zelenina na drevenom stole

4 rady pre diabetikov, ako začať so zmenami jedálnička

Autor: 
Angelika Kutišová

Ak vám nedávno lekár oznámil, že máte cukrovku 2. typu, jednou z prvých vecí, na ktoré budete myslieť, je strava. Ako sa stravovať, aby mi hladina cukru nekolísala? Ktoré potraviny sú vhodné a ktoré naopak škodia? Budete musieť zmeniť celý svoj jedálniček? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa zorientovať v oblasti zvanej zdravá strava.

Nové úlohy, ktoré súvisia s metabolickým ochorením akým je cukrovka, môžu byť spočiatku frustrujúce. Najmä ak ide o stravu, pretože na internete nájdete more informácií. Častokrát však protichodných.

Taká či onaká diéta pre vás vôbec nemusí byť vhodná a keďže ide o zdravie, neodporúčame experimentovať. Diéty môžu byť vhodné krátkodobo, no väčšina z nás sú „všežravci“ a máme tendenciu skĺznuť k overenému stereotypu. Špeciálna diéta pre diabetikov ani neexistuje.

Každému z nás vyhovuje niečo iné a pravdepodobne chvíľu potrvá, kým nájdete svoju overenú skladbu jedálnička. Toto sú však základné princípy, ktorých by ste sa mali držať.

  1. Stanovte si cieľ

Ak chcete zmeniť trvalo a udržateľne svoj jedálniček, pomôcť vám môžu určité ciele. Budú slúžiť ako motivácia. Príklad:

  • „Chcem dosiahnuť určitú hladinu cukru v krvi.“
  • „Chcem znížiť svoju hladinu cholesterolu v krvi.“
  • „Chcem optimálny krvný tlak.“
  • „Chcem dosiahnuť zdravú váhu.“
  • „Chcem dostať svoju cukrovku pod kontrolu (remisia).“

Ak budete mať pred očami väčší cieľ, ľahšie sa vám budú robiť menšie kroky na dennodennej báze. Vždy je však v poriadku vyhľadať pomoc, či už sa obrátite na diabetológa, dietológa, všeobecného lekára, rodinu alebo priateľov.

  1. Nejedzte nič, čo by vaša stará mama nepoznala ako jedlo

Toto jednoduché pravidlo vás vráti k základným potravinám. Znamená to eliminovať z jedálnička čo najviac vysoko priemyselne spracovaných produktov, hotových výrobkov a polotovarov. Dokonca aj tie, ktoré sú označované ako domáce.

Prečo? Vysoko spracované jedlá sú plné skrytých cukrov, soli, aditív, konzervantov a iných látok, ktoré vaše telo nepotrebuje. Navyše tým prijímate nadbytočné kalórie a vaša hmotnosť sa pri takomto jedálničku bude zvyšovať, pričom obezita vedie k mnohým zdravotným komplikáciám.

  1. Dbajte na vyváženosť

Tento pojem ste už určite počuli – viete však, čo to je? Vyvážená strava znamená, že vaše celodenné jedlo obsahuje dostatočné množstvo makroživín, mikroživín a vlákniny.

Makroživiny sú zložky stravy, ktoré prijímame vo väčšom množstve, napríklad v gramoch, a sú to:

Mikroživiny alebo mikronutrienty prijímame v malých dávkach, v mili – alebo v nanogramoch a sú to hlavne:

Vláknina je zložka, ktorá je sama o sebe sacharidom, no treba jej venovať osobitú pozornosť a prijímať ju v čo najrozmanitejšej podobe (zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, orechy a semená...).

Ako spoznať vlastný vyvážený pomer?

Množstvo makronutrientov sa nastavuje pre každého individuálne, pretože záleží od postavy, aktivít a denného režimu každého človeka. Pomôcť vám môžu nasledujúce pravidlá.

  • Jedzte toľko gramov bielkovín, koľko máte hmotnosť bez nadbytočného tuku.
  • Jedzte toľko gramov tukov, koľko máte hmotnosť bez nadbytočného tuku.
  • Jedzte toľko gramov sacharidov, ako je štvornásobok vašej hmotnosti bez nadbytočného tuku.

Nezabudnite však na predchádzajúce pravidlo – vyberajte jedlá zo základných surovín a navyše dbajte o to, aby aspoň polovica vášho taniera bola tvorená rastlinnými zložkami, akou je zelenina, strukoviny, orechy, semiačka a ovocie.

  1. Sumár: držte sa týchto zlatých pravidiel

Ako diabetik by ste sa mali držať týchto základných pravidiel.

  • Vyberajte si jedlá zo základných surovín.
  • Jedzte adekvátne množstvo (jedzte pomaly a neprejedajte sa).
  • Dbajte na to, aby minimálne polovicu z celodenného príjmu tvorila rastlinná strava.
  • Jedzte v rovnakých časoch a nevynechávajte chody.
Modrý banner? 
Nie

14-dňová Messenger výzva

Získajte každý deň jednu radu a zistite, ako sa lepšie starať o svoje zdravie, aby ste predišli komplikáciám cukrovky.

spustiť výzvu

Nie