Diabetes je čoraz rozšírenejšie ochorenie a rovnako aj mýty, ktoré o ňom kolujú. S niektorými sa stretávame od malička, iné sa často v spoločnosti prezentujú ako fakty. Poďme spolu rozlúsknuť najčastejšie mýty o diabete.
„Cukrovku spôsobujú sladkosti.“
Na začiatok je nutné zadefinovať si dva hlavné typy cukrovky.
Diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie, ktoré sa objavuje už v mladom veku. Vysoká hladina cukru v krvi u diabetikov 1. typu vzniká kvôli nedostatku inzulínu v krvi. Tento nedostatok je spôsobený tým, že vlastné telo ničí špecifické bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín.
Vznik diabetu 1. typu teda nesúvisí s príjmom potravy či životným štýlom, ale silnú úlohu zohráva genetika. Priebeh ochorenia sa však dá pozitívne ovplyvniť zdravými návykmi.
Diabetom 2. typu trpí až 90 % diabetikov a vyskytuje sa najmä v staršom veku. Pri tomto type cukrovky zvyčajne nie je problém s tvorbou inzulínu, ale je znížená citlivosť tkanív na inzulín.
Inzulín sa tvorí a vylučuje do krvi, ale bunky tkanív, ktoré čerpajú glukózu z krvi, nereagujú na prítomnosť inzulínu. Znížená citlivosť na inzulín často vzniká ako následok nezdravého stravovania a zlého životného štýlu.
Cukrovka 2. typu viac postihuje ľudí s nadváhou, obezitou a nezdravým životným štýlom, do čoho spadá aj neprimeraná konzumácia sladkostí a sladených nápojov.
Viac sme sa tejto téme venovali v článku: Nielen sladkosti, ale aj nezdravý životný štýl je príčinou vzniku cukrovky 2. typu
„Len tuční ľudia môžu dostať cukrovku.“
Ako sme si už písali vyššie – cukrovka 1. typu nesúvisí so životným štýlom. Cukrovka 2. typu je častejšia u ľudí s nadváhou a obezitou, ale so vznikom tohto ochorenia súvisí aj výskyt v rodine, pohybová aktivita, etnicita a vek. Pravdou je, že aj mnoho ľudí s normálnou váhou má cukrovku.
„Diabetes 2. typu je mierny diabetes.“
Mierny diabetes neexistuje. Cukrovka 2. typu môže začať pozvoľna a váš lekár vám nemusí hneď predpísať lieky. To však neznamená, že si nemáte strážiť svoje stravovanie alebo životný štýl. Je dôležité kontrolovať svoj stav, aby ste predišli komplikáciám cukrovky, ktoré sú následkom zvýšenej glykémie.
Neprehliadnite: Diabetológ Jackuliak: Pri cukrovke síce hrozia komplikácie, no dá sa im predchádzať (video)
„Diabetici musia držať diétu.“
Optimálna strava diabetikov sa nijak nelíši od odporúčanej stravy zdravých ľudí. Jej základom je pestrá a vyvážená strava bohatá na zeleninu a ovocie. Bližšie sme sa téme stravy venovali v článku: 4 rady pre diabetikov, ako začať so zmenami jedálnička.
„Diabetici nemôžu jesť sladkosti.“
Toto je jeden z najbežnejších mýtov a sčasti sme odpovedali už v úvode. Diabetici môžu jesť sladké, ale malo by to byť v súlade so zdravým jedálničkom, aby ste si udržiavali optimálnu váhu. Kľúčová je veľkosť porcie. Dopriať si malú porciu koláča, kúsok čokolády či inej sladkosti raz za čas je v poriadku.
Lepšie je však siahnuť po potravinách, ktoré sú prirodzene sladké, ako napríklad ovocie, niektorá zelenina, syry či mliečne produkty. Práve pridaný cukor v sladkostiach je najhorší, a pritom vašu túžbu po sladkom dokáže naplniť aj jablko, jahody či banán.
„Diabetici môžu jesť len diabetické potraviny.“
Dnes nájdeme na regáloch mnoho potravín s označením „diabetické“ alebo „dia“, pričom často ide o maškrty, ako sušienky, čokoláda a podobne. Tvrdenie na obale, že ide o potravinu vhodnú pre diabetikov automaticky neznamená, že je zdravá a vhodná do vášho jedálnička. Tiež to neznamená, že vedľajší produkt bez tohto popisu je horší.
Diabetické potraviny často obsahujú namiesto pridaného cukru umelé sladidlá, ktoré môžu vyvolať nežiaduce účinky (napríklad hnačku), ak to s nimi preženiete. Navyše, tieto produkty sú často drahšie oproti klasickým potravinám.
Ak trpíte cukrovkou, držte sa pestrej a vyváženej stravy. Nie je nutné kupovať si diabetické potraviny.
„Diabetik nakoniec oslepne a príde o nohy.“
Slepota spôsobená diabetickou retinopatiou je najčastejšia príčina slepoty vo vyspelých krajinách. Cukrovka môže aj za mnoho amputácií nôh v dôsledku rozvoja takzvanej diabetickej nohy.
Toto sú však konečné štádiá komplikácií diabetu, ktorým je možné predísť. Ak sa dodržiava zdravá strava a životný štýl, a ochorenie je dobre kontrolované bez veľkých výkyvov v glykémii, pacient má vysokú šancu žiť s diabetom bez rozvoja komplikácií.
„Diabetici nemôžu športovať.“
Na svete je mnoho vrcholových športovcov, ktorí trpia cukrovkou. Šport je prirodzenou súčasťou zdravého životného štýlu a ak vás nebaví cvičenie či behanie, prechádzky, rýchla chôdza alebo turistika môžu byť skvelou alternatívou.
Diabetikom sa pravidelný pohyb odporúča aj preto, že:
- stabilizuje hladinu cukru v krvi,
- zlepšuje krvný obeh, látkovú výmenu a prispieva k optimálnemu tlaku krvi,
- zvyšuje účinok inzulínu,
- pomáha udržiavať primeranú telesnú hmotnosť,
- podporuje psychické zdravie.
TIP: ak neviete, ako začať s pohybom, natočili sme pre vás série inštruktážnych videí. Tá prvá je s lektorom jogy Madhukom a druhá s trénerom Tomášom Loveckým, ktorý vám ukáže jednoduché cviky s vlastnou váhou.
„Môže diabetik piť alkohol?“
Alkohol nie je pri cukrovke zakázaný, ale ani sa neodporúča. Alkoholické nápoje obsahujú viac kalórií ako by ste povedali. Veľké 12° pivo obsahuje približne 220 kcal, čo je len o 20 menej ako klasická Snickers tyčinka.
Pohár vína obsahuje viac kalórií (približne 150 kcal) ako odporúčaná porcia čipsov (30 g). Jeden večer pri pive alebo víne môže preto vyjsť na stovky „vypitých“ kalórií.
Ak sa teda snažíte zdravo stravovať a držať kalórie na uzde, alkoholické nápoje vám pravdepodobne nebudú zapadať do jedálnička.
„Lekár mi predpísal inzulín – znamená to, že sa moja cukrovka zhoršuje?“
U väčšiny ľudí je diabetes 2. typu progresívne ochorenie, čo znamená, že sa časom zhoršuje, a inzulínu sa produkuje menej a menej. Je normálne, že po určitom čase už diéta, životný štýl a perorálne antidiabetiká nedokážu udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi a lekár nasadí inzulín.
Liečba inzulínom neznamená hneď každodenné pichanie si injekcií. Dnes už existujú pohodlnejšie riešenia, ako napríklad inzulínová pumpa, ktorú nosíte na sebe a automaticky vám dávkuje inzulín podľa potreby.
„Diabetici bývajú častejšie chorí.“
Štatisticky to nie je pravda, diabetici bývajú podobne často chorí ako zdraví ľudia. Avšak, bežné ochorenie sa môže u diabetika prejaviť závažnejším stavom, alebo môže skomplikovať udržiavanie hladiny glukózy v krvi. Diabetikom sa preto odporúča každoročné očkovanie proti chrípke.