Anémia v tehotenstve – komu hrozí a ako sa prejaví? 

Ženské telo prejde počas mesiacov tehotenstva mnohými úžasnými zmenami. Rastúce tehotenské bruško je iba zlomkom z nich. Významné zmeny sa dejú aj v krvnom obehu, ktorý musí zabezpečiť kyslík a živiny nielen mame, ale aj dieťaťu. Pre dobrý transport je dôležité udržiavať optimálnu hladinu železa, v opačnom prípade hrozí matke anémia a ohrozené môže byť aj vyvíjajúce sa dieťatko. Viete, ako tomu zabrániť?  

Krvný obeh v tehotenstve

Do procesu správneho vývinu dieťaťa sa v tehotenstve zapája celý organizmus budúcej mamy. Srdce musí pumpovať väčšie množstvo krvi a pľúca majú zabezpečiť väčšie množstvo kyslíka.  

Medzi telom matky a plodom distribuuje živiny placenta, špeciálny orgán, ktorý sa vyvíja od začiatku tehotenstva. Množstvo krvi sa zvýši o 20 – 30 % (250 – 450 ml) a to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa aj inak úplne zdravé ženy môžu stať v tehotenstve mierne anemickými.  

Tehotenskú anémiu môže spôsobiť nedostatok železa, kyseliny listovej alebo vitamínu B12. Najčastejšou príčinou je práve nízka hladina železa. Celkovo možno hovoriť o troch úrovniach nedostatku železa – o vyčerpanom množstve železa, mierny funkčný nedostatok železa a anémia z nedostatku železa (sideropenická anémia). Tá už predstavuje značné riziko ako pre matku, tak pre dieťa.  

Viac si o rôznych typoch anémie môžete prečítať v tomto článku.

Úloha železa v tele 

Nedostatok železa je celosvetový výživový problém a v rozvojových krajinách postihuje až 52 % tehotných žien. Vaše telo používa železo na tvorbu hemoglobínu (bielkovina v červených krvinkách). Hemoglobín vstupuje do pľúc a viaže na seba kyslík, ktorý je následne distribuovaný po celom tele. Prirodzená hladina hemoglobínu u žien by nemala klesnúť pod 12 g/dl, a v tehotenstve pod 11 g/dl.  

Vedeli ste, že odporúčaný denný príjem železa je v tehotenstve až 1,8x vyšší? Nezanedbávajte ho a dopĺňajte železo overenými doplnkami stravy

Prečo je anémia v tehotenstve nebezpečná? 

Anémia ohrozuje prirodzený priebeh tehotenstva. Medzi najčastejšie komplikácie patrí vznik preeklampsie, častejšie infekcie, porucha tvorby mlieka (laktácia). Výskumy ukázali aj vzťah nízkej hladiny železa a popôrodnej depresie.  

Dieťa je zas ohrozené nesprávnym vnútromaternicovým vývinom, predčasným pôrodom, nízkou pôrodnou hmotnosťou a narušeným psychickým a psychomotorickým vývinom. Okrem toho, dieťa využíva počas prvých 6 mesiacov najmä zásobu železa z prenatálneho obdobia (obdobia pred narodením) a jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu už u najmenších detí.  

Viac si o anémii u detí môžete prečítať v tomto článku.

Ako sa prejaví nedostatok železa v tehotenstve? 

Príznaky nedostatku železa sú nešpecifické (samotná prítomnosť nedokáže potvrdiť, ani vylúčiť anémiu). Navyše, mnohé z nich sú v tehotenstve prítomné už pre samotnú záťaž na organizmus matky. Patria tu príznaky ako:  

 • únava,  
 • slabosť,  
 • dýchavičnosť, 
 • závraty,  
 • bolesť hlavy,  
 • bledá alebo mierne žltá pokožka, 
 • studené ruky alebo nohy. 

Pri ťažkej anémii sa už objavujú príznaky ako rýchly tlkot srdca (tachykardia), nízky krvný tlak a problém so sústredením. Dôležitým príznakom môže byť aj nedostatočný prírastok hmotnosti.  

Rizikové faktory vzniku anémie v tehotenstve  

Niektoré ženy sú náchylnejšie na vznik anémie z nedostatku železa. Rizikové faktory sú: 

 • anémia v minulosti, 
 • tehotenstvá tesne za sebou,  
 • tehotenstvo v mladom veku,  
 • viacplodové tehotenstvo, 
 • časté zvracanie pri raných nevoľnostiach,  
 • nedostatočný príjem železa,  
 • darcovstvo krvi,  
 • vegetariánstvo a vegánstvo. 

Ako predchádzať vzniku anémie?  

Komplikáciám spôsobeným nedostatkom železa sa dá účinne predísť zdravou vyváženou stravou, ktorá by mala byť bohatá na mäso, vajíčka a mliečne výrobky. Medzi potraviny prirodzene bohaté na železo patrí tiež tmavozelená zelenina ako brokolica, špenát, obilniny, fazuľa, šošovica, tofu, orechy a iné.  

Potraviny bohaté na železo je vhodné kombinovať s dostatočným prísunom vitamínu C, ktorý napomáha jeho správnemu vstrebávaniu. O strave bohatej na železo si viac prečítate v tomto článku

Už v čase pred tehotenstvom sa vhodnou výživou môžete vyhnúť tomu, aby sa v tehotenstve objavila alebo rozvinula anémia. Pred otehotnením by mala byť dávka prijatého železa aspoň 18 mg denne. Keď otehotniete, snažte sa zvýšiť množstvo na 27 mg denne

Dopĺňať dostatok železa zo stravy môže byť niekedy náročné. Siahnite po kvalitných výživových doplnkoch s obsahom železa

Dá sa anémia liečiť? 

Ak je anémia v tehotenstve spôsobená nedostatkom železa, váš lekár vám môže predpísať lieky na jeho suplementáciu (doplnenie). Ideálne je siahnuť aj po vitamíne C, pretože ten podporuje vstrebávanie železa. 

Vďaka tomu sa hladina železa v krvi napraví a hemoglobín zabezpečí bezproblémový transport kyslíka do celého vášho tela i k dieťaťu.  

Súčasťou pravidelných návštev gynekológa je aj odber krvi za účelom sledovania hladiny železa. Nevynechávajte preto preventívne prehliadky. V prípade potreby vás môže lekár poslať k špecialistovi – hematológovi, ktorý sa zaoberá ochoreniami krvi.  

Ak zvažujete suplementáciu železa, poraďte sa s vaším lekárom. Príliš vysoká hladina železa môže byť nebezpečná. Užívanie výživových doplnkov konzultujte s lekárom alebo lekárnikom, pretože niektoré vitamíny a minerály, napríklad vápnik, môžu znižovať vstrebávanie železa.  

Modrý banner? 
Nie
Nie