou prevenciou je zdravý životný štýl a udržiavanie sa v kondícii – fyzickej aj duševnej. 

Ak vás tento chúlostivý problém znepokojuje, považujete ho za pravidelný a negatívne ovplyvňuje váš partnerský život, kontaktujte svojho lekára. Ten spolu so špecialistom nájde príčiny a navrhne vhodnú liečbu.

S občasnými problémami s erekciou sa môže počas svojho života stretnúť každý muž. Ak sa však opakujú, alebo vyskytujú častejšie, môže ísť o erektilnú dysfunkciu – čiže stav, ktorý musí diagnostikovať a liečiť lekár. Erektilná dysfunkcia sa dá liečiť v akomkoľvek veku, liečba závisí od celkového zdravotného stavu a základnej príčiny problému. 

Nie
Nie