žena cíti dyskomfort v oblasti močových ciest

Život s chronickou cystitídou (zápalom močových ciest)

Odborný garant 
MUDr. Igor Bartl, PhD.

Náhle cítite bolesť v podbrušku s nutkaním na toaletu, ktorá sa pri močení ešte zvýrazňuje. A vy už viete, že je tu znova. Cystitída, alebo zápal močových ciest, máva rýchly nástup a nezriedka sa opakuje aj niekoľko krát do roka. Prečítajte si, ako toto ochorenie vplýva na bežný život a čo robiť, aby ste sa ho zbavili.

Príbeh o Lenke, ktorá trpí chronickou cystitídou

Lenka si chcela oddýchnuť. Po dlhých dňoch v práci si s kamarátkami dopriala deň pri jazere. Slnko, voda, smiech... ani si neuvedomila, a celý deň strávila v mokrých plavkách. 

O dva dni to prišlo. Pálenie, bolesti, časté močenie – známe príznaky, ktoré už vedela rozpoznať aj poslepiačky. S povzdychom si objednala termín u lekára.

„Zápal močových ciest,“ skonštatoval. Ďalšie antibiotiká, ďalšie obmedzenia. O pár dní sa jej uľavilo, hoci vie, že iba na pár mesiacov. A potom celý kolotoč znova, ako to už býva.

Chronická cystitída Lenke zobrala ľahkosť bytia. Každý výlet, kúpalisko či intímne chvíle v nej vzbudzovali obavy. Jej život sa točil medzi infekciou, antibiotikami a pokojným obdobím, ktoré však bolo sprevádzané neustálymi obavami. A hoci sa usmievala, vnútri bola unavená.

Je vám tento príbeh aspoň trocha povedomý? Ak áno, tento článok je pre vás.

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

Opakovaná antibiotická liečba – prečo je to problém?

Hoci je antibiotická liečba nevyhnutná pri bakteriálnom zápale močových ciest, časté opakovanie infekcie, a teda časté užívanie antibiotík so sebou prináša niekoľko vážnych rizík.

Liečia infekciu, ale neriešia príčinu častej recidívy

Antibiotiká liečia príčinu akútneho vzplanutia infekcie, ktorou sú najčastejšie baktérie. Dôvody častej recidívy (opätovného vzplanutia infekcie) sú však zvyčajne iné – najčastejšie za to môže oslabená ochranná GAG vrstva, ktorá tvorí výstelku močového mechúra a zabraňuje prichytávaniu baktérií.

Môžu rozladiť trávenie

Tak ako každý liek, aj antibiotiká majú nežiaduce účinky. Najčastejšie sú to tráviace ťažkosti, pretože základom dobrého trávenia je zdravý črevný mikrobióm. Ten tvoria prospešné bakteriálne kmene, ktoré nám pomáhajú tráviť potravu.

Antibiotiká neničia iba „zlé“ baktérie spôsobujúce infekciu, ale často redukujú aj prospešné baktérie v čreve, čo sa môže prejaviť ako hnačka, nadúvanie či bolesť brucha. Črevný mikrobióm sa po jednej antibiotickej kúre môže spamätávať týždne až rok.

Pomerne časté sú aj alergie na antibiotiká, napríklad na penicilíny alebo cefalosporíny. A vedeli ste, že rozladené trávenie negatívne ovplyvňuje aj vašu náladu? 

Rezistencia na antibiotiká

Infekcia močových ciest je najčastejšie spôsobená baktériou E.coli. Rezistencia E.coli je vážny celosvetový problém, ktorý spôsobuje, že kedysi liečiteľné infekcie sa liečia čoraz ťažšie alebo sa nedajú vyliečiť vôbec.

Dokonca sa kvôli rastúcej rezistencii aj doposiaľ nepatogénne kmene E.coli stávajú patogénnymi a škodia zdraviu, zatiaľ čo ich liečba je stále komplikovanejšia.

Antibiotická rezistencia sa však netýka len E.coli. Týka sa napríklad aj baktérií, ktoré spôsobujú bežné zápaly priedušiek a pľúc. Tie sú od vynájdenia antibiotík dobre liečiteľné, avšak nárast rezistencie nás znova môže priniesť do bodu, kedy sa na tieto dnes banálne infekcie bude umierať.

Kľúčové fakty o antimikrobiálnej rezistencii od WHO:

  • Antimikrobiálna rezistencia je priamo zodpovedná za úmrtie 1,3 milióna ľudí a prispela k takmer 5 miliónom úmrtiam v roku 2019.
  • Hlavnou príčinou vzniku rezistentných patogénov je zneužívanie a nadmerné užívanie antimikrobiálnych látok u ľudí, zvierat a rastlín.
  • Antimikrobiálna rezistencia sťažuje liečbu infekcií a zvyšuje riziko pri bežných zákrokoch (chirurgické zákroky, cisársky rez, chemoterapia).

Čo môžeme urobiť? Keďže táto rezistencia je poháňaná nadmerným a nesprávnym užívaním antibiotík, snahou každého z nás by malo byť užívať ich výlučne ak sú predpísané lekárom a presne podľa pokynov. 

K zníženiu spotreby antibiotík pomôže aj cielená liečba chronickej cystitídy, ktorá sa zameriava na príčinu recidívy infekcie a dokáže znížiť frekvenciu výskytu akútnych epizód.

Dlhodobá úľava od cystitíd

Neliečené alebo nesprávne liečené zápaly močového mechúra môžu predstavovať nekončiaci cyklus utrpenia a dočasnej úľavy. Našťastie sa z tohto bludného kruhu dá vystúpiť dôkladnou diagnostikou u urológa a cielenou liečbou.

Časté recidívy cystitídy sú typické pri oslabenej ochrannej vrstve močového mechúra (tzv glykozaminoglykánová alebo GAG vrstva), ktorá vystiela močový mechúr zvnútra. Táto vrstva bráni priľnutiu baktérií a iných škodlivín k stene močových ciest a ak je oslabená či poškodená, baktérie sa jednoduchšie dostanú do styku so stenou močového mechúra, čo vedie k častejším infekciám. 

Dnes už existuje cielená liečba na obnovu a podporu GAG vrstvy, ktorá účinne znižuje počet recidív zápalov močových ciest. 

Všetko o tejto liečbe sa dozviete v článku: Zápal močových ciest – moderná a účinná liečba

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

banner na konzultáciu zápalu močového mechúra

Záver – čo si odniesť z článku?

Aj dlhodobo opakujúce sa zápaly močových ciest sa dajú riešiť. Základom je navštíviť urológa, ktorý môže po dôkladnom vyšetrení predpísať účinnú cielenú liečbu. 

Ak ste sa v tomto článku našli, neváhajte a spýtajte sa vášho urológa na liečbu, ktorá dokáže obnoviť poškodenú ochrannú GAG vrstvu.

Modrý banner? 
Nie
Nie