Reumatoidná artritída patrí k pomerne častým druhom reumy. Podobne ako kĺby však môže postihnúť aj pľúca, oči, kožu, srdce či tráviaci trakt. Práve pľúca sú najčastejšie postihnutým orgánom hneď po kĺboch. Ak sa tento prípad týka aj vás, na najbližších riadkoch sme spísali zásady, ktorých by ste sa mali držať pre čo najkvalitnejší život.
Reumatoidná artritída a pľúca: čo hovoria štatistiky?
Určité poškodenie pľúc môže prebiehať až u 70 % ľudí s reumatoidnou artritídou, avšak iba 3 až 5 % pociťuje nejaké symptómy.
Ďalšia štatistika hovorí, že 10 % ľudí reumatoidnou artritídou môže mať intersticiálne pľúcne ochorenie (ILD), pri ktorom nastáva zjazvenie pľúcneho tkaniva. Tým sa sťažuje prenos dýchacích plynov medzi vzduchom v pľúcach a krvnými vlásočnicami, čo pocítime najmä ako ťažkosti s dýchaním.
Príznaky ochorenia sú priamo úmerné rozsahu poškodenia pľúc, a preto sa môžu u každého pacienta mierne líšiť.
Reumatoidná artritída môže v pľúcach spôsobovať aj uzlíky, ktoré môžu narásť až do veľkosti centimetrov. Tieto uzlíky zvyčajne nespôsobujú ťažkosti, ak však áno, dopad môže byť fatálny.
Či už sa vás toto pľúcne postihnutie týka a chcete zmierniť jeho rozvoj, alebo sa mu chcete úspešne vyhýbať, odporúčame prečítať si nasledujúce riadky.
Viac si o reumatoidnej artritíde (príčiny, diagnostika, liečba) prečítate v tomto článku.
Rady pre ľudí s reumatoidnou artritídou
1. Skoncujte s fajčením a vyhýbajte sa znečistenému vzduchu
Fajčenie je škodlivé, aj keď netrpíte žiadnym ochorením. Avšak u reumatikov škodí viac, pretože čiastočky a chemikálie iritujú pľúcne tkanivo a môžu odštartovať alebo zhoršiť reumatoidný zápal v pľúcach.
Prečítajte si tiež: 13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť
2. Upravte svoj životný štýl
Obézni pacienti majú 2x vyššiu šancu na rozvoj pľúcnej fibrózy. Navyše, ak sa vám v dôsledku reumatoidnej artritídy ťažšie dýcha, kilá navyše potrebujú ďalší príjem kyslíka a predstavujú záťaž na vaše pľúca. Dbajte preto na zdravú a vyváženú stravu a pravidelný (a primeraný) pohyb.
3. Dodržiavajte svoju liečbu
Dlhotrvajúca reumatoidná artritída a aktívny zápal v kĺboch zvyšujú riziko rozšírenia ochorenia na pľúca a ich následné poškodenie. Dôsledným užívaním liekov znížite riziko rozvoja ochorenia aj na iné orgány. Ak sa vás už postihnutie pľúc týka, užívanie liekov nie je tiež bezpredmetné. Vďaka nim predídete rozširovaniu a zhoršovaniu ochorenia.
Ak máte akékoľvek otázky k liečbe, nebojte sa konzultovať ich so svojím lekárom.
4. Vyhýbajte sa infekciám dýchacích ciest
Vaše pľúca sú už oslabené reumatickým zápalom a aj sezónna infekcia pre vás môže byť zbytočnou komplikáciou. Očkujte sa proti COVID-19, opýtajte sa aj na vakcínu proti pneumokokovému zápalu pľúc a nezabúdajte sa každý rok očkovať proti chrípke.
Tieto očkovania vás zvyčajne nestoja nič, no poskytujú veľkú pomocnú ruku pre vaše zdravie.
5. Sledujte svoj stav a komunikujte s lekárom
To, čo prežívate, viete najlepšie len vy. Zapisujte si, ako sa cítite, poznačte si príznaky a ich intenzitu a spomeňte to vášmu lekárovi na najbližšej prehliadke. Otvorenou komunikáciou s lekárom dokážete predísť zhoršeniu či trvalým následkom a skôr sa budete cítiť lepšie.
6. Oznámte svoju diagnózu rodine a priateľom
Blízki, ktorí vedia, s čím bojujete a rozumejú vášmu stavu, vám pomôžu prestať fajčiť či dodržiavať iné zmeny životného štýlu. V podporujúcom prostredí ľahšie zvládnete prekonať psychickú tiaž ochorenia.
Podporu môžete nájsť aj v pacientskych organizáciách, ktoré združujú pacientov s podobnými diagnózami. Vyhľadať si tú svoju môžete na našom webe v sekcii pacientske organizácie.