držanie ruk

Rady pre ľudí s pľúcnou formou sarkoidózy

Ak vám lekár diagnostikoval sarkoidózu a vy ste pocítili strach a úzkosť, je to v poriadku. Je však dobré vedieť, že i keď môže toto ochorenie postihovať aj pľúca a spôsobiť komplikácie, nie vždy si vyžaduje liečbu. Základom je ostať informovaný, dbať na preventívne opatrenia a dodržiavať všetky overené odporúčania.

Sarkoidóza v skratke

Sarkoidóza je autoimunitné ochorenie, ktoré sa najprv prejaví zápalom a príznakmi podobnými chrípke. V druhom štádiu sa telo snaží izolovať zapálené tkanivo a tvorí zhluky – granulómy. V treťom štádiu sarkoidózy (ak sa ochorenie nelieči a prebieha dlhodobý zápal) nastáva zjazvenie okolitého tkaniva, čo poškodzuje jeho funkciu.

Hoci sarkoidóza môže vzplanúť prakticky v hociktorej časti tela, v 9 z 10 prípadov napáda práve pľúca. Menej často sa objavuje na koži, lymfatických uzlinách či očiach.

Nie vždy však potrebujete liečbu, terapia sa nastavuje len vtedy, pokiaľ máte dlhodobé príznaky a existuje riziko vážnych komplikácií. Dobrou správou je, že asi v polovici prípadov sarkoidóza spontánne ustúpi do dvoch rokov.

Aby ste však znížili riziko rozvoja komplikácií (a progresie ochorenia), odporúčame držať sa nasledujúcich overených rád od odborníkov.

Viac si o sarkoidóze (príčiny, diagnostika, liečba) prečítate v tomto článku.

Rady pre ľudí s pľúcnou formou sarkoidózy

1. Užívajte lieky tak, ako to máte predpísané

Ak vám bola naordinovaná liečba, nepodceňujte ju, inak sa ochorenie môže zhoršiť. Prípadné nežiaduce účinky komunikujte s lekárom, ktorý (ak je to možné a vhodné) vám vymení lieky, aby bola vaša adherencia k liečbe čo najvyššia.

2. Zdravý životný štýl dokáže veľa

Základom je prestať fajčiť. Ak sa vám nedarí uspieť, kontaktujte lekára kvôli podpornej odvykacej liečbe. V lekárni vám tiež vedia pomôcť s voľnopredajnými liekmi na odvykanie si od fajčenia.

Prečítajte si tiež: 13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť

Dôležitý sú tiež pravidelný pohyb, dostatok spánku a vyhýbanie sa infekciám dýchacích ciest. Tie môžu vašim (už oslabeným) pľúcam spôsobiť vážnejšie ťažkosti oproti zdravému človeku. Preto sa očkujte proti COVID-19, pneumokokovému zápalu pľúc a nevynechajte ani každoročné očkovanie proti chrípke.

3. Sledujte svoj stav a každú zmenu konzultujte s lekárom

Zapisujte si, ako sa cítite. Všímajte si intenzitu príznakov a komunikujte to s vaším lekárom. Čím viac o vás lekár vie, tým lepšie vie nastaviť liečbu.

Úprimnou a úplnou komunikáciou s lekárom dosiahnete správnu liečbu za kratší čas.

4. Vyhľadajte pomoc (ak cítite, že ju potrebujete)

Každé chronické ochorenie, vrátane sarkoidózy, môže vyvolať úzkosť či depresiu. Ak to pociťujete aj vy, nebojte sa vyhľadať psychológa, prípadne sa skúste začleniť do pacientskej skupiny. Vedomosť, že v tom nie ste sami, a šťastné príbehy iných pacientov vás môžu povzbudiť.

Náš zoznam pacientskych organizácií nájdete na tomto odkaze.

5. Zverte sa svojim blízkym

Tak ako vám, aj vašim blízkym môže najprv táto diagnóza naháňať strach – strach z nepoznaného je prirodzený. Ak sa o vašom ochorení otvorene porozprávate s priateľmi a rodinou, dočkáte sa pochopenia a podpory. Aj zmeny v životnom štýle sa vám budú dodržiavať ľahšie, ak budete cítiť podporu od vašich najbližších.

Modrý banner? 
Nie

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

Otestujte sa

Nie