Anémia u detí – ako ju odhaliť a správne liečiť? 

Anémia môže u detí spôsobiť bledosť kože a slizníc, pocity mrzutosti, únavy a slabosti. Hoci vás iste tieto príznaky rozrušia, je dobré vedieť, že najčastejšie príčiny anémie (napr. nedostatok železa) sa liečia pomerne jednoducho. Dôležité je však skoré odhalenie – preto zistite viac o príznakoch a rizikových faktoroch anémie u detí. 

Čo je anémia (chudokrvnosť)? 

Anémia predstavuje stav, pri ktorom nemá telo dostatok červených krviniek alebo je znížená koncentrácia hemoglobínu v červených krvinkách. Červené krvinky obsahujú hemoglobín, špeciálny pigmentovaný proteín, ktorý umožňuje prenášať a dodávať kyslík do iných buniek v tele.  

Bunky vo svaloch a orgánoch dieťaťa potrebujú na svoju funkciu kyslík a znížený počet červených krviniek môže spôsobiť jeho nedostatok a telo sa dostáva do stresu. 

Keďže príčinou vzniku anémie môže byť rýchly rast dieťaťa, prvý rok života a dospievanie sú dve vekové skupiny, v ktorých sú deti obzvlášť náchylné na vznik anémie. 

Príčiny vzniku anémie u detí 

Dieťa môže byť anemické v týchto troch prípadoch. 

  • Telo neprodukuje dostatok červených krviniek – k tomuto stavu môže dôjsť, ak dieťa nemá v strave dostatok železa alebo iných živín (napr. anémia z nedostatku železa). 
  • Dochádza k ničeniu červených krviniek – tento typ anémie sa zvyčajne vyskytuje, keď má dieťa zdedilo ochorenie spôsobujúce poruchu červených krviniek. (napr. kosáčikovú anémiu). 
  • Strata červených krviniek spôsobená krvácaním – môže ísť buď o zjavnú stratu krvi, ako je silné menštruačné krvácanie, alebo dlhodobú stratu krvi, napríklad v stolici. 

Aké sú bežné príznaky anémie u detí, ktoré si treba všímať? 

  • Bledá pokožka a sliznice, 
  • bledé líca a pery, 
  • podšívka očných viečok a nechtových lôžok môže vyzerať menej ružovo ako normálne, 
  • podráždenosť, 
  • mierna slabosť, 
  • dieťa sa ľahko sa unaví, častejšie drieme, 
  • deti, u ktorých dochádza k deštrukcii červených krviniek, môžu dostať žltačku (zožltnutie kože alebo očí) a môžu mať tmavý moč, 
  • studené ruky a nohy, 
  • znížená chuť do jedla, 
  • častý výskyt infekcií. 

Deti s ťažkou anémiou môžu mať ďalšie príznaky, ako dýchavičnosť, rýchlu srdcovú frekvenciu, opuchnuté ruky a nohy, bolesti hlavy, závraty a mdloby alebo syndróm nepokojných nôh. 

Deti s anémiou spôsobenou veľmi nízkou hladinou železa v krvi môžu tiež jesť zvláštne nepotravinové veci, ako je ľad, hlina, papier a kukuričný škrob. Takéto správanie sa často vyskytuje u detí, ktoré majú nízky obsah železa. Toto správanie sa zvyčajne zastaví po liečbe anémie doplnkami s obsahom železa.  

Ak vaše dieťa vykazuje niektorý z týchto príznakov anémie, navštívte svojho pediatra. 

Dokonca aj nízka úroveň anémie môže ovplyvniť energiu, sústredenie a schopnosť vášho dieťaťa učiť sa. Chronická anémia z nedostatku železa môže mať za následok dlhodobé, trvalé poškodenie vývoja a rastu. Vo väčšine prípadov môže jednoduchý krvný obraz diagnostikovať anémiu. 

Ktoré deti sú ohrozené nedostatkom železa? 

Dojčatá a deti s najvyšším rizikom nedostatku železa zahŕňajú: 

  • Predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. 
  • Deti, ktoré pijú kravské alebo kozie mlieko pred dosiahnutím 1. roku života. 
  • Dojčené deti, ktorým sa po dosiahnutí veku 6 mesiacov nepodávajú doplnkové potraviny obsahujúce železo. 
  • Deti prikrmované umelou výživou, ktorá nie je obohatená železom. 
  • Deti vo veku 1 až 5 rokov, ktoré pijú viac ako 710 mililitrov kravského, kozieho alebo sójového mlieka denne. 
  • Deti, ktoré majú určité zdravotné ťažkosti, ako sú chronické infekcie alebo majú obmedzenú diétu. 
  • Deti, ktoré boli vystavené olovu. 
  • Deti, ktoré nejedia dostatok potravín bohatých na železo. 
  • Deti s nadváhou alebo obezitou. 
  • Dospievajúce dievčatá sú tiež vystavené vyššiemu riziku nedostatku železa, pretože ich telo stráca železo počas menštruácie. 

Ako zabrániť tomu, aby sa dieťa stalo anemické? 

Anémii z nedostatku železa a iným nutričným anémiám možno predísť tým, že zabezpečíte, aby dieťa konzumovalo dobre vyváženú stravu. Porozprávajte sa so svojím lekárom o akýchkoľvek špecifických diétnych obmedzeniach vo vašej domácnosti, pretože vaše dieťa môže potrebovať na prevenciu anémie suplementáciu doplnkami s obsahom železa.  

Tipy, ako predchádzať nutričným anémiám 

  1. Nedávajte svojmu dieťaťu konzumovať kravské mlieko, kým nemá viac ako 12 mesiacov. Podanie kravského mlieka skôr ako je dieťa pripravené, môže spôsobiť stratu krvi v stolici a znížiť množstvo železa absorbovaného v čreve. 
  2. Ak dojčíte, dieťa má zvyčajne dostatočný prísun železa minimálne do veku 4 mesiacov. Vo veku 4 mesiacov by sa malo dojčeným deťom pridávať železo, až kým nezačnú prijímať dostatok potravín, ktoré ho prirodzene obsahujú (napr. červené mäso alebo cereálie obohatené železom). Porozprávajte sa so svojím pediatrom o potravinách, ktoré sú na tento účel najvhodnejšie a koľko ďalších doplnkov železa je potrebné. 
  3. Ak prikrmujete umelou výživou, deťom je vhodné dávať umelú výživu s už obsiahnutým pridaným železom. 
  4. Po dosiahnutí veku 12 mesiacov sa neodporúča dávať dieťaťu viac ako 2 šálky plnotučného kravského mlieka denne. Mlieko má nízky obsah železa a môže spôsobiť, že sa deti budú cítiť sýte, čo môže znížiť konzumáciu iných potravín bohatých na železo. 
  5. Starším deťom dávajte vyváženú stravu s potravinami, ktoré obsahujú železo. Mnoho obilnín má pridané železo (pre istotu kontrolujte nutričný obsah potravín). Medzi ďalšie dobré zdroje železa patrí červené mäso, vaječné žĺtky, zemiaky, paradajky, fazuľa, melasa a hrozienka. Viac info v článku. 
  6. Povzbudzujte celú rodinu k tomu, aby ste konzumovali citrusové plody alebo iné potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ktoré zvyšujú vstrebávanie železa v tele. Hoci zelená zelenina obsahuje veľa železa, železo z mnohých druhov zeleniny prichádza vo forme, ktorú telo ťažko absorbuje, ale vitamín C v tom môže pomôcť. 

Kedy dať dieťa vyšetriť na nedostatok železa? 

Nedostatok železa a anémia z nedostatku železa sa zvyčajne diagnostikujú prostredníctvom krvných testov. Odporúča sa, aby sa všetky dojčatá vo veku 9 – 12 mesiacov podrobili testom na anémiu z nedostatku železa. Deti, ktoré majú rizikové faktory pre prítomný nedostatok železa, sa môžu opäť testovať v neskoršom veku.  

V závislosti od výsledkov skríningu môže lekár odporučiť užívanie doplnkov s obsahom železa alebo ďalšie testy. Vhodný produkt si vyberiete napríklad v online lekárni pilulka.sk 

Ak má vaše dieťa dedičnú poruchu červených krviniek, pediater vás pravdepodobne odkáže na detského hematológa, ktorý vám poskytne podpornú starostlivosť a vzdelávanie o špecifickom stave dieťaťa. 

Zapamätajte si, že: 

Ak vaše dieťa začne vykazovať akékoľvek známky alebo príznaky anémie, určite to povedzte svojmu pediatrovi. Ten odhalí príčinu a nastaví správnu liečbu. Bez jeho odporúčaní nepodávajte dieťaťu liek ani iný výživový doplnok na anémiu. 

Rovnako zistite aj to, či niekto z vašej rodiny nemal v minulosti anémiu alebo problémy s ľahkým krvácaním. Pri správnej liečbe by sa mala anémia dieťaťa rýchlo zlepšiť. 

Modrý banner? 
Nie
Nie