V minulom článku sme sa pozreli na to, ako vyzerá proces umelého oplodnenia krok po kroku. Žiaľ, ani po absolvovaní niekoľkých cyklov liečby nemusí byť proces na 100 % úspešný. Ľudské telo je komplexný systém a môže na liečbu zareagovať rôznymi spôsobmi, ktoré lekári nevedia predpovedať. Práve preto je nesmierne dôležitá vytrvalosť a nádej, že sa to raz podarí – avšak možno až po niekoľkých cykloch.
Ak ste sa rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie (mimotelové oplodnenie, z angl. In vitro fertilization, skratka IVF), po prvom cykle vás môžu čakať dva scenáre – pozitívny alebo negatívny tehotenský test.
Pozitívny tehotenský test po IVF
Po tom, čo ste podstúpili mimotelové oplodnenie (embryotransfer) vás po 10 – 14 dňoch čaká tehotenský test, ktorý sa vykonáva z krvi. Zisťuje sa hladina hormónu hCG, vďaka ktorému vedia lekári potvrdiť tehotenstvo.
Následne po troch týždňoch absolvujete ultrazvukovú kontrolu, pri ktorej sa zároveň zisťuje, či došlo k správnemu uloženiu v maternici a nie mimo nej (mimomaternicové tehotenstvo nastáva asi v 2 % prípadov po IVF). Zároveň je nutné pokračovať v užívaní predpísaných liekov, až pokým lekár nestanoví inak.
Páry, ktoré majú problém s neplodnosťou a podstúpili mimotelové oplodnenie sa možno obávajú, či nebude následné tehotenstvo komplikované. Dobrou správou však je, že vo väčšine prípadov prebieha bez komplikácií a je podobné tehotenstvu, ktoré začalo spontánne.
V oboch prípadoch však existujú možné riziká, preto je základom chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky a sledovať vývoj bábätka.
Pozrite si, ako vyzerá moderná ultrazvuková diagnostika na súkromnej klinike.
Negatívny tehotenský test po IVF
Tehotenský test z moču nie je vždy spoľahlivý, preto centrá asistovanej reprodukcie vyžadujú od klientok, aby si prišli dať spraviť krvný test. Odbery sa robia ráno, takže už poobede môžete zavolať do centra a zistiť výsledok testu.
Ak je výsledok negatívny, sestra z centra asistovanej reprodukcie vám povie, aby ste vysadili všetky lieky, ktoré ste užívali na podporu tehotenstva.
V centre si môžete opäť naplánovať konzultáciu, na ktorej vám lekár na základe predchádzajúceho cyklu navrhne ďalší postup. Je možné vykonať ďalšie dodatočné testy, ktoré by mohli odhaliť príčinu predchádzajúceho neúspechu.
Ak máte v centre zamrazený genetický materiál (embryá), v nasledovnom cykle sa môžete začať pripravovať na ďalší transfer embrya.
Úspešnosť umelého oplodnenia a ďalšie cykly
Šance na úspešný prvý cyklus mimotelového oplodnenia sú u každého páru individuálne a závisia od mnohých faktorov vrátane príčin neplodnosti. Dôležitý je však vek páru, pretože prax ukazuje, že po 35. roku prudko klesajú šance na úspech.
Dáta z Veľkej Británie konkrétne naznačujú, že šance porodiť po absolvovaní IVF sú zhruba nasledovné:
- 20 % u žien vo veku 38 – 39 rokov,
- 14 % vo veku 40 – 42 rokov
- a len 5% ak má žena viac ako 42 rokov.
Ak sa vám teda prvý cyklus nepodarí, lekár vám môže (aj vzhľadom k veku) navrhnúť absolvovať ďalšie. V prípade, že ste mali darované vajíčka a časť z ich je zmrazená, pokračovať sa dá po krátkej dobe. V opačnom prípade je lepšie počkať pár mesiacov.
Kumulatívny efekt absolvovania troch plných cyklov IVF môže zvýšiť šance na úspešné tehotenstvo až na 90 %.
Metódy na zvýšenie úspešnosti umelého oplodnenia
Aby ste zvýšili svoje šance na otehotnenie, odporúča sa zmeniť životný štýl (ak ste to ešte neurobili pred prvým cyklom mimotelového oplodnenia). Udržujte si optimálnu váhu a vyhýbajte sa kofeínu, fajčeniu, alkoholu a akýmkoľvek drogám.
Existujú aj medicínske metódy, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia a úspešného donosenia bábätka (treba však rátať s tým, že ich zväčša nepreplácajú zdravotné poisťovne). Radíme sem:
- Predimplantačnú genetiku: Jednou z možných príčin, prečo sa embryo nezahniezdilo v maternici, môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu embrya, ktoré bolo prenesené do maternice matky. Overiť, či má embryo normálny počet chromozómov sa dá vďaka tejto metóde ešte pred umelým oplodnením.
- EmbryoGlue: jedným z najdôležitejších krokov mimotelového oplodnenia je embryotransfer. Aby bol tento proces ešte úspešnejší, môže sa použiť médium/roztok, ktorý podporí embryo počas prenosu a zároveň podporí uchytenie (doslova prilepenie) na sliznici maternice.
- EmbryoSkop: toto zariadenie monitoruje vývoj embryí v inkubátore a zároveň pomáha vybrať najvhodnejšie embryo na embryotransfer.
- ICSI: mechanické vpravenie jednej spermie do vajíčka (oocytu) pomocou mikroihly pod špeciálnym mikroskopom pomocou mikromanipulátora. ICSI je najúčinnejšou metódou pri liečbe ťažších foriem mužskej neplodnosti.
- MSS: výber najkvalitnejších spermií prirodzenou cestou.
- Vitrifikácia: metóda ultrarýchleho zmrazenia genetického materiálu.
- Asistovaný hatching: embryologická mikromanipulačná technika, pri ktorej sa na malom mieste naruší obal embrya tesne pred jeho prenosom do maternice, čím sa uľahčí kontakt embrya so sliznicou maternice a podporí jeho uhniezďovanie.
- MESA-TESE: táto operácia je súčasťou metód asistovanej reprodukcie pri liečbe mužského faktora sterility, kedy v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie a súčasne je predpoklad, že dochádza k ich tvorbe v semenníkoch (napr. pri poruche transportu spermií). Robí sa odsatie biologického materiálu z nadsemenníkov (MESA) a odber tkaniva zo semenníkov (TESA). Spermie sú následne použité na oplodnenie vajíčok pri IVF.
Emočný a finančný dopad
Neplodnosť, jej liečba a prípadné rozhodnutie pre umelé oplodnenie nie je jednoduchý proces. O to ťažší, ak už podstúpite jeden cyklus mimotelového oplodnenia a nemusí byť úspešný. Emocionálne zdravie je však dôležité rovnako ako fyzické a netreba na to zabúdať, pretože tiež ovplyvňuje vašu cestu k vytúženému bábätku.
Rozprávajte sa s partnerom/partnerkou a najbližšími o svojich pocitoch a rovnako sa nezabudnite pýtať lekára na všetko, čo vás zaujíma. Klinika asistovanej reprodukcie vám môže poskytnúť poradenstvo alebo vás odkázať na podporné skupiny, ktoré združujú páry s podobnými problémami.
Čo sa týka finančnej záťaže, tú vám vopred objasní centrum asistovanej reprodukcie, ktoré navštevujete. Existuje však komerčné poistné krytie neplodnosti, pričom zdravotné poisťovne hradia tri cykly mimotelového oplodnenia ženy.
Podmienkou je však vek do 39 rokov a 364 dní (takže do 40. narodenín). Treba mať však na pamäti, že zdravotné poistenie nepokrýva laboratórne výkony a doplatíte si aj za lieky – treba byť preto pripravení aj na túto stránku veci.