hidradenitida

Biologická liečba hidradenitídy: Pre koho je vhodná a aké účinky očakávať?

Hidradenitída (hidradenitis suppurativa) je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje bolestivými opuchmi, hnisavými ložiskami a zápalmi. Ak prvotná liečba antibiotikami nezabrala, lekári majú k dispozícii tzv. biologickú liečbu, ktorá má schopnosť zaistiť výrazný ústup príznakov. Prečítajte si o nej všetko dôležité.

Čo je to hidradenitída? 

Zrejme už máte o hidradenitíde nejaké základné vedomosti, no na úvod si uveďme niekoľko základných faktov.

Hidradenitída (hidradenitis suppurativa) je chronické ochorenie kože, ktoré ovplyvňuje kvalitu života mnohých ľudí.

Prejavuje sa bolestivými opuchmi, hnisavými ložiskami a zápalmi, ktoré sa opakovane vyskytujú v záhyboch kože, ako sú podpazušie, oblasť slabín, pod prsiami alebo okolo genitálií. Tieto prejavy môžu byť nielen bolestivé, ale aj nepríjemné, najmä kvôli zápachu či vzhľadu.

ilustracia

Napriek tomu existuje účinná liečba, ktorá môže výrazne zmierniť prejavy hidradenitídy. Ide o tzv. biologickú liečbu, ktorá sa indikuje pri stredne závažnej a závažnej forme ochorenia, ak predchádzajúce metódy liečby nezabrali

Viac si o ochorení a jeho diagnostike a liečbe prečítate v tomto článku. 

Čo je biologická liečba a ako funguje? 

Biologická liečba je typ liečby, ktorý cielene zasahuje do imunitného systému. Pri hidradenitíde imunitný systém spôsobuje zápalové reakcie, ktoré vedú k tvorbe bolestivých zápalových ložísk.

Biologická liečba pracuje tak, že selektívne potlačí tieto zápalové reakcie, čím zmierňuje príznaky (zápal, opuchy, hnisavé miesta...) a znižuje počet nových ložísk. 

Biologická liečba je moderná, bezpečná a účinná terapia, ktorá bola úspešne nasadená na množstve pacientov po celom svete.

Často je vo forme injekcií, ktoré sa podávajú raz za niekoľko týždňov (po zaškolení si niektoré môžu pacienti aplikovať sami doma). To znamená, že biologická liečba je pohodlná a nevyžaduje si časté návštevy lekára. 

Biologická liečba hidradenitídy – aké účinky očakávať? 

Pri správnej aplikácii a pravidelnom podávaní zvyčajne dochádza k výraznému zlepšeniu príznakov, zníženiu bolesti a zlepšeniu celkovej kvality života.

Každý pacient však reaguje na liečbu individuálne, ale u väčšiny ľudí je biologická liečba spojená s významným zlepšením

Pacienti si často všimnú rozdiel už po prvých dávkach, pričom najväčší efekt sa prejaví po niekoľkých mesiacoch liečby. Pri udržiavacej liečbe sa dosahuje dlhodobý efekt, čo znamená menej zápalov a zlepšenie stavu pokožky. 

Okrem úľavy od fyzických príznakov hidradenitídy poskytuje aj psychickú podporu, pretože ľudia sa vďaka redukcii príznakov cítia sebavedomejšie a môžu sa naplno venovať každodenným aktivitám. 

Biologické lieky na hidradenitídu 

Pred nasadením liečby je potrebné pľúcne vyšetrenie na vylúčenie latentnej tuberkulózy.

Čo sa týka konkrétnych liekov, na Slovensku je aktuálne kategorizovaná molekula adalimumab (TNF-alfa inhibítor).

Účinok liečby lekár vyhodnocuje na základe skórovacieho systému HiSCR (HS clinical response). Ak po štyroch mesiacoch nastane aspoň 50-percentná redukcia počtu abscesov a nodozít a nepribudne žiadny nový absces alebo fistulácia, liečba je úspešná.

Ak liečba nezaberie, lekár má k dispozícii ďalšiu molekulu. Ide o sekukinumab (inhibítor IL-17A), ktorý sa na Slovensku môže zatiaľ používať až po schválení výnimky zdravotnou poisťovňou. 

Od apríla 2024 je k dispozícii aj tretia molekula bimekizumab (inhibítor interleukínu 17A a 17F). 

Kto má nárok na biologickú liečbu? 

Biologická liečba je určená pre pacientov so stredne závažnou až závažnou hidradenitídou, ktorí už vyskúšali iné liečebné možnosti (napr. antibiotiká) bez dostatočného výsledku. To znamená, že ochorenie sa im napriek systémovej liečbe zhoršuje

Ako postupovať 

  • Kontaktujte svojho dermatológa.
  • Ten vás odošle na pľúcne vyšetrenie a na základe vášho stavu a výsledku posúdi, či spĺňate kritériá pre nástup na biologickú liečbu. Ak áno, môže vám rovno predpísať prvolíniovú molekulu adalimumab (pri ďalších je potrebné zaslať žiadosť do zdravotnej poisťovne). 
  • Nasleduje aplikácia prvej dávky a nastavenie liečebného plánu (frekvencia podávania ďalších dávok). 

Záver 

Pre mnohých pacientov s hidradenitídou je biologická liečba záchranou. Prináša nielen úľavu od bolestivých prejavov, ale aj zlepšuje kvalitu života.

Biologická liečba je bezpečná, jej účinnosť bola dokázaná v mnohých klinických štúdiách a preukázala sa ako veľmi účinná pri znižovaní počtu a veľkosti zápalových ložísk.

Pacienti sa tak môžu cítiť pohodlnejšie a menej obmedzovaní ochorením, čo im umožňuje žiť plnohodnotnejší život

Ak máte vy alebo váš blízky závažnejšiu formu hidradenitídy, neváhajte sa opýtať svojho dermatológa na možnosť biologickej liečby. 

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou UCB, s.r.o.

SK-DA-2400053

Modrý banner? 
Nie
Zdroje
  • Uhrin, T. (2023). Hidradenitis suppurativa. Možnosti liečby a naše skúsenosti. Via practica, 20(2), 64-68. Dostupné na: https://www.solen.sk 
  • Péč, J., et al. (2024). Liečba hidradenitis suppurativa: stručný prehľad. Jesseniova lekárska fakulta UK, Univerzitná nemocnica Martin. Dostupné na: https://www.solen.sk 
  • Vorčáková, K., et al. (2021). Hidradenitis suppurativa – terapeutická výzva pre dermatológa. Dermatológia pre prax, 15(2), 62-67. Dostupné na: https://www.solen.sk 
  • Ivanková, B. et al. (2023). Medziodborová spolupráca v manažmente pacienta s hidradenitis suppurativa. Solen, 17(4), 168-174. Dostupné na: https://www.solen.sk 

 

Nie