starší muž sedí zamyslene na gauči

Erektilná dysfunkcia (impotencia): Príčiny a liečba

Odborný garant: 
MUDr. Igor Bartl

Možno by sa mohlo zdať, že od vynájdenia liekov na erekciu odišla erektilná dysfunkcia (impotencia) do dejín medicíny. Nie je to však tak a ide o pomerne častú a chúlostivú diagnózu, ktorá by nemala byť tabu. Naopak, treba ju riešiť spolu s odborníkom a nespoliehať sa na „rýchle“ rady z internetu. Na najbližších riadkoch si povieme všetko, čo by ste mali vedieť o erektilnej dysfunkcii.

Kedy hovoríme o erektilnej dysfunkcii?  

Na dosiahnutie a udržanie erekcie je najdôležitejšie vzrušenie, pohoda a sebaistota. Niekedy to však nejde a ak sa to deje pravidelne dlhšiu dobu, môžeme hovoriť o erektilnej dysfunkcii.

Kľúčovým znakom erektilnej dysfunkcie (ED) je neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu primeranú sexuálnej aktivite. 

Chúlostivý problém sa môže prejaviť viacerými spôsobmi a mať rôzne príčiny. Niektoré sú psychické, iné fyzické a môžu súvisieť s inými ochoreniami, stresom či s užívaním liekov.

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

Aké sú príčiny erektilnej dysfunkcie?

Psychické príčiny

Ak ide o náhly problém, môžu zaň zrejme psychické príčiny. Z nich sú najčastejšími stres, úzkosť a depresia. Zodpovedné sú za 10 – 20 % všetkých prípadov erektilnej dysfunkcie. Emocionálne príčiny sú častejšie u mladších mužov.

Fyzické príčiny (rôzne ochorenia, zranenia...)

Ak sa to deje pomaly a postupne, pravdepodobne pôjde o niektorú z fyzických príčin. 

U starších mužov sú často príčinou problémy súvisiace s cievami. Cievne ochorenia, ktoré ovplyvňujú aj prekrvenie orgánov, môžu byť príčinou impotencie až u 50 – 70 % mužov.

Príčinou erektilnej dysfunkcie je často aj cukrovka (diabetes mellitus) – týka sa to zhruba 35 – 75 % mužov s cukrovkou (viac v tomto článku ). Ďalšími príčinami sú ochorenia obličiek či rakovina prostaty. V tomto prípade nie je príčinou priamo ochorenie, ale jeho liečba.

Ďalšie ochorenia, ktoré môžu prispievať k rozvoju erektilnej dysfunkcie:

Aj zranenia môžu spôsobiť impotenciu a častou príčinou sú aj vedľajšie účinky liekov alebo ožarovania. Netreba zabúdať ani na nadmerné množstvo alkoholu alebo užívanie drog, ktoré môžu mať vplyv na kvalitu erekcie.

Môže byť erektilná dysfunkcia znakom iného ochorenia?

Áno, erektilná dysfunkcia môže byť jedným z príznakov srdcového ochorenia. 

Niektoré srdcové ochorenia sú bežne sprevádzané dysfunkciou vnútornej výstelky ciev (endotelu) a hladkého svalstva. Táto dysfunkcia spôsobuje okrem iných ťažkostí aj nedostatočný prietok krvi do penisu, čo znamená ťažšie dosiahnutie a udržanie erekcie.

Ak sa erektilná dysfunkcia objavila bez zjavnej príčiny, odborníci odporúčajú nechať sa vyšetriť na srdcové ochorenia. 

Diagnostika erektilnej dysfunkcie: Na aké vyšetrenia sa pripraviť?

Diagnostika je v rukách urológa a zvyčajne prebieha nasledovne:

  • Najprv sa odoberie podrobná anamnéza – lekár sa vás pýta na vaše ťažkosti. 
  • Nasleduje fyzikálne vyšetrenie vrátane vyšetrenia hmatom. Lekár skontroluje semenníky, penis a citlivosť nervov. Nie je sa však čoho báť, vyšetrenie môže byť nanajvýš nepríjemné, určite nie bolestivé.
  • Odoberie sa krv a odošle sa na testy, ktorými sa zisťujú hladiny hormónov a prítomnosť cukrovky či ochorení srdca.
  • Vyšetrenie moču slúži na zistenie počtu bielych a červených krviniek a hladiny glukózy.

Diagnostika môže vyžadovať aj ďalšie vyšetrenia, napríklad ak je príčinou zranenie, lekár nedokáže s istotou určiť diagnózu alebo indikovaná liečba nezaberá.

Ako sa rieši problém s erektilnou dysfunkciou? 

Základnou prevenciou je zdravý životný štýl a udržiavanie sa v kondícii – fyzickej aj duševnej.

Ak vás tento chúlostivý problém znepokojuje, považujete ho za pravidelný a negatívne ovplyvňuje váš partnerský život, kontaktujte urológa (váš obvodný lekár vám vypíše výmenný lístok). Urológ nájde príčiny a navrhne vhodnú liečbu.

Konzultáciu však môžete absolvovať aj na vlastnú žiadosť (bez nutnosti riešiť výmenný lístok alebo čakať mesiace za termínom). Nižšie nájdete zoznam lekárov dostupných ihneď.

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

Erektilná dysfunkcia sa dá úspešne liečiť viacerými spôsobmi a v akomkoľvek veku. Liečba závisí od celkového zdravotného stavu a príčiny. Ak je príčinou erektilnej dysfunkcie ochorenie, často po jeho vyliečení odznie aj samotná erektilná dysfunkcia. Preto je dôležité zistiť príčinu.

Liečba erektilnej dysfunkcie

  • Perorálne lieky. Sú prvou možnosťou liečby s dobrou úspešnosťou a ide o liečivá, ako sildenafil, tadalafil, vardenafil či avanafil (patria do skupiny inhibítorov fosfodiesterázy 5 (PDE5)). Najčastejšie sú vo forme tabliet, ale dostupné sú aj inovatívne liekové formy, ktoré sa za pár sekúnd rozpustia v ústach a účinná látka sa rýchlo dostáva do krvi. Ich podanie je diskrétne (bez zapitia vodou), takže muž nemusí dať vôbec najavo, že užíva liek. 
  • Testosterón. Používa sa u mužov s nízkou hladinou tohto hormónu vo forme rôznych preparátov. Účinok sa objaví do 4 týždňov.
  • Penilné injekcie. Tie sa podávajú priamo do penisu. Prvé dávky sa aplikujú v ambulancii a po určení optimálnej dávky je možná aj domáca aplikácia.
  • Liečba rázovými vlnami nízkej intenzity (LiSWT) zlepšuje tok krvi v penise pomocou rázových vĺn. Zlepšenie sa dostaví do dvoch mesiacov.

Okrem týchto sú dostupné aj ďalšie možnosti, napríklad chirurgická liečba, vákuové erekčné prístroje alebo čípky určené do močovej rúry.

Ak všetky liečebné metódy zlyhajú, môže sa pristúpiť k implantácii protézy penisu, ktorá spôsobí erekciu. Implantát nijak neovplyvňuje citlivosť, ejakuláciu alebo močenie.

Zmeny životného štýlu

Okrem medicínskych liečebných postupov sú potrebné aj zmeny životného štýlu. Tie platia aj v rámci celkovej prevencie erektilnej dysfunkcie.

  • Kardio cvičenie aspoň 45 minút 3-krát týždenne môže zlepšiť miernu erektilnú dysfunkciu. Medzi takéto cvičenia patrí napríklad rýchla chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie či skákanie na švihadle.
  • Prestať fajčiť a piť alkohol. Posun k zdravšiemu životnému štýlu môže po niekoľkých mesiacoch viesť k zlepšeniu kvality erekcie.
  • Porozprávajte sa so sexuálnym terapeutom, ktorý vám môže pomôcť po psychickej stránke.

Na internete buďte obozretní

Téma erektilnej dysfunkcie je v spoločnosti stále pomerne tabu a niektorí muži môžu mať problém zdôveriť sa s ňou lekárovi. Potom hľadajú pomoc aj mimo ambulancie, napríklad na internete.

Pri pátraní na internete sa vám môžu zobraziť mnohé stránky či reklamy na produkty so „zaručenými“ účinkami. V lepšom prípade môže ísť o drahý, ale neúčinný výživový doplnok (čiže potravinu, nie štúdiami overený liek). V horšom prípade môže ísť o falošný liek, ktorý môže byť zdraviu škodlivý.  

Nelegálny biznis s liečbou impotencie je obrovský a podvodníci často číhajú práve na internete.

Aj keď sa vám to môže zdať zahanbujúce, nie je to tak. Erektilná dysfunkcia je časté ochorenie a lekári sa s ním stretávajú pravidelne. Zdôveriť sa vášmu lekárovi je určite lepšie ako podstúpiť riziko, že si zakúpite neúčinný alebo nebezpečný produkt.

Viac informácií nájdete vo videu

Odpovede na najčastejšie otázky o erektilnej dysfunkcii vám poskytne urológ a sexuológ MUDr. Igor Bartl.

Nie
Nie