Diagnóza hidradenitídy zväčša prichádza neskoro. S akými ochoreniami sa môže zamieňať?

Hidradenitída je málo známe ochorenie, a preto sa môže ľahko zameniť s inými. Zatiaľ čo iné stavy nie vždy vyžadujú lekársku starostlivosť, liečba hidradenitídy patrí do rúk lekára, pretože včasná správna diagnostika a cielená liečba je kľúčová pre ďalší priebeh ochorenia a jeho prognózu.

Základné informácie o hidradenitíde 

Hidradenitída (Hidradenitis suppurativa) je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré spôsobuje bolestivé podkožné hrčky v typických lokalitách ako pod pazuchami, v slabinách, pod prsníkmi, v genitálnej oblasti či na zadku. 

Príčina hidradenitídy nie je úplne známa. Ide o imunitne podmienený zápal, kde sa výrazne uplatňujú aj genetické faktory a faktory vonkajšieho prostredia.

Ochorenie sa objavuje v oblastiach s určitým typom pachových žliaz (apokrinné žľazy), ktoré sú výlučne viazané na vlasový folikul (cibuľka, z ktorej vyrastá vlas alebo chlp) naplnený keratínom a mazom. Pri hidradenitíde dochádza k upchatiu a zápalu, čo sa prejavuje ako bolestivá začervenaná hrčka alebo uzlík.  

Po prevalení hnisu zo zapálených uzlíkov výtok nepríjemne zapácha. Ako sa ochorenie rozvíja, zápal sa rozširuje a začnú sa vytvárať podkožné hnisajúce „tunely“, ktoré môžu byť veľmi bolestivé. Tieto „tunely“ považujeme za špecifický príznak hidradenitídy. Koža ostáva po zahojení často zjazvená a môže spôsobovať obmedzenú hybnosť. 

Počiatočné červené hrbolčeky sú príznak, ktorý je spoločný pre viacero kožných ochorení, a preto býva hidradenitída v tomto štádiu často nesprávne diagnostikovaná. Medzi prvými príznakmi a správnou diagnózou môže preto uplynúť aj 10 rokov

Kľúčový diagnostický znak hidradenitídy je opakujúci sa zápal s typickými prejavmi (hrčky, dutiny vyplnené hnisom) v typickej lokalite (pod pazuchami, pod prsiami, na zadku, v slabinách a genitálnej oblasti) minimálne 2-krát za 6 mesiacov

Ľudia najmä v skorých štádiách hidradenitídy často skúšajú samoliečbu alebo podstupujú chirurgický zákrok, pri ktorom sa zapálené ložisko vyplnené hnisom nareže a vyčistí. V niektorých prípadoch sa predpisuje aj antibiotická liečba. Dôležité je, že tento zákrok nerieši príčinu ochorenia a neprináša dlhodobé zlepšenie.  

Ak máte podobné červené hrbolčeky (ako znázorňuje titulná fotka) a opakovane sa vám vracajú, čítajte ďalej. Pozrieme sa totiž na ochorenia, ktoré sa podobajú na hidradenitídu a ľudia ich môžu mať nesprávne diagnostikované.

Hidradenitída a akné 

Akné (acne vulgaris) je jedno z najbežnejších kožných ochorení. Prejavuje sa vo forme červených pupienkov a čiernych či bielych bodiek. Akné vzniká, keď mŕtve bunky a kožný maz zaplnia kožné póry, ktoré sa následne zapaľujú.

Ochorenie sa najčastejšie objavuje v období puberty a u mladých dospelých, a typicky sa prejavuje na miestach s väčšou tvorbou mazu, ako je tvár, hruď, chrbát a ramená. 

Práve oblasti výskytu sú jednou z odlišností medzi hidradenitídou a akné. Hidradenitída sa objavuje najmä na miestach, kde sa pokožka o seba trie, napríklad v oblasti zadku, pod prsiami, v podpazuší či okolí genitálií. 

Ďalším rozdielom je to, že hidradenitída je bolestivá, zatiaľ čo akné zvyčajne nebolí. 

Zhrnutie: Akné sa prejavuje najčastejšie na tvári, hrudi, chrbte či ramenách a zvyčajne nebolí. Hidradenitída je bolestivá a skôr sa vyskytuje na miestach ako zadok, genitálie, pazuchy či pod prsiami. 

Hidradenitída a konglobátne akné 

Acne conglobata je typ závažného akné, pri ktorom sa tvoria podkožné cysty a uzly s hnisom, ktoré sa následne prepoja do tunelov naplnených hnisom a vytvárajú sa jazvy podobne ako pri hidradenitíde.

Konglobátne akné a hidradenitída majú veľmi podobné prejavy. 

Konglobátne akné často vzniká kvôli: 

  • dedičnosti a hormonálnej nerovnováhe, 
  • užívaniu liekov (anabolických steroidov či hormónov štítnej žľazy), 
  • nádoru produkujúceho mužské pohlavné hormóny (androgény), 
  • vystaveniu sa určitým chemikáliám. 

Aj konglobátne akné vzniká skôr v miestach s väčšou produkciou mazu, ako tvár, hruď, ramená, stehná či nadlaktie (horná časť ruky). Hidradenitída, ako už vieme, vzniká tam, kde sa koža zvykne trieť o seba. 

Zhrnutie: Acne conglobata často vzniká ako následok (napr. liečba, zneužívanie anabolík, nádorové ochorenie, vystavenie sa chemikáliám), zatiaľ čo hidradenitída nemá jasnú príčinu. Rozdiel je aj vo výskyte príznakov na tele podobne ako pri acne vulgaris

TIP: poznáte pojem akné triáda/tetráda?

Je to syndróm kožných ochorení, ktoré sa často vyskytujú spoločne a patrí medzi ne hidradenitída aj konglobátne akné. Napríklad ak máte konglobátne akné na tvári, chrbte či hrudníku, zbystrite pozornosť a všímajte si výskyt zapálených uzlíkov v oblasti podpazušia, pod prsiami, na zadku, v oblasti slabín a genitálnej oblasti. Zároveň si občas skontrolujte oblasť kostrče kvôli výskytu zapáleného bolestivého či hnisajúceho ložiska, a vlasatú časť hlavy kvôli hnisajúcim vyrážkam či uzlíkom. Všetky tieto prejavy sú súčasťou akné triády/tetrády, a treba ich riešiť s dermatológom. 

Hidradenitída a folikulitída 

Folikulitída znamená zápal vlasového alebo chlpového folikulu. Vzniká, keď sa folikul infikuje, následne prepukne zápal vytvorí sa hrbolček či pustula (dutina zaplnená hnisom).

Zápal vzniká častejšie vtedy, keď je folikul poškodený. To sa môže stať v dôsledku: 

  • nosenia tesného oblečenia, 
  • odstraňovania chĺpkov, napríklad holením či voskovaním, 
  • pobytu v horúcej vode. 

Skoré štádium folikulitídy spôsobuje vznik malých červených zapálených pupienkov, ktoré môžu svrbieť a bolieť. Na druhej strane, raná hidradenitída vyzerá skôr ako drobné hrčky pod kožou alebo hrbolčeky na koži. 

Zhrnutie: Folikulitída sa môže objaviť kdekoľvek na tele, kde rastú chlpy alebo vlasy a väčšinou zmizne sama od seba. Hidradenitída sa najčastejšie objavuje v kožných záhyboch kde dochádza k treniu pokožky (podpazušie, genitálie, pod prsiami...), a ak je neliečená, postupuje do ďalšieho štádia, rastie a rozširuje sa. 

Hidradenitída a cysty 

Cysty sú hrudky v koži, ktoré bývajú naplnené tekutinou alebo tukom. Najčastejšie sa objavujú na tvári, chrbte, hrudníku alebo pokožke hlavy, ale môžu sa vyskytnúť hocikde na tele. Vzniknúť môžu následkom úrazu, operácie, ale aj hidradenitídy, akné alebo len tak, bez zjavnej príčiny. 

Cysty vo všeobecnosti nie sú škodlivé. Sú len neestetické, niekedy bolestivé a ak rastú, tak len veľmi pomaly. To je rozdiel oproti hidradenitíde, ktorá je bolestivá a relatívne rýchlo sa šíri

Zhrnutie: Cysty sú neškodné hrudky v koži, rastú len veľmi pomaly a zvyčajne nespôsobujú bolesť. Naopak, zápal a infekcia spôsobená hidradenitídou sa rýchlo šíri a spravidla spôsobuje bolesť. 

Hidradenitída a vrastené chĺpky 

Vrastený chĺpok pozná asi každý z nás. Vzniká tak, že sa mu nepodarí vyrásť von a stočí sa späť do folikulu. Po krátkom čase môže začervenať, svrbieť a byť citlivý na dotyk. Niekedy sa v ňom usadí hnis.

Vrastený chĺpok sa od hidradenitídy odlišuje viacerými charakteristikami: 

  • stočený chĺpok je často viditeľný pod vrchnou vrstvou pokožky,
  • vzniká najmä po holení či inom odstránení porastu, 
  • môže vzniknúť kdekoľvek na tele, kde rastú chlpy, ale najčastejšie v miestach, kde si ich odstraňujeme, 
  • nerozširuje sa, čo je pre hidradenitídu typické, 
  • zvyčajne nepotrebuje ošetrenie, často sa vyrieši sám. 

Zhrnutie: Rozdiel medzi hidradenitídou a vrastenými chĺpkami je ten, že vrastené chĺpky sú zvyčajne viditeľné pod pokožkou, tvoria sa primárne na miestach, ktoré si holíme, nerozširujú sa a zvyčajne nebolia.

Hidradenitída a bakteriálny absces 

Absces si môžeme predstaviť ako dutinu vyplnenú hnisom. Toto ochorenie sa prejavuje vo forme hnisavých kožných hrbolčekov červenej až fialovej farby, ktoré sú často opuchnuté a vyskytujú sa okolo folikulu alebo mazovej žľazy. Môže ho sprevádzať aj horúčka, triaška či celková slabosť.  

Bakteriálny absces vzniká, keď sa folikul a okolité tkanivo infikuje baktériami, napríklad zlatým stafylokokom. Šanca na infekciu a vznik abscesu je vyššia, ak je pokožka poškodená.

Výskyt abscesu je typický pre tieto oblasti: 

  • tvár, 
  • krk, 
  • stehná, 
  • zadok, 
  • slabiny, 
  • genitálie, 
  • podpazušie. 

Posledné štyri oblasti sú typické aj pre hidradenitídu.

Rozdiel medzi ochoreniami je napríklad v šírení. Kým postihnuté miesta sa pri hidradenitíde rozširujú a spájajú najmä pod kožou, pre absces je typický rast a prasknutie na povrchu.

Ďalší rozdiel je v príčine ochorenia. Bakteriálny absces je spôsobený bakteriálnou infekciou, zatiaľ čo hidradenitída je imunitne podmienené ochorenie, pri ktorom najmä v prvých štádiách nemusia byť prítomné baktérie. Vyšetrenie na prítomnosť baktérií (kultivácia) teda môže pri hidradenitíde vyjsť negatívne. 

Zhrnutie: Absces a hidradenitída zdieľajú mnoho spoločných znakov. Odlišnosti nájdeme v šírení ochorenia – absces sa šíri prasknutím, zatiaľ čo pre hidradenitídu je typické šírenie sa pod kožou. V každom prípade by ste mali zájsť za dermatológom, aby sa jasne stanovila diagnóza a prípadná liečba. Opakujúci sa absces v typických lokalitách zvyšuje podozrenie na prítomnosť hidradenitídy. 

Záver 

Hidradenitída sa často zamieňa s inými ochoreniami, čo dokazuje aj fakt, že iba 19 % ľudí s hidradenitídou má stanovenú diagnózu.

Preto je nesmierne dôležité, aby ste si kontrolovali svoju pokožku a ak sa vám niečo nezdá, navštívte svojho dermatológa.

Vždy je lepšie, ak ochorenie podchytíte včas, pretože hidradenitída bez adekvátnej liečby progreduje a vážne poškodzuje pokožku (fotky v neskorších štádiách tu neuvádzame, no dajú sa dohľadať na internete). 

Ak sa chcete o ochorení dozvedieť viac, prečítajte si náš komplexný článok o príznakoch, štádiách, diagnostike a liečbe.

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou UCB, s.r.o.

SK-DA-2400054

Modrý banner? 
Nie
Nie