Prietrž medzistavcovej platničky, alebo ľudovo aj vyskočená platnička, je zdravotný problém, s ktorým sa stretávajú všetky vekové kategórie. Prečo vzniká, ako sa prejavuje a ako ho liečiť, vám priblížime v tomto článku.
Chrbtica tvorí oporu celého tela. Skladá sa zo 7 krčných (C), 12 hrudných (T), 5 driekových (L), 5 krížových (S) a 4 – 5 kostrčových stavcov.
Medzi stavcami sa nachádza 23 medzistavcových platničiek. Prvá je medzi 2. a 3. krčným stavcom (C2/C3) a posledná medzi 5. driekovým a 1. krížovým stavcom (L5/S1).
Čo je úlohou platničiek?
Medzistavcové platničky fungujú ako systém pružín medzi stavcami. Tlmia nárazy, chránia nervy prebiehajúce okolo chrbtice, robia chrbticu flexibilnou a stabilnou zároveň. Najviac náchylné na opotrebovanie sú platničky v krčnej a driekovej oblasti. Z týchto oblastí totiž vychádza najväčší rozsah pohybov.
Čo je prietrž medzistavcovej platničky?
Prietrž medzistavcovej platničky poznáme ľudovo pod označením vysunutá/vyskočená platnička. Čo sa pod týmto označením skutočne skrýva?
Nakoľko je terminológia okolo patológií medzistavcových platničiek pomerne rozsiahla, povieme si základné rozdiely.
- Bulging disku je plošné vyklenutie platničky bez poškodenia väzivového obalu.
- Pri hernii disku je narušená celistvosť väzivového obalu a rôsolovité jadro sa vysúva. Podľa toho, ako veľmi je vysunuté, rozlišujeme protrúziu disku (s miernym vysunutím) a extrúziu disku (s výrazným vysunutím). Extrudovaný materiál sa môže úplne odtrhnúť a vtedy hovoríme o sekvestrácii disku.
Komu hrozí prietrž platničky?
Medzistavcové platničky (rovnako ako celý organizmus) starnú a podliehajú degeneratívnym zmenám. Prirodzene strácajú vodu a stávajú sa menej flexibilnými.
Prietrž medzistavcovej platničky však nie je stav, ktorý hrozí len starším vekovým kategóriám – trápi aj mladších ľudí.
Predisponujúcimi faktormi sú:
- nesprávne pohybové vzorce,
- nesprávny spôsob dvíhania ťažkých predmetov,
- opakovaná jednostranná záťaž.
Z ďalších premenných môžeme spomenúť mužské pohlavie, obezitu a metabolický syndróm, fajčenie, sedavý spôsob života a familiárny výskyt.
Príznaky prietrže medzistavcovej platničky
Príznaky vyskočenej platničky závisia od toho, ktorá platnička je poškodená a do akej miery.
Ako sme spomenuli, najčastejšie je postihnutá oblasť L5/S1. V tomto prípade je bolesť lokalizovaná do driekovej oblasti.
Ak utláča nerv, ostrá bolesť vyžaruje po zadnej časti nohy, môže byť prítomné tŕpnutie a slabosť končatiny.
Príznaky sú obvykle výraznejšie, keď človek vstáva zo stoličky, keď dlhšie stojí, zhoršujú sa v noci a pri kašľaní, kýchaní či zívaní.
Ako vyzerá liečba vyskočenej platničky?
Liečba prietrže medzistavcovej platničky závisí od závažnosti stavu. Štandardne sa začína s konzervatívnou liečbou. Je nevyhnutné dôkladné vyšetrenie odborníkom, najčastejšie u neurológa alebo rehabilitačného lekára. Už na základe ich vyšetrenia vieme predpokladať, v ktorej oblasti problém je. Lekár vás väčšinou odošle na zobrazovacie vyšetrenie (RTG, CT, MRI) a hneď ako je to možné, začína sa s rehabilitáciou.
Pokoj na lôžku je na začiatku nápomocný, avšak z dlhodobého hľadiska nie prospešný.
Čo sa týka liekov, tak štandardne sa začína s perorálnymi analgetikami (nesteroidné antiflogistiká, typ liekov proti bolesti) a myorelaxanciami (lieky na uvoľnenie svalstva).
Ak terapia nepomôže, pokračuje sa 7-dňovou infúznou liečbou. V prípade, že sa stav nelepší, je nutná konzultácia s neurochirurgom.
- Zdroje
-
ČIHÁK, Radomír a Miloš GRIM. Anatomie 1. 3. vyd. Praha: Grada Publishing, 2011, 534 s. ISBN 978-80-247-3817-8;
https://www.physio-pedia.com/Intervertebral_disc
https://www.physio-pedia.com/Disc_Herniation
https://www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/herniated-disk-in-the-lower-back/
https://mayfieldclinic.com/pe-hldisc.htm
https://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/treatment-options-a-herniated-disc