mladý muž drží pohár a tabletku

Liečba erektilnej dysfunkcie: Liek alebo výživový doplnok?

Odborný garant 
MUDr. Igor Bartl

Liečba erektilnej dysfunkcie (impotencie) bez lekárskeho predpisu je čoraz populárnejšia. Kľúčovú rolu pri tom hrá internet a jednoduché online nakupovanie výživových doplnkov. Je dobrý nápad obísť lekára? A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom? Čítajte a dozviete sa.

Výživový doplnok ≠ liek

Lieky a výživové doplnky sú dve rôzne veci, ktoré sa odlišujú nielen zložením a dokázaným účinkom, ale aj z legislatívneho hľadiska.

  • Výživové doplnky sa radia medzi potraviny, i keď vzhľadom pripomínajú skôr lieky. 
  • Lieky majú v rámci legislatívy vlastné postavenie a sú regulované omnoho prísnejšie.

Zatiaľ čo lieky liečia alebo chránia pred chorobami, výživové doplnky nesmú obsahovať tvrdenie, že liečia. Zvyčajne teda obsahujú formulku ako „prispieva k správnemu fungovaniu organizmu“, „pomáha...“, „podporuje...“ a podobne.

Odlíšiť liek a výživový doplnok nemusí byť jednoduché, najmä ak ide o voľnopredajný liek, ktorého vonkajší obal má byť pre zákazníka príťažlivý. Ak ide o liek na predpis, zvyčajne je vizuálne fádny a nepríťažlivý.

Jednoznačné odlíšenie nájdete ako text na vonkajšom obale produktu. Na lieku nájdete nápis: „výdaj lieku je/nie je viazaný na lekársky predpis“, zatiaľ čo na výživovom doplnku je uvedené: „výživový doplnok“.

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

Uvedenie na trh a regulácia liekov/výživových doplnkov

Lieky musia pred uvedením na trh splniť predklinické skúšania a tri fázy klinických skúšok, ktorých výsledky dôkladne posudzuje regulačný orgán – buď Európska lieková agentúra, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) alebo iná národná lieková autorita spomedzi členských štátov EU.

Ak regulátor vyhodnotí, že výrobca splnil všetky podmienky, liek sa môže uviesť na trh. Testovanie lieku sa tým nekončí, práve naopak – začína sa štvrtá fáza klinického skúšania, počas ktorej sa ďalej zbierajú a vyhodnocujú údaje o dlhodobých účinkoch, kontraindikáciách či liekových interakciách. Táto fáza trvá niekoľko rokov, zatiaľ čo zaznamenávanie nežiaducich účinkov trvá po celú dobu, keď je liek na trhu.

Liek musí byť účinný, bezpečný a kvalitný.

Na druhej strane, ak chce výrobca uviesť na trh výživový doplnok, musí to iba oznámiť. To znamená, že musí úradu verejného zdravotníctva písomne ohlásiť prvé uvedenie produktu do obehu. 

Výživové doplnky musia spĺňať požiadavky na kvalitu a bezpečnosť potravín, avšak deklarované zloženie výživového doplnku a účinok nie je nutné dokázať.

Výživový doplnok musí byť len bezpečný.

Výživové doplnky na erektilnú dysfunkciu

Ako už tušíte, ani pri erektilnej dysfunkcii nebude jedno, aký produkt si kúpite.

Erektilná dysfunkcia sa týka mnohých, najmä starších mužov. Do štyridsiatky ide asi o 1 až 10 % populácie, avšak u starších ide o skutočne častý problém, ktorý postihuje tretinu až polovicu mužov vo veku 40 – 70 rokov.

Vďaka vysokému výskytu ochorenia a neochote mužov zdôveriť sa lekárovi alebo lekárnikovi ide odbyt výživových doplnkov na dračku (najmä ak sa dajú kúpiť online). 

Výživových doplnkov je na trhu množstvo, obsahujú rôzne kombinácie látok v rôznych koncentráciách. Doplnky najčastejšie obsahujú tieto látky:

  • kotvičník zemný (Tribulus terrestris), 
  • šafrán siaty (Crocus sativus), 
  • L-karnitín, 
  • ženšen (všehoj ázisjký, Panax ginseng),
  • ginko dvojlaločné (Gingko biloba).

Ako je to s ich účinnosťou?

Talianski vedci v roku 2023 vykonali meta-analýzu 23 klinických štúdií, pomocou ktorých hodnotili potenciálnu účinnosť 27 výživových doplnkov dostupných v Taliansku. Výsledky štúdie hovoria, že až 80 % výživových doplnkov neobsahuje látky (alebo ich obsahuje málo), ktoré majú dokázaný efekt pri erektilnej dysfunkcii.

12 % doplnkov výživy vedci zaradili do skupiny s nižšou očakávanou účinnosťou a iba 8 % produktov zaradili do skupiny vyššej potenciálnej účinnosti.

Zo štúdie vyplýva, že väčšina výživových doplnkov nemá účinok potvrdený klinickými štúdiami. Prečo teda míňať peniaze na niečo, čo s vysokou pravdepodobnosťou nebude fungovať?

Pozor aj na falošné lieky

Navyše je tu riziko falošných liekov, ktoré si taktiež môžete kúpiť na internete.

Falošné lieky často obsahujú nesprávnu dávku účinnej látky, vôbec účinnú látku neobsahujú alebo môžu obsahovať rôzne škodlivé prísady. To predstavuje vážne zdravotné riziko.

Na nelegálnu distribúciu škodlivých alebo neúčinných kópií liekov na erektilnú dysfunkciu podvodníci využívajú anonymitu a obrovský dosah internetu. Hazardovanie so zdravím verejnosti vyvažuje vidina zisku. 

Falšovanie liekov je obzvlášť populárne pri drahých liekoch na erekciu s obsahom účinnej látky sildenafil. Lieky na predpis si preto vyberajte výhradne v lekárni, vyhnete sa tak ohrozeniu vlastného zdravia.

Odporúčanie na záver

Povedať niekomu o svojom chúlostivom probléme je pre mnohých mužov ťažké. Niekedy sa však oplatí prekonať túto bariéru a vyhľadať odborníka, pretože iba lekári dokážu správne diagnostikovať ochorenie, zistiť príčinu a podľa toho zvoliť ideálnu a efektívnu liečbu.

Dnešná medicína dokáže úspešne liečiť mužov v akomkoľvek veku a k dispozícii má viacero liečebných metód – od tabletiek či iných foriem liekov až po chirurgické zákroky či implantáty. 

Pri návšteve urológa sa nezabudnite opýtať na inovatívne formy liekov, ktoré sa za pár sekúnd rozpustia v ústach a účinná látka sa rýchlo dostáva do krvi. Ich podanie je diskrétne (bez zapitia vodou), takže muž nemusí dať vôbec najavo, že užíva liek.

Viac si o možnostiach liečby prečítate v tomto článku.

Ak sa práve rozhodujete, či podstúpiť „zahanbujúcu“ návštevu lekára, alebo vyskúšať výživový doplnok (či nebodaj falošný liek) z internetu, odporúčame vybrať si prvú možnosť. Návšteva lekára je najrýchlejšia a najbezpečnejšia cesta k vyriešeniu problému s erekciou.

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

banner na konzultáciu erektilnej dysfunkcie

Modrý banner? 
Nie
Nie