Pľúcna fibróza nie je ochorenie, ale stav, ktorý sa charakterizuje zápalom a zjazvením pľúcneho tkaniva. Môže vznikať pri stovkách ochorení, pričom najčastejšie ide o intersticiálne pľúcne ochorenia. Určitou formou pľúcnej fibrózy trpí približne 1 človek z 5 000. Patríte medzi nich? V tomto článku sme pre vás spísali rady, ktoré vám skvalitnia život s pľúcnou fibrózou.
Ako ovplyvňuje pľúcna fibróza každodenný život?
Následkom zjazvovania tkaniva pri pľúcnej fibróze je poškodenie pľúc. Zjazvené pľúcne tkanivo je zhrubnuté a stuhnuté, a preto je výmena kyslíka v pľúcnom mechúriku pomalšia.
Prejavuje sa to skráteným a zrýchleným dychom či neschopnosťou zhlboka sa nadýchnuť. Často sa objavuje aj suchý dráždivý kašeľ.
Štádium ochorenia odráža schopnosť vykonávať fyzickú aktivitu. Na začiatku ochorenia pacient vníma príznaky len pri namáhavej aktivite, vo vysokom štádiu má ťažkosti s dýchaním už aj v pokoji.
Pľúcna fibróza sa ako taká nedá vyliečiť, no liekmi a režimovými opatreniami sa dá výrazne spomaliť priebeh ochorenia. V nasledujúcich riadkoch sme preto spísali rady, ktorých by ste sa mali držať.
Viac si o pľúcnej fibróze (príčiny, diagnostika, liečba) prečítate v tomto článku.
Rady pre ľudí s pľúcnou fibrózou
1. Prestaňte fajčiť a užívať alkohol
Ak fajčíte, skoncujte s týmto zlozvykom a pozor aj na pasívne fajčenie. Ak ste sa o to pokúšali a nepodarilo sa vám to, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám môže naordinovať podpornú liečbu, prípadne zájdite do lekárne, kde vám môžu pomôcť s voľnopredajnými liekmi na odvykanie si od fajčenia.
Prečítajte si tiež: 13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť
Okrem fajčenia je nutné vyhýbať sa znečistenému ovzdušiu, ako napríklad posedeniu pri otvorenom ohni.
Alkohol zasa vzájomne pôsobí s mnohými liekmi, ktoré sa používajú na liečbu pľúcnych fibróz. Najlepšie urobíte, ak sa mu vyhnete úplne.
2. Udržujte sa v kondícii
Hýbte sa v rámci svojich možností. Pravidelná aktivita udrží vaše pľúca v kondícii a odbúra stres. Na začiatku to môže byť ťažké, ale nedajte sa odradiť. Za pár týždňov sa z toho stane príjemný zvyk.
Pokiaľ máte problém udýchať fyzickú aktivitu, spýtajte sa vášho lekára na možnosť kyslíkovej liečby počas cvičenia.
3. Doprajte si zdravú stravu
Zdravou stravou docielite zdravú hmotnosť a lepší pocit. Odporúčaná je zelenina, ovocie, nízkotučné mliečne výrobky, celozrnné pečivo, ryby, chudé mäso a strukoviny.
4. Vyhýbajte sa infekciám dýchacích ciest
Aj banálne infekčné ochorenia, ako chrípka, nádcha či stále aktuálny COVID-19, pre vás môžu byť rizikom. Obranyschopnosť vašich pľúc je následkom choroby znížená, a tak v nich akákoľvek infekcia vzplanie ľahšie.
Preto odporúčame každoročne sa očkovať proti chrípke a nevynechajte preočkovanie na COVID-19. Taktiež sa svojho všeobecného lekára opýtajte na očkovanie proti pneumokokovému zápalu pľúc.
5. Buďte informovaný/á
Vyhľadávajte si informácie o vašom ochorení, zaujímajte sa o rizikové faktory, opatrenia proti zhoršeniu stavu a pozrite si aj možné komplikácie, nech vás nič nezaskočí.
Na našej podstránke pľúcna fibróza nájdete viacero článkov a videí o pľúcnej fibróze a ochoreniach s ňou súvisiacich. Všetky naše články sú písane odborníkmi, na ktorých sa môžete spoľahnúť.
6. Píšte si denníček
Do denníčka si zapisujte svoje pocity, ako sa cítite duševne i telesne. Všímajte si príznaky a ich intenzitu. Takýto denníček vám pomôže sledovať stav ochorenia a lekárovi zas nastaviť správnu liečbu. Preto si noste svoj denníček aj na pravidelné prehliadky.
7. Pýtajte sa svojho lekára
Ak vám niečo nie je jasné, nerozumiete niektorým opatreniam alebo neviete, na čo sa ktorý liek užíva, nebojte sa spýtať lekára. Najlepšie výsledky liečby sa dostavia vtedy, keď jej pacient plne rozumie.
8. Porozprávajte sa so svojimi blízkymi
Priatelia a rodina vás skôr pochopia a budú vám oporou, ak budú vedieť, čím si prechádzate. Uvidíte, že otvorený rozhovor s blízkymi vám prinesie podporu, s ktorou jednoduchšie dosiahnete stanovené ciele – či už dodržiavanie liečby, zmeny životného štýlu alebo koniec s fajčením.
Podporu môžete nájsť aj v pacientskych organizáciách, ktoré združujú pacientov s podobnými diagnózami. Vyhľadať si tú svoju môžete na našom webe v sekcii pacientske organizácie.
Ak máte navyše pocit, že vaša diagnóza je väčšia ako vy a nezvládate ju, neváhajte vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. Starostlivosť o mentálne zdravie by nemala byť tabu, najmä ak máte vážne ochorenie.
- Zdroje
-
https://www.lifewithpulmonaryfibrosis.com/cz/
https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/pulmonary-fibrosis
https://www.pulmonaryfibrosis.org/patients-caregivers/education-resources/maintain-your-health
https://www.actionpf.org/information-and-support/living-with-pulmonary-fibrosis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10959-pulmonary-fibrosis