sstdClass Object ( [uid] => 0 [hostname] => 110.154.133.126 [roles] => Array ( [1] => anonymous user ) [cache] => 0 )
stredomorská diéta

Stravovanie diabetikov: odborníci odporúčajú stredomorskú a DASH diétu

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Ktorá dietetická stratégia je pri cukrovke 2. typu tá najsprávnejšia? Potešiteľné je, že ich je viac a diabetici sa nemusia trápiť len s jednou diétou. Okrem „počítania sacharidov“ sa zameriame na dve z nich – stredomorskú a DASH diétu.

Všeobecné odporúčania

Všeobecne platí, že aj pri cukrovke 2. typu by mala byť strava pravidelná, vyvážená a pestrá. Mala by pomáhať udržiavať optimálnu hmotnosť a hladinu cukru v krvi v cieľovom rozmedzí. Taktiež by mala mať preukázateľný vplyv na znižovanie rizika komplikácií vrátane poškodenia nervov, kardiovaskulárnych chorôb a mŕtvice.

Diéta diabetikov by mala byť tiež taká, aby ste ju dokázali dodržiavať dlhodobo (čiže bez prísnych obmedzení).

Príklady výživných potravín, ktoré sú vhodné pri cukrovke 2. typu:

 • ovocie (kôstkové, citrusové aj bobuľové),
 • zelenina (najmä hlúbová, ale aj uhorky, cuketa a špenát),
 • celé zrná, orechy a strukoviny,
 • hydina (bez kože), ryby a plody mora, chudé červené mäso, tofu, tempeh,
 • zdravé tuky (najmä rastlinné oleje),
 • nesladené nápoje (voda, káva, čaj, zeleninové šťavy).

Týmto potravinám je dobré sa vyhnúť, alebo ich aspoň obmedziť na minimum:

 • mäso s vysokým obsahom tuku,
 • plnotučné mliečne výrobky,
 • sladkosti,
 • sladené nápoje,
 • sladidlá,
 • spracované potraviny,
 • trans-tuky.

Počítanie sacharidov

Počítanie sacharidov je odporúčaná dietetická metóda, ktorá pomáha riadiť hladinu cukru v krvi. Na začiatku je dôležité konzultovať postup s lekárom či dietológom. Starostlivé sledovanie prípustného množstva sacharidov je cestou na udržanie bezpečnej hladiny cukru v krvi počas podávania inzulínových injekcií.

Stredomorská diéta

Stredomorská (alebo mediteránska) diéta je strava, ktorú bežne konzumujú ľudia v stredomorských krajinách. Jej kúzlo spočíva v dôraze na rastlinné potraviny, vrátane olivového oleja, ďalej ryby, plody mora, hydinu, vajcia a mliečne výrobky s obmedzením červeného mäsa.

Tento typ stravy je bohatý na vitamíny, minerály, vlákninu, zdravé tuky a zaručuje nízky príjem nasýtených tukov, trans-tukov a pridaných cukrov.

Výskum z roku 2014 potvrdil, že ľudia s cukrovkou 2. typu pri dodržiavaní stredomorskej diéty majú tendenciu mať nižšiu hladinu cukru v krvi ako ľudia, ktorí dodržiavajú konvenčnú americkú diétu. Podľa ďalšej štúdie môže byť dlhodobé dodržiavanie vzorca stredomorskej stravy spojené s nižším rizikom vzniku diabetu 2. typu až o 20 – 23 % a o 28 – 30 % nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

DASH diéta

DASH diéta bola pôvodne vyvinutá pre ľudí s hypertenziou. Je podobne založená na rastlinných potravinách, rybách, hydine a nízkotučných mliečnych výrobkoch. Dôležité je obmedzenie červeného mäsa, sladkostí a potravín s vysokým obsahom pridaného cukru, nasýtených tukov a sodíka.

Vedci odporúčajú DASH diétu ako nutrične bohatý a udržateľný stravovací plán pre manažment diabetu. Okrem toho ďalšia štúdia, ktorá trvala 12 týždňov, preukázala významné zníženie hladín cholesterolu a triglyceridov u diabetikov. DASH diéta môže byť nápomocná aj pri dlhodobej ochrane pred komplikáciami súvisiacimi s cukrovkou.

Kvíz na záver

 
Modrý banner? 
Nie
Nie