karpalny tunel ruka

Syndróm karpálneho tunela: Prečo vzniká a ako sa lieči?

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia ruky. Postihuje až trikrát viac žien ako mužov a prejavuje sa najčastejšie okolo štyridsiatky. Ako sa ochorenie prejavuje, čo robiť pri akútnej bolesti a kedy je potrebná operácia karpálneho tunela, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo je to karpálny tunel?

Karpálny tunel je priestor v zápästí, cez ktorý prechádza niekoľko šliach a takzvaný stredný nerv. Tento nerv zabezpečuje cit a pohyb palca, ukazováka, prostredníka a čiastočne aj prstenníka.

Ak sa priestor karpálneho tunela zmenší, vyvinie sa tlak na stredný nerv, čo spôsobuje bolesť, brnenie, necitlivosť a slabosť v prstoch, ruke a zápästí. Tento stav poznáme ako syndróm karpálneho tunela.

ilustrácie ruky a karpálneho tunela

Príznaky syndrómu karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela sa najčastejšie objavuje na dominantnej ruke. Príznaky nastupujú často v pokoji alebo v noci a vyskytujú sa najmä na prvých štyroch prstoch ruky, ale aj na dlani a zápästí.

Ide najmä o:

  • mravenčenie,
  • tŕpnutie,
  • bolesť,
  • necitlivosť,
  • zhoršenú motoriku,
  • stuhnutosť.

Bolesť môže vystreľovať do celej paže a ramena. Ochorenie často spôsobuje práceneschopnosť a ľudia majú problém so zapínaním gombíkov, uchopením predmetov a bežnými prácami v domácnosti.

Komu hrozí karpálny tunel?

Hovorí sa, že syndróm karpálneho tunela postihuje najmä ľudí, ktorí pracujú za počítačom alebo za pásom. Repetitívna ručná práca je rizikovým faktorom, najmä ak je dlhodobá, intenzívna, alebo sú prítomné vibrácie.

Toto ochorenie však môže prepuknúť u kohokoľvek. Výskyt syndrómu karpálneho tunela rastie aj s vekom a menší karpálny tunel sa vyskytuje dedične. Zvýšené riziko môže byť aj v týchto prípadoch:

Ako potlačiť príznaky karpálneho tunela?

V skorých štádiách ochorenia môžu akútne príznaky vymiznúť po precvičení. Pomáha najmä natiahnutie prstov, strečing zápästia, opakované zovretie päste a následné vystretie prstov a podobne.

Nutné je však navštíviť lekára a začať s liečbou čím skôr. Skoršia liečba znamená vyššiu šancu na úspešné vyliečenie.

Liečba karpálneho tunela

Liečba syndrómu karpálneho tunela sa delí na konzervatívnu (nechirurgickú) a chirurgickú.

Konzervatívna liečba sa používa v skorých štádiách a zahŕňa rehabilitácie, nosenie dlahy na znehybnenie zápästia, užívanie liekov proti bolesti a zápalu, kortikoidov alebo antireumatík. Účinným, hoci len dočasným, opatrením sú aj injekcie s obsahom kortikoidov priamo do karpálneho tunela.

Od prvých príznakov je okrem liečby naordinovanej lekárom vhodné zvýšiť príjem kyseliny alfa lipoovej a vitamínov skupiny B. Užívanie kyseliny alfa lipoovej zmierňuje bolesti po operácii karpálneho tunela.

Kedy je nutná operácia?

Ak sa ochorenie neliečilo alebo konzervatívna liečba nezabrala, je nutné problém riešiť chirurgicky. Operácia karpálneho tunela je dnes už bežná a zvyčajne sa vykonáva v krátkodobej lokálnej anestézii.

Cieľom operácie je uvoľniť priestor karpálneho tunela, čo sa dosiahne prerezaním priečneho karpálneho väzu.

Pacient je po operácii prepustený domov v ten istý deň. Po zákroku sa môže vyskytnúť bolesť, opuchy alebo modriny v mieste operácie, čo je však bežné. Uľaviť od prípadnej bolesti pomáha zdvihnutie operovanej ruky nad hlavu, ale aj užitie liekov proti bolesti.

Úľava od príznakov ochorenia sa dostavuje do pár dní od operácie. Rehabilitácia začína už na druhý deň a je nutné ju dodržiavať, aby medzi šľachami nevznikli zrasty. Medzi operačné komplikácie patrí najmä nekompletné uvoľnenie tlaku na stredný nerv. V tom prípade môže byť nutné operáciu zopakovať.

Zotavenie z operácie môže trvať 4 až 6 týždňov a sila a úchop by sa mali vrátiť do normálu do troch mesiacov. Ak bolo ochorenie v závažnom štádiu, navrátenie sily do ruky môže nastať až po 6 až 12 mesiacoch, v najťažších prípadoch sa nemusí navrátiť do normálu vôbec.

Ako predchádzať syndrómu karpálneho tunela?

Tomuto ochoreniu sa nedá úplne predchádzať. Avšak prispôsobenie pracovného prostredia a správna poloha rúk pri práci môžu pomôcť obmedziť tlak v karpálnom tuneli. Okrem toho pomáhajú aj tieto tipy:

  • vystierajte zápästia počas dňa aj v noci,
  • vyhýbajte sa opakujúcim pohybom,
  • ak pracujete manuálne, dávajte si časté prestávky,
  • zbytočne nezaťažujte zápästia,
  • skúste aj strečingové cvičenia.

baner revitaner

Modrý banner? 
Nie
Nie
Prečítajte si tiež 

Kyselina alfa-lipoová (benefity)

zelenina

Kyselina alfa-lipoová: antioxidant, ktorý navyše pomáha tlmiť bolesť