Anémia sa môže rozvinúť aj po pôrode 

Prvé týždne s vytúženým dieťaťom by mali byť plné nehy a vzájomného spoznávania. Výrazne ho ale môže narúšať pomalé zotavovanie, vyčerpanosť alebo únava. Na jednej strane sú prirodzené, vaše telo prešlo neuveriteľnou zmenou a pôrod je fyzicky náročný. O energiu vás ale môže uberať aj zdravotný problém s názvom anémia.

Akútna posthemoragická alebo sideropenická anémia

Pri anémii je ohrozená produkcia hemoglobínu (bielkoviny v červených krvinkách), na ktorý sa viaže kyslík. Ten sa potom krvným riečiskom dostáva do celého tela. Ak klesne množstvo hemoglobínu, klesne množstvo distribuovaného kyslíka. Na tvorbu hemoglobínu potrebuje vaše telo najmä železo.

Hlavnými príčinami vzniku popôrodnej anémie sú nedostatok železa v období pred a počas tehotenstva (podľa štatistík trpí nedostatkom železa 40 % žien v produktívnom veku), ktoré môže prerásť do sideropenickej anémie. Tento druh anémie je spôsobený poruchou syntézy hemoglobínu v dôsledku nedostatku železa. Posthemoragickú anémiu zas spôsobuje náhla strata krvi.  

Pre budúce aj čerstvé mamy je dôležité vedieť, že v oboch prípadoch ide o problém, ktorý treba riešiť, pretože anémia je vážny zdravotný problém.  

Viac si o anémii, všetkých jej formách, príznakoch, diagnostike a liečbe prečítate v tomto článku.  

Pôrod 

Určitá strata krvi (PPH – postpartum hemorrhage) počas pôrodu (primárna PPH) a približne do 12 týždňov po ňom (sekundárna PPH) je bežná. Niektoré ženy ale môžu trpieť nadmernou stratou krvi, čo výrazne znižuje kvalitu ich života a spomaľuje proces zotavovania sa po pôrode. 

Peripartálne krvácanie (primárne krvácanie tesne pred pôrodom, počas pôrodu a 24 hodín po pôrode), ktoré spôsobí stratu krvi viac ako 500 ml pri prirodzenom pôrode a viac ako 1 000 ml pri pôrode cisárskym rezom, už predstavuje značné riziko.  

Nadmerná strata krvi počas tohto obdobia je jedným z troch najčastejších príčin úmrtia žien pri pôrode. Takéto masívne krvácanie zvyšuje riziko popôrodnej anémie. 

Príznaky popôrodnej anémie 

Prvé týždne po pôrode sú častokrát náročné aj pre zdravé ženy po bezproblémovom pôrode. Novorodenci si vyžadujú neustálu pozornosť, v noci sa často budia. Ak pociťujete únavu a slabosť, nemusí to znamenať žiadne vážnejšie ochorenie a nemali by ste sa zdráhať oddychovať čo najviac spolu so svojím dieťaťom, aby ste načerpali energiu.  

Anémia už predstavuje problém, pretože môže významným spôsobom ovplyvniť prežívanie, psychiku a emocionálne prežívanie po pôrode. Ako ju odhaliť? Pri anémii môžete pociťovať únavu, slabosť, bolesť hlavy, náhle zmeny nálad, závraty, dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu a problém s koncentráciou.  

Prvou pomocou je zostať v posteli a oddychovať. Takýto stav je dobré konzultovať s lekárom, ktorý vďaka krvným testom dokáže anémiu rýchlo odhaliť. 

Hladina hemoglobínu v krvi 

O popôrodnej anémii hovoríme vtedy, ak je množstvo hemoglobínu v krvi nižšie ako 110 g/l v prvom týždni po pôrode a 120 g/l osem týždňov po pôrode. V prípade zdravých žien, bez vyššie spomínaných nadmerných krvných strát pri pôrode, je takáto anémia prítomná u 14 % z tých, ktoré pred pôrodom dopĺňali železo (suplementácia železa) a u 24 % žien, ktoré železo neužívali.  

Vzťah medzi prenatálnou anémiou (anémia počas tehotenstva) naznačujú aj výskumy. Z toho vyplýva, že ak u vás bola znížená hladina železa pred pôrodom a predpísaná jeho suplementácia, je dôležité toto železo užívať. 

Liečba anémie 

Liečba anémie z nedostatku železa sa aj po pôrode lieči rovnako – jeho dopĺňaním. Lekár vám môže predpísať železo v forme tabliet a v individuálnych prípadoch sa železo podáva aj intravenózne (do žily). 

Pre správne vstrebávanie železa je dôležitý vitamín C, preto vám môže lekár rovno predpísať liek, ktorý tieto dve látky kombinuje.

Ak vám lekár odporúčal užívať aj vápnik, je dôležité neužívať ich súčasne, ale rozdeliť si to na rôzne časti dňa. Vápnik totiž zabraňuje správnemu vstrebávaniu železa. 

Suplementácia železa môže sprevádzať aj určité nepohodlie, najčastejšie popísané príznaky sú nevoľnosť a tráviace problémy. V prípade, že sa objavia, odporúča sa užívať železo pred spaním. 

Široký výber produktov so železom nájdete napríklad v online lekárni pilulka.sk

Anémia a dojčenie 

Rovnako ako v tehotenstve, aj počas dojčenia potrebuje žena vyváženú stravu, ktorá zabezpečí správny prísun živín. Podľa štúdií je laktácia energeticky náročnejšia než posledné dva trimestre tehotenstva, ale nároky na železo sú nižšie než v tehotenstve.  

Strata železa pri laktácii (tvorbe mlieka) za pol roka predstavuje asi 14 % zásob železa, čo je asi polovica toho, koľko železa stratí žena pri menštruácii. 

Ak ste zdravá a váš pôrod nebol problémový, počas tehotenstva ste nemali hraničné hodnoty železa alebo priamo jeho nedostatok, nemusíte sa obávať o svoje zdravie a zdravie svojho dieťaťa. Novorodenec využíva počas prvého pol roka zásoby železa z prenatáneho obdobia (obdobia pred pôrodom).  

Viac si o anémii u detí môžete prečítať v tomto článku.  

Praktické rady na záver 

Optimálny príjem železa si zabezpečíte správnou a vyváženou stravou. Najlepším zdrojom železa je mäso, vajíčka, mliečne výrobky, tmavozelená zelenina a iné, o ktorých sme detailne písali v článku o potravinách bohatých na železo.  

Ak sa v období, keď dojčíte, vráti aj menštruácia a začnete pozorovať príznaky anémie, konzultujte to so svojím lekárom.  

V žiadnom prípade sa však neodporúča nadmerné a preventívne užívanie železa vo forme rôznych doplnkov. Vysoká hladina môže byť tiež nebezpečná až toxická. Vždy sa najprv poraďte so svojím lekárom a neprekračujte odporúčanú dennú dávku.   

Modrý banner? 
Nie
Nie