Zena sa drzi za chrbat (bolest chrbta, vyskocena platnicka)

Prietrž medzistavcovej platničky: Prečo vzniká a ako sa lieči?

Prietrž medzistavcovej platničky, alebo ľudovo aj vyskočená platnička, je zdravotný problém, s ktorým sa stretávajú všetky vekové kategórie. Prečo vzniká, ako sa prejavuje a ako ho liečiť, vám priblížime v tomto článku.

Chrbtica tvorí oporu celého tela. Skladá sa zo 7 krčných (C), 12 hrudných (T), 5 driekových (L), 5 krížových (S) a 4 – 5 kostrčových stavcov.

Medzi stavcami sa nachádza 23 medzistavcových platničiek. Prvá je medzi 2. a 3. krčným stavcom (C2/C3) a posledná medzi 5. driekovým a 1. krížovým stavcom (L5/S1).

Čo je úlohou platničiek?

Medzistavcové platničky fungujú ako systém pružín medzi stavcami. Tlmia nárazy, chránia nervy prebiehajúce okolo chrbtice, robia chrbticu flexibilnou a stabilnou zároveň. Najviac náchylné na opotrebovanie sú platničky v krčnej a driekovej oblasti. Z týchto oblastí totiž vychádza najväčší rozsah pohybov.

Čo je prietrž medzistavcovej platničky?

Prietrž medzistavcovej platničky poznáme ľudovo pod označením vysunutá/vyskočená platnička. Čo sa pod týmto označením skutočne skrýva?

Nakoľko je terminológia okolo patológií medzistavcových platničiek pomerne rozsiahla, povieme si základné rozdiely.

  • Bulging disku je plošné vyklenutie platničky bez poškodenia väzivového obalu.
  • Pri hernii disku je narušená celistvosť väzivového obalu a rôsolovité jadro sa vysúva. Podľa toho, ako veľmi je vysunuté, rozlišujeme protrúziu disku (s miernym vysunutím) a extrúziu disku (s výrazným vysunutím). Extrudovaný materiál sa môže úplne odtrhnúť a vtedy hovoríme o sekvestrácii disku.

Komu hrozí prietrž platničky?

Medzistavcové platničky (rovnako ako celý organizmus) starnú a podliehajú degeneratívnym zmenám. Prirodzene strácajú vodu a stávajú sa menej flexibilnými.

Prietrž medzistavcovej platničky však nie je stav, ktorý hrozí len starším vekovým kategóriám – trápi aj mladších ľudí.

Predisponujúcimi faktormi sú: 

  • nesprávne pohybové vzorce,
  • nesprávny spôsob dvíhania ťažkých predmetov,
  • opakovaná jednostranná záťaž.

Z ďalších premenných môžeme spomenúť mužské pohlavie, obezitu a metabolický syndróm, fajčenie, sedavý spôsob života a familiárny výskyt.

Príznaky prietrže medzistavcovej platničky

Príznaky vyskočenej platničky závisia od toho, ktorá platnička je poškodená a do akej miery.

Ako sme spomenuli, najčastejšie je postihnutá oblasť L5/S1. V tomto prípade je bolesť lokalizovaná do driekovej oblasti.

Ak utláča nerv, ostrá bolesť vyžaruje po zadnej časti nohy, môže byť prítomné tŕpnutie a slabosť končatiny.

Príznaky sú obvykle výraznejšie, keď človek vstáva zo stoličky, keď dlhšie stojí, zhoršujú sa v noci a pri kašľaní, kýchaní či zívaní.

Ako vyzerá liečba vyskočenej platničky?

Liečba prietrže medzistavcovej platničky závisí od závažnosti stavu. Štandardne sa začína s konzervatívnou liečbou. Je nevyhnutné dôkladné vyšetrenie odborníkom, najčastejšie u neurológa alebo rehabilitačného lekára. Už na základe ich vyšetrenia vieme predpokladať, v ktorej oblasti problém je. Lekár vás väčšinou odošle na zobrazovacie vyšetrenie (RTG, CT, MRI) a hneď ako je to možné, začína sa s rehabilitáciou.

Pokoj na lôžku je na začiatku nápomocný, avšak z dlhodobého hľadiska nie prospešný.

Čo sa týka liekov, tak štandardne sa začína s perorálnymi analgetikami (nesteroidné antiflogistiká, typ liekov proti bolesti) a myorelaxanciami (lieky na uvoľnenie svalstva).

Ak terapia nepomôže, pokračuje sa 7-dňovou infúznou liečbou. V prípade, že sa stav nelepší, je nutná konzultácia s neurochirurgom.

Modrý banner? 
Nie
Súvisiace články 
Nie