žena sa trápi s neplodnosťou

Neplodnosť u ženy – čo ju spôsobuje a ako vyzerá liečba?

Mať svoje vlastné deti je prirodzenou túžbou. Keď si však konečne nájdete ideálneho partnera a začnete sa snažiť o potomstvo, nie vždy to musí ísť podľa plánu. Konkrétne štatistiky ukazujú, že problém s plodnosťou má dokonca 1 zo 6 párov na Slovensku. V tomto článku sa pozrieme na to, čo stojí za ženskou neplodnosťou a ako sa dá liečiť.

Počatie je komplikovaný proces

Na začiatok sa však pozrime na to, čo je to počatie a aké všetky faktory musia byť splnené. Že nový život vzniká vtedy, keď mužské spermie oplodnia ženské vajíčko počas ovulácie vie každý, no vedeli ste, že je dôležitá aj kvalita a počet spermií? Konkrétne je ich potrebných aspoň 20 miliónov na mililiter s dostatočnou pohyblivosťou a životaschopnosťou na to, aby sa transportovali až do ženského vajíčkovodu.

Okrem produkcie zdravých spermií je však nevyhnutné, aby aj žena produkovala zdravé a kvalitné vajíčka. Nevyhnutná je aj priechodnosť vajíčkovodov a schopnosť oplodneného vajíčka (embrya) uhniezdiť sa v sliznici maternice. Aj po počatí je však dôležité, aby mala žena primerané hormonálne prostredie na to, aby donosila zdravé dieťa.

Už z tohto popisu je zrejmé, že počatie nie je jednoduchý proces, pri ktorom vystupujú len dve premenné. Na strane ženy, ale rovnako aj muža, môže vzniknúť niekoľko príčin, ktoré bránia počatiu – vtedy hovoríme o neplodnosti. 

Čo je to neplodnosť a ako často postihuje ženy?

Neplodnosť sa oficiálne definuje ako proces, kedy sa pár vyše roka snaží pravidelným nechráneným stykom o potomka, no neúspešne. Ak neviete o žiadnej priamej príčine, prečo by ste nemali počať dieťa (napríklad genetická porucha), je vhodné navštíviť lekára. 

Ideálne obaja partneri, pretože podľa štatistík sa neplodnosť vyskytuje u žien aj mužov v rovnakom pomere. Zo všetkých prípadov je problém s neplodnosťou:

  • na strane muža alebo ženy (30 % prípadov), 
  • na stane páru, čiže obaja (25 – 30 % prípadov),
  • nezistená príčina (10 – 15 % prípadov).

Ak si myslíte, že môžete mať problém s plodnosťou, nezúfajte. Neznamená to totiž automaticky, že nemôžete mať vlastné dieťa. Vďaka pokroku v medicíne sú dnes k dispozícii liečebné postupy, ktoré môžu zvýšiť vaše šance na počatie. 

Pozrime sa však najprv na konkrétne príčiny a diagnostické postupy. 
 

Pozrite si, ako vyzerá prostredie modernej gynekologicko-urologickej jednodňovej chirurgie.

Príznaky a príčiny neplodnosti u ženy

Najčastejšie sú na vine problémy s ovuláciou, pretože bez ovulácie sa neuvoľnia vajíčka, ktoré môžu byť následne oplodnené. Problémy s ovuláciou môže signalizovať nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia. 

Hlavné dôvody neplodnosti u žien môžeme zhrnúť do nasledujúcich kategórií.

  • Vrodené príčiny (geneticky podmienené) – môže byť narušený normálny vývoj a funkcia ženských pohlavných orgánov, rovnako v tele ženy môžu chýbať dôležité látky, ktoré napomáhajú pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy.
  • Zmenená štruktúra ženských pohlavných orgánov (vrodené chyby, ale aj zmeny spôsobené zápalmi, zrastami, nádormi...)
  • Infekcia (chronický zápal sliznice maternice, tuberkulóza vnútorných rodidiel...)
  • Hormonálne príčiny (menštruačný cyklus bez ovulácie, dôvodom môžu byť ochorenia PCOS alebo POI)
  • Vyčerpanie vaječníkov (prirodzené vekom, ale aj po operáciách, ožarovaní...)
  • Imunologické príčiny (v tele sa môžu tvoriť rôzne protilátky, napríklad proti spermiám, vajíčkam, embryám...) 
  • Užívanie určitých liekov (okrem antikoncepcie môžu byť na vine niektoré lieky proti bolesti či zápalu)
  • Iné ochorenia (ochorenia štítnej žľazy, onkologické ochorenia, podvýživa a pod.)

Ak sa nepodarí identifikovať príčinu ženskej neplodnosti, hovoríme o idiopatickej príčine

Okrem priamych príčin ženskej neplodnosti sú tu však aj faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť neplodnosti. Radíme sem najmä vek (optimálny čas na pôrod je podľa odborníkov medzi 20. až 27. rokom), fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, stres, atletický tréning, nadváhu, obezitu, podvýživu či sexuálne prenosné ochorenia.

Prečítajte si tiež:

Máte otázky o liečbe neplodnosti?

Poraďte sa s odborníkmi.

poradiť sa

Kedy navštíviť gynekológa?

Ideálne je navštíviť gynekológa ešte predtým, než sa začnete snažiť o tehotenstvo alebo po prvom neúspešnom polroku (najmä v prípade, ak mávate nepravidelnú a silnú menštruáciu, poprípade ju nemáte vôbec alebo vás trápia niektoré z vyššie uvedených ochorení). Lekár vám môže dať užitočné rady, ako otehotnieť.

Ak sa vám ani po roku nepodarí otehotnieť, nasledujú vyšetrenia plodnosti u gynekológa či iných špecialistov (endokrinológa – hormonálny profil...). Viac si o konkrétnych diagnostických metódach môžete prečítať v článku o neplodnosti.

Po získaní všetkých výsledkov navrhne lekár možnosti liečby a ďalší postup. Napríklad návštevu centra asistovanej reprodukcie. Je dobré neodkladať túto návštevu špecialistu na liečbu neplodnosti, pretože čas sa v tomto prípade môže stať vaším najväčším nepriateľom.

Liečba neplodnosti u žien

Centrá asistovanej reprodukcie poskytujú najmodernejšie metódy liečby neplodnosti. Ak sa spolu s partnerom rozhodnete pre ich návštevu, je nutné priniesť si na stretnutie výsledky z predchádzajúcich vyšetrení. V centre môžete absolvovať ďalšie doplnkové vyšetrenia. Vášho partnera zas čaká vyšetrenie s názvom spermiogram.

Po vstupnom rozhovore s lekárom a všetkých potrebných vyšetreniach vám lekár vysvetlí dostupné možnosti liečby neplodnosti. Existuje niekoľko metód, ktoré sa môžu použiť samostatne alebo sa môžu kombinovať. Liečba je však individuálna a všetko závisí od vašich výsledkov a faktorov, ktoré vstupujú do procesu (vek, ako dlho sa snažíte o počatie...). Medzi základné terapeutické postupy radíme: 

  • lieky,
  • operácia,
  • podpora prirodzeného počatia (sledovanie ovulácie a hormonálna stimulácia),
  • vnútromaternicová inseminácia IUI (zavedenie spermií do tela ženy cez katéter)
  • mimotelové oplodnenie IVF, hovorovo umelé oplodnenie (oplodnenie prebieha v laboratórnych podmienkach, po kultivácii nasleduje vloženie do maternice). 

Myslíte si, že sa vás týka neplodnosť?

Dohodnite si stretnutie v centre asistovanej reprodukcie.

objednať sa

Darcovský program alebo mrazenie vajíčok

Niektoré centrá asistovanej reprodukcie poskytujú aj možnosť darcovstva (vajíčok, spermií, embryí). Rovnako môžete využiť možnosť nechať si zmraziť vlastné vajíčka či spermie, napríklad v prípade, ak vás čakajú zákroky či liečba (nádorových ochorení atď.), po ktorej môže byť zvýšené riziko neplodnosti. 

Zmrazenie vajíčok môžu využiť aj ženy bez partnera, ktoré chcú mať v budúcnosti väčšiu šancu na otehotnenie (označujeme to ako social freezing). Keďže po 30. roku je tehotenstvo rizikové a s pribúdajúcimi rokmi môže byť náročné počať, vznikla metóda, vďaka ktorej si vie žena nechať zmraziť svoje vajíčka (bez zdravotných dôvodov) a využiť ich až v budúcnosti, ideálne do 50. roku života.

Rovnako si genetický materiál môžu dať zmraziť aj pacienti pred liečbou, ktorá by mohla ovplyvniť ich plodnosť – ide hlavne o onkologických pacientov, ktorých čaká chemoterapia. V tom prípade hovoríme o tzv. medical freezingu.

Táto metóda sa využíva aj pri mimotelovom oplodnení IVF, kedy sa žene po stimulácii odoberú vajíčka a následne sa uchovajú na ďalšie využitie (pri IVF je niekedy nutné absolvovať viac cyklov). 

Zhrnutie 

Existuje niekoľko možností liečby neplodnosti. Preto netreba strácať nádej pri prvých neúspechoch o bábätko a ideálne je vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc. Najprv svojho gynekológa a následne, ak je to potrebné, centrum asistovanej reprodukcie. 

Nezabúdajte, aj nadmerný stres je jedným z rizikových faktorov neplodnosti, a preto je dôležité dbať aj na svoje mentálne zdravie. Hovorte so svojím partnerom otvorene a najmä sa snažte ostať pozitívni.

Vypočujte si podcasty na tému neplodnosť:

banner na podcast prečo bocian mešká

Modrý banner? 
Nie
Nie