John, Karen a Natalie žijú síce v iných krajinách, no ich príbehy môžu byť veľmi podobné tým, ktoré sa odohrávajú u nás. Infarkt myokardu, čiže srdcový infarkt, má totiž mnoho podôb a rozoznať ho nemusí byť jednoduché – tak pre obyčajných ľudí, ako aj pre lekárov. Prečítajte si preto tri príbehy a ponaučenia z nich.
Príbeh Johna z Ameriky, ktorý prekonal infarkt myokardu vo veku 50 rokov
„V jedno ráno, keď som mal 50 rokov, som vychádzal z kafetérie v práci a zrazu som zacítil nastupujúcu bolesť v strednej časti hrude. Predpokladal som, že je to pálenie záhy a išiel som ďalej. Neskôr sa pridala malátnosť, slabosť v končatinách a môj kolega pri pohľade na moju bledú tvár navrhol, že zavolá záchrannú pomoc. Ja som však odmietol a počkal, kým mi bude trochu lepšie a budem môcť ísť domov.
Doma však moja manželka trvala na tom, že ma musí odviezť na urgentný príjem – a dobre urobila. V nemocnici mi urobili EKG a okamžite zistili, že mám infarkt myokardu a musím byť prevezený do kardiologického centra. Mal som na 90 % zúženú pravú koronárnu tepnu a lekári mi museli zaviesť stent. Dôvodom infarktu bol neliečený vysoký cholesterol.
Po zákroku som sa zotavil pomerne skoro a začal som dlhodobo užívať lieky na zníženie cholesterolu. Pred infarktom som však nebol obézny, ani som netrpel žiadnymi inými symptómami. Akurát som sa neliečil na vysoký cholesterol, čo bola zrejme chyba.“
Vypočujte si:
Príbeh Karen z Kanady, ktorá prekonala infarkt myokardu vo veku 52 rokov
Karen zvykol trápiť zrýchlený tep, najmä v noci, a tak sa rozhodla vyhľadať odborníkov. Vyšetrenie na bežiacom páse u kardiológa neukázalo nič neobvyklé a rovnako ani testy u iných špecialistov. Názory na možné diagnózy boli rôzne od úzkostnej poruchy cez artritídu až po menopauzu.
Počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov začala Karen trápiť aj bolesť na hrudi. Pri jej vystupňovaní sa rozhodla navštíviť pohotovosť, no výsledok znel rovnako: úzkostná porucha. Karen však vedela, že jedinou vecou, ktorá jej skutočne spôsobovala úzkosť, bola práve bolesť na hrudi.
Po niekoľkých nepokojných dňoch ju jej všeobecný lekár opäť poslal do nemocnice a tentoraz sa ukázalo, že je to srdcový infarkt. Karen mala šesť zúžení v srdcových artériách a musela okamžite postúpiť operáciu (štvornásobný koronárny bypass).
Príbeh Natalie z Veľkej Británie, ktorá prekonala infarkt myokardu vo veku 38 rokov
„Pár dní som sa už cítila unavene, no napriek tomu sme sa s mojimi dvoma dcérkami (2 a 6 r.) vybrali na prechádzku na pláž. Zbierali sme mušle a okruhliaky, no zrazu ma prekvapila strašná bolesť na hrudi, ktorá prechádzala cez podpazušie až do chrbta. Cítila som sa akoby som prežívala veľmi zlú „opicu“. Sadla som si a povedala dcérkam, že musíme ísť do nemocnice.
Napokon sa ukázalo, že som mala infarkt myokardu a lekári mi do tepien zaviedli dva stenty. Moja hlavná artéria bola totiž úplne zablokovaná. Predtým som však nemala žiadne zdravotné problémy a doteraz som nedostala vysvetlenie. Doktori mi len povedali, že tieto veci sa skrátka niekedy stávajú.“
Čo nám hovoria tieto príbehy rôznych ľudí po infarkte myokardu?
„Ľudia majú častokrát predstavu, že infarkt musí vyzerať tak, ako to vidíme vo filmoch – človek (najčastejšie starší muž) sa chytí za hruď, má pocit, že jeho hruď je balón, ktorý ide explodovať a následne padne na zem,“ hovorí kardiologička Wood z Harvard Medical School. „Takže ak ľudia nemajú klasické príznaky, ako niekde videli či počuli, okamžite si myslia, že ide o niečo iné,“ dodáva.
Aj John z prvého príbehu predpokladal, že to môže byť len pálenie záhy a nenapadlo mu, že ide o srdcový infarkt a mal by ísť čo najskôr do nemocnice. V takých prípadoch je dobré, ak včas zareagujú rodinní príslušníci.
Pozrite si:
Často sa tiež udáva, že ženy majú pri infarkte rozdielne príznaky ako muži. Skutočnosť však ukazuje, že aj ženy pociťujú bolesť alebo nepríjemný tlak na hrudi, no častejšie sa u nich môžu objaviť aj iné príznaky ako nevoľnosť, zvracanie, svalová slabosť či únava a pocity úzkosti.
Výskum z Univerzity v Leeds ukazuje, že ženy majú až 50 % šancu, že ich príznaky budú vyhodnotené nesprávne. Dôvod je najmä ten, že príznaky infarktu myokardu sú naozaj rôzne a niekedy môžu byť veľmi mierne (a pretrvávať dlhšiu dobu, ako v prípade Karen). Človek laik ani skúsený lekár ich tak nemusí vedieť vyhodnotiť správne.
Napokon aj tretí príbeh mladej Natalie ukazuje, že srdcový infarkt si nevyberá len starších mužov, ktorých trápi obezita a žijú nezdravo. Existujú totiž prípady, kedy človek nemusí trpieť aterosklerózou (hovorovo kôrnatením tepien) a predsa ho môže prekvapiť nečakaný infarkt myokardu.
Ako teda znejú rady lekárov?
„Ak cítite niečo v oblasti chrbta, hrude, sánky či dokonca zubov, čo ste predtým necítili, neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc,“ vysvetľuje Wood. Pri infarkte myokardu skutočne platí, že je lepšie byť obozretný a neváhať s návštevou nemocnice. V prípade infarktu ide o čas a zanedbanie príznakov alebo zlá diagnostika môžu spôsobiť ešte väčšie a nenávratné škody na srdcovej svalovine.
To platí aj pre ľudí, ktorí už jeden srdcový infarkt prekonali. Prax ukazuje, že príznaky sa často líšia a jediným signálom môže byť pocit, že zažívate niečo neobvyklé. Nemusí ísť nutne o prudkú bolesť, môže to byť aj nepohodlie či veľmi jemná bolesť.
Okrem všímania si príznakov je dôležité chodiť aj na každoročné preventívne kontroly. Zaujímajte sa o dôležité parametre, ako hladina cholesterolu v krvi (pozor si treba dávať najmä na LDL cholesterol) a pomôže aj to, ak si budete doma pravidelne merať krvný tlak a budete dodržiavať zásady zdravého životného štýlu. Viac si o nich môžete prečítať v tomto článku.
Nezabúdajte, prevencia a ostražitosť sú v prípade kardiovaskulárnych ochorení kľúčové.
- Zdroje a referencie
-
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/my-story/two-strangers-share-their-heart-attack-experiences
https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2019/heart-attack-survivor-stories.html
https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2020/heart-attack-stories.html
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/my-story/women-and-heart-attacks
https://www.heartandstroke.ca/articles/heart-disease-in-women-they-told-me-it-was-anxiety
SK-NPS-0921-00015 Dátum prípravy materiálu: november 2021
Článok objednaný spoločnosťou Amgen Slovakia, s.r.o.
Pripravené v spolupráci s MUDr. Ivanou Šoóšovou, PhD., FESC