Lekár zdeľuje možnosti liečby neplodnosti svojmu pacientovi

Neplodnosť u mužov – čo ju spôsobuje a ako vyzerá liečba?

Hoci mnoho párov túži splodiť potomka, mať dieťa nie je samozrejmosť. Počatie je komplikovaný proces, v rámci ktorého môže nastať veľa prekážok. Neplodnosť nie je problémom len žien, ale je aj bežným problémom u mužov, ktorí prispievajú k neplodnosti asi v polovici všetkých prípadov. Ak máte problémy s neplodnosťou, našťastie to automaticky neznamená, že s partnerkou nebudete môcť mať vlastné dieťa. K dispozícii sú liečebné postupy, ktoré môžu zvýšiť šance na počatie.

Je ľahké počať dieťa?

Zrod nového života nastáva, keď dôjde k oplodneniu vajíčka ženy spermiou muža. V ejakuláte musí byť prítomných asi 20 miliónov spermií na mililiter (ml) s dostatočnou pohyblivosťou a životaschopnosťou na to, aby prekonali cestu do vajíčkovodu, kde dochádza k počatiu. 

Počatie je komplikovaný proces, ktorý závisí od mnohých faktorov: 

  • produkcia zdravých spermií u mužov a zdravých vajíčok u žien,
  • priechodné vajíčkovody, ktoré umožnia spermiám splynúť s vajíčkom,
  • schopnosť spermií oplodniť vajíčko,
  • schopnosť oplodneného vajíčka (embrya) uhniezdiť sa v sliznici maternice,
  • dobrá kvalita vajíčok.

Aby tehotenstvo úspešne pokračovalo v plnom rozsahu, musí byť embryo zdravé a hormonálne prostredie ženy primerané jeho vývoju. Keď je narušený iba jeden z týchto faktorov, môže dôjsť k narušeniu oplodnenia a samotného tehotenstva.

Čo je to neplodnosť a ako často postihuje mužov? 

Neplodnosť u mužov sa charakterizuje ako problém s reprodukčným systémom, ktorý mužovi bráni v oplodnení ženy. Ak muž a žena majú pravidelný nechránený pohlavný styk viac ako rok a žena neotehotnie, môže ísť o problém s plodnosťou.

Štatistiky ukazujú, že neplodnosť sa vyskytuje u žien aj u mužov v rovnakom pomere. Zo všetkých prípadov je problém s neplodnosťou na strane muža i ženy v 30 % prípadov, v 25 – 30 % je problém na oboch stranách a 10 – 15 % neplodností má nezistenú príčinu. 

Príčiny mužskej neplodnosti

  • Vrodené (geneticky podmienené) – normálny vývoj mužských pohlavných orgánov, a tvorba a dozrievanie spermií (spermiogenéza) je narušená.
  • Nepriechodnosť semenovodov (stavy po zápale, operáciách, úrazoch či sterilizácii),
  • Hormonálne príčiny – nedostatočná produkcia mužských pohlavných hormónov,
  • Negatívne vplyvy prostredia (stres, toxické látky, žiarenie, onkologická liečba, fajčenie cigariet),
  • Imunologické príčiny
  • Infekcie,
  • Užívanie vybraných liekov spôsobujúcich poruchy sexuálnych funkcií či tvorbu a dozrievanie spermií (napríklad androgény, testosterón),
  • Iné ochorenia (cukrovka, cirhóza pečene, ochorenia štítnej žľazy, alkoholizmus a pod.),
  • Nezistené príčiny (idiopatické).

Ďalšie faktory, ktoré môžu prispieť k neplodnosti u mužov zahŕňajú vek nad 40 rokov, obezitu, prehrievanie semenníkov (časté saunovanie, horúce kúpele, nosenie tesnej spodnej bielizne, pracovanie na notebooku položenom na lone a iné), sedavé zamestnanie, dlhé a časté šoférovanie ale aj bicyklovanie či stres.

Prečítajte si tiež:

Diagnostika neplodnosti u mužov

Vyšetrenie neplodnosti u muža môže byť vykonané v centre asistovanej reprodukcie. Po vyšetrení a zistení príčiny neplodnosti je následne navrhnutý adekvátny postup pre zvýšenie šancí úspešného oplodnenia a tehotenstva.

Základné vyšetrenie plodnosti u muža 

  • Spermiogram: umožňuje zistiť objem a pH ejakulátu či počet, pohyblivosť a tvar spermií. Ak majú spermie netypický tvar, majú obmedzenú schopnosť oplodniť vajíčka. Ďalej je možné zistiť, či ejakulát neobsahuje protilátky proti spermiám, percento spermií s genetickým poškodením či prítomnosť krviniek a baktérií.
     
  • MYOXSYS: kvalitatívny elektrochemický test, ktorý meria statický oxidačno-redukčný potenciál v spermiách (sORP), a teda rovnováhu medzi celkovou oxidačnou a celkovou redukčnou aktivitou. Nadmerné množstvo voľných radikálov vedie k rýchlejšiemu poškodzovaniu buniek. Ak nadbytok oxidačného stresu zasiahne mužské zárodočné bunky, priamo to ovplyvní aj mužskú plodnosť (poškodenie membrány spermií, a tým zníženie ich pohyblivosti a schopnosti splynúť s vajíčkom, pričom dochádza k poruchám motility, aktivácii akrozómovej reakcie a poškodeniu DNA v spermii). Zhruba polovica neplodných mužov trpí oxidačným stresom.
     
  • Microfluidic sperm sorting (MSS): pri prirodzenom spôsobe oplodnenia sú zdravé spermie od ostatných oddelené v mikrofluidných kanáloch, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ženskom reprodukčnom systéme. Pri IVF liečbe je tento prirodzený mechanizmus tela napodobňovaný prostredníctvom mikrofluidných čipov. Tie boli vyvinuté tak, aby v laboratórnych podmienkach napodobňovali prirodzený mechanizmus výberu spermií. Vzorka spermií, ktorú tieto systémy vyberajú, je takmer 100 % pohyblivá a má vyššiu kvalitu z hľadiska morfológie a integrity DNA ako nespracovaná vzorka spermií. Tieto systémy majú tiež potenciál zachovať plnú fertilizačnú schopnosť spracovanej vzorky spermií. V prípadoch mužského faktoru neplodnosti táto metóda preukázateľne zvyšuje úspešnosť otehotnenia až o tretinu a významne znižuje riziko potratov.

Vyšetrenie plodnosti u mužov je bezbolestné. Aby bola vzorka reprezentatívna, je potrebné aby bol ejakulát získaný masturbáciou po dvoj až trojdňovej pohlavnej abstinencii. Ejakulát je nutné zachytiť do sterilnej nádoby od lekára.

V centre asistovanej reprodukcie sú na odber vyhradené diskrétne odberové miestnosti, no odber je možné urobiť aj doma. Domáci odber je však menej odporúčaný, pretože vzorku je potrebné odovzdať do hodiny po odbere a je tu vyššie riziko, že pri prevoze dôjde k jej znehodnoteniu.

Niektoré poruchy mužskej neplodnosti je možné odhaliť základným vyšetrením, na iné je nevyhnutné použiť aj doplnkové vyšetrenia.
 

Nahliadnite do andrologického laboratória súkromnej kliniky.

Doplnkové vyšetrenia pri mužskej neplodnosti

  • Urologické vyšetrenie,
  • Vyšetrenie krvi na prítomnosť pohlavne prenosných ochorení (chlamýdie, syfilis, HIV a iné),
  • Genetické vyšetrenie (pri podozrení na geneticky podmienené poruchy plodnosti, pri ťažších poruchách spermiogramu, alebo pred pokusom o chirurgické získanie spermií),
  • Vyšetrenie hormonálnych hladín,
  • Psychologické a sexuologické vyšetrenie (impotencia, nedostatočná erekcia, chýbajúca ejakulácia).

Liečba neplodnosti u mužov 

Vďaka moderným technológiám a metódam sa rozšíril počet možností liečby mužskej neplodnosti. V závislosti od príčiny neplodnosti môže liečba zahŕňať nasledujúce postupy.

  • Lieky: hormonálna terapia na zvýšenie počtu spermií.
  • Výživové doplnky s obsahom zinku, selénu, kyseliny listovej, koenzýmu Q10, arginínu, karnitínu, vitamínov A, C, E, B12, či macy peruánskej.
  • Úprava životného štýlu: pozitívny vplyv na tvorbu a funkčnosť spermií má akýkoľvek druh športových aktivít (s výnimkou bicyklovania), dodržiavanie zdravého stravovania, dostatok oddychu, nízke dávky kofeínu a občasná sprcha vo vlažnej vode. Je potrebné vyhýbať sa rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k výskytu neplodnosti (viď. príčiny neplodnosti u mužov).

Myslíte si, že sa vás týka neplodnosť?

Dohodnite si stretnutie v centre asistovanej reprodukcie.

objednať sa

Zmrazenie spermií (kryokonzervácia)

Množstvo a kvalita spermií u mužov postupne klesá a niekedy je jedinou možnosťou, ako zachovať genetický materiál muža, zmrazenie spermií (tzv. kryokonzervácia).

Zmrazenie spermií sa zväčša odporúča pacientom s ťažkými poruchami spermiogramu, pacientom s rakovinou či pacientom, ktorí plánujú podstúpiť vazektómiu alebo liečbu zahŕňajúcu silné lieky či hormóny. Ak sú výsledky spermiogramu muža nepriaznivé, no ešte nerozmýšľa nad založením rodiny, zmrazenie spermií je rozumným riešením.

Spermie môžu byť zmrazené dlhodobo a sú kedykoľvek pripravené k použitiu.

Nezanedbávajte psychické zdravie

Pocity depresie, smútku či vlastnej nedostatočnosti a zlyhania pri neúspešných pokusoch o otehotnenie sa bežne vyskytujú aj u mužov. Psychické zdravie je nemenej dôležité ako to fyzické a duševná nerovnováha sa môže odraziť aj na neúspechu oplodnenia. Je na mieste vyhľadať odbornú terapeutickú pomoc, či už pre jednotlivca alebo pre pár, ktorá vám môže v tomto ohľade významne pomôcť.

V súčasnosti máme k dispozícii účinné spôsoby liečby príčin neplodnosti a taktiež existujú chirurgické výkony, ktoré je možné vyskúšať. Neplodnosti môžete predchádzať aj zmenami životného štýlu.
 

Modrý banner? 
Nie

Máte otázky o liečbe neplodnosti?

Opýtajte sa našich odborníkov.

poradiť sa

Nie