IPF idiopatická pľúcna fibróza – slovo utvorené z písmenok na kockách kameňa, ktoré drží lekár v ruke

Praktické tipy pre život s idiopatickou pľúcnou fibrózou (IPF)

Idiopatická pľúcna fibróza (IPF) je závažné ochorenie pľúc, ktoré spôsobuje ich postupné zjazvenie, čím sa zmenšuje ich kapacita. Ochorenie sa prejavuje problémami s dýchaním, čo výrazne ovplyvňuje každodenný život. Okrem liečby je preto nevyhnuté prispôsobiť ochoreniu aj svoje návyky a postupne sa s ochorením naučiť žiť. 

Pri idiopatickej pľúcnej fibróze, žiaľ, lekári nepoznajú presnú príčinu ochorenia a nevedia ju odstrániť. Priebeh ochorenia je preto u každého pacienta individuálny a do veľkej miery závisí aj od toho, kedy sa ho podarilo diagnostikovať. 

Prijať diagnózu neliečiteľného ochorenia nie je jednoduché, no netreba sa tomu poddávať. Vďaka zmenám životného štýlu, liečbe, spolupráci s lekárom a podpore blízkych sa dá progresia ochorenia spomaliť, a tým zvýšiť kvalita života. Ako by mali vyzerať jednotlivé kroky?  

Pravidelné lekárske kontroly a dodržiavanie liečby 

Najdôležitejším krokom je pravidelne navštevovať pneumológa a dodržiavať stanovenú liečbu (užívať lieky, poprípade absolvovať pľúcnu rehabilitáciu či oxygenoterapiu). Týmito krokmi sa síce nedá vyliečiť už poškodené tkanivo pľúc, no dá sa spomaliť progresia ochorenia.  

Pacientov s IPF môžu prekvapiť aj akútne zhoršenia ich stavu či pridružené ťažkosti, a preto je nesmierne dôležité sledovať svoj stav a pravidelne komunikovať s lekárom

Zmeny životného štýlu pri IPF 

Prvé a najdôležitejšie režimové opatrenie pri akomkoľvek ochorení dýchacích ciest je okamžite prestať fajčiť, aby sa predišlo ďalšiemu poškodzovaniu pľúc. Vyhýbať sa treba aj pasívnemu fajčeniu, čiže pohybovaniu sa v zafajčených interiéroch, pretože aj to môže byť rovnako škodlivé.

Kľúčová je aj vyvážená a výživná strava a optimálna váha. Odporúčanými stravovacími návykmi je jesť viac ovocia a zeleniny, celozrnné výrobky, chudé mäsá a nízkotučné mliečne produkty. Vyhýbať sa treba konzumácii nasýtených tukov, soli a pridaného cukru. Aby sa predišlo plnému žalúdku, čo môže spôsobiť skrátenie dychu, odporúča sa konzumovať častejšie a menšie porcie jedál

Ďalšia zmena pre pacienta s IPF nastáva aj v tom, že rizikom sa zrazu stávajú aj bežné vírusové ochorenia ako chrípka. Cieľom by preto malo byť vyhýbanie sa preplneným priestorom a dodržiavanie zvýšenej hygieny rúk. Lekári odporúčajú aj očkovanie, ktoré dokáže ochrániť pľúca pred respiračnými infekciami (to platí aj pre ochorenie COVID-19). 

Netreba zabúdať na pohyb, ale aj oddych

Kvôli postihnutiu pľúc sa pacient s IPF často zadýcha aj pri bežných činnostiach, no to neznamená, že akýkoľvek pohyb by mal dostať stopku. Pri dlhodobej nečinnosti sa oslabujú dýchacie svaly, čo môže napokon zhoršiť stav. Preto je potrebné nájsť si každý deň pár minút na ľahké cviky, ktoré sa dajú pokojne praktizovať aj doma pred televíziou. Inšpirovať sa môžete týmto videom.

Efektívne môžu byť aj pravidelné prechádzky či ľahšia práca v záhrade. Základ je len vytvoriť si z pohybu rutinu a praktizovať ho každý deň. Pohyb okrem toho napomáha aj celkovému mentálnemu zdraviu, čo je pri vážnejšej diagnóze kľúčové.  

Okrem toho treba počúvať svoje telo a dopriať mu toľko oddychu, koľko potrebuje. Kvalitný spánok je základom, rovnako ako snaha odstrániť príčiny stresu. Niekomu môže pomôcť meditácia, rôzne koníčky, no veľkou pomocou je rozhodne aj pravidelný rozhovor s blízkymi a ich podpora. 

PN alebo invalidný dôchodok pri IPF

Idiopatická pľúcna fibróza má u každého pacienta individuálny priebeh. Včasnou diagnostikou a nasadením liekov sa však vie zabrániť zásadnému poškodzovaniu pľúc, čo rozhodne zvyšuje kvalitu života. Pacient tak vie pracovať napríklad na polovičný úväzok

Samozrejme, nie vždy je možné odhaliť ochorenie včas, pretože má rôzne príznaky s rôznym nástupom. V prípade potreby prichádza do úvahy práceneschopnosť (PN) s vyplácaním nemocenského, ktorá trvá do 52 týždňov (môže trvať aj dlhšie, ale už bez nemocenského). 

V prípade stredného až ťažšieho stupňa ochorenia môže pacient požiadať o invalidný dôchodok. Ten sa schvaľuje v prípade, ak ochorenie trvá dlhodobo a pacientovi poklesla schopnosť vykonávať svoju prácu aspoň o 40 % (rozsah určuje lekár). 

Užitočné informácie pre pacientov, ale aj rodinu

V neposlednom rade je dôležité ostať informovaný. Diagnóza idiopatickej pľúcnej fibrózy vyvoláva bezpochyby množstvo otázok, no čím viac toho o nej viete, tým lepšie sa jej dokážete prispôsobiť a čeliť jej. 

Neváhajte sa pýtajte sa svojho lekára na všetko, čo vás zaujíma. Opýtajte sa ho aj na to, či vo vašom okolí neexistuje podporná skupina, ktorá združuje pacientov s IPF. Zdrojom informácií je nepochybne aj internet, na ktorom nájdete množstvo stránok pre pacientov s IPF. Väčšina z nich je síce v angličtine (lungsandyou.com, lifewithpulmonaryfibrosis.com...), no na Slovensku poskytuje množstvo informácií napríklad občianske združenie Nádej pre pľúca

Modrý banner? 
Nie

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

zoznam odborníkov

Nie