žena so zeleninou

Recepty pre zdravé srdce a cievy: od zdravých nátierok po alternatívu zemiakového šalátu

Máte srdcovo-cievne ochorenie alebo ste prekonali infarkt myokardu (srdca)? Zrejme vám lekár povedal, že je potrebné zmeniť stravu. Možno ale nerozumiete tomu, prečo je to dôležité a neviete, ako na to. Práve preto sme si pre vás pripravili, v spolupráci s Mgr. Margitou Mikátovou, kardiologickou zdravotnou sestrou a nutričnou poradkyňou, niekoľko užitočných receptov. Súčasťou každého receptu je vysvetlenie, prečo sme zvolili práve tieto potraviny. Nájdete ich vo forme videí i klasických receptov, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť. Veríme, že sa necháte inšpirovať.

Prečo po prekonanom infarkte myokardu zmeniť svoj jedálniček?

Na úvod trošku teórie. Zlá strava je hlavným prispievateľom k vzniku chronických ochorení a tie sú zas príčinou 70 % úmrtí na celom svete.

Rovnako to platí aj v prípade srdca a ciev. Existujú potraviny, ktoré im dokázateľne škodia.

Vo všeobecnosti je veľkým benefitom pre zdravie zvýšiť príjem zeleniny a ovocia a minimalizovať konzumáciu vysoko priemyselne spracovaných potravín a polotovarov.

Tomu, prečo je dôležité venovať po prekonanom infarkte myokardu (srdcovom infarkte) pozornosť jedálničku, sme sa venovali v našich starších článkoch. Nájdete tu kompletné informácie o potravinách, ktoré zvyšujú riziko ďalšieho infarktu a komplikácií:

Teraz sme pre inšpiráciu pripravili niekoľko receptov na jedlá, ktoré spĺňajú zásady stravy vhodnej po srdcovom infarkte. Nájdete tu tradičné jedlá v netradičnej forme, niečo na každý deň i na tie špeciálne.

Prekvapte seba, svojich blízkych aj svoje srdce niečím novým. Z dostupných surovín, rýchlo a aj bez zručností šéfkuchára.

Pod každým videom nájdete odkaz na stiahnutie receptu, ktorý tak môžete mať stále poruke.

Recepty pre ľudí, ktorí prekonali infarkt myokardu

Zdravé nátierky

Začnite deň zdravými raňajkami alebo pripravte svojim hosťom niečo netradičné. K našim nátierkam si nezabudnite vybrať aj správny chlieb alebo pečivo – ideálne celozrnné s množstvom vlákniny.

Nátierku môžete pripraviť napríklad z avokáda. Vedeli ste, že už dve porcie avokáda týždenne pomáhajú znížiť riziko ochorení srdca a ciev? Dokazujú to dlhodobé štúdie. Avokádo je bohatým zdrojom živín a obsahuje mononenasýtené mastné kyseliny (zdravé tuky), čo môže znížiť hladinu zlého LDL cholesterolu. Nájdete ho aj v jednej z našich zdravých nátierok.

 Zdravé nátierky – recept na stiahnutie

Zdravá polievka z ovocia a zeleniny

Vyskúšajte našu zdravú polievku – zelerovo-jablkový krém. Jablká sú zdravým a veľmi dostupným ovocím, ktoré má navyše priaznivý účinok na vaše srdce a cievy. Podľa štúdií dokáže konzumácia čerstvých jabĺk znížiť množstvo cholesterolu v krvi a pôsobí tak preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

Klasickú smotanu na varenie sme zas nahradili zdravšou alternatívou – ovsenou smotanou. Ovos má podľa štúdií rovnako ako jablko veľmi pozitívny vplyv na kardiovaskulárne ochorenia, pretože dokáže znižovať množstvo zlého cholesterolu v krvi. Je preto dobré zaradiť ho do jedálnička aj v iných formách – ako obľúbené kaše či prídavok do chleba a pečiva.

Zelerovo-jablkový krém – recept na stiahnutie

Grilovačka: steak z tuniaka

Ste milovníkom grilovania? Pripravili sme recept aj pre vás. Ugrilujte si s nami steak z tuniaka so zeleninou a potešte nielen svoje chuťové bunky, ale aj srdce.

Výber tuniaka nebol náhodný. Ryby obsahujú zdravý tuk, konkrétne omega-3 mastné kyseliny, ktoré dokážu zlepšiť srdcový rytmus, znižovať riziko krvných zrazenín, hladinu triglyceridov a krvný tlak.

Okrem toho pomáhajú zabraňovať kôrnateniu tepien. Všetky tieto benefity vás môžu ochrániť pred ďalším poškodením srdca a ciev. Okrem toho, omega-3 mastné kyseliny si nedokáže naše telo vyrobiť, preto je veľmi dôležité prijímať ich v strave.

Zároveň je steak z tuniaka veľmi jednoduchý na prípravu. Vyskúšajte.

Grilovaný steak z tuniaka so zeleninou – recept na stiahnutie

Dezert: mrkvová torta

Sú dezerty nezdravé? Ak sú plné tuku, cukru a bielej múky, tak rozhodne nepatria k najzdravším potravinám. Našťastie existujú aj zdravšie alternatívy.

My sme pre vás vybrali tortu, ktorej korpus tvorí mrkva, špaldová múka a lieskové orechy.

Vedeli ste, že lieskové orechy majú veľmi priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev? Sú totiž bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny a znižujú zlý LDL cholesterol. Orechy sú vo všeobecnosti zdrojom zdravých tukov. Neváhajte ich zaradiť do jedálnička pravidelne, napríklad namiesto malých maškŕt či nezdravých čipsov a chrumiek.

Mrkvová torta – recept na stiahnutie

Tradičný vianočný šalát v zdravšej verzii

Vianoce sú sviatkom tradícií. To platí aj o jedle na našich tanieroch. Niekedy stačia aj menšie zmeny a jedlo môže byť zdravšie. Vyskúšajte náš šalát, v ktorom sme nahradili majonézu zdravšou alternatívou a do receptúry pribudol aj karfiol.

Prečo? Táto dostupná zelenina má vysoký podiel vlákniny a málo kalórií. Rovnako ako pri ostatných receptoch sme vybrali karfiol pre jeho účinky na znižovanie zlého cholesterolu v krvi. Karfiol môžete jesť surový, pripravený na pare alebo varený a určite odporúčame dopriať si ho pravidelne.

Vianočné menu – recept na stiahnutie

Veľkonočný šalát s jablkami a vajíčkami

Obmenou predošlého šalátu je tentokrát šalát s jablkami a vajíčkami. Ide o veľmi chutnú a zdravú kombináciu, ktorú si, samozrejme, môžete pripraviť počas celého roka.

Grécky jogurt namiesto majonézy 

V recepte sme nepoužili tento typ jogurtu náhodne. Grécky jogurt je hustejší a krémovejší než bežné jogurty. Počas výroby sa totiž odstreďuje prebytočná srvátka a voda. Je bohatý na draslík, ktorý pomáha regulovať hladinu sodíka (soli) a krvného tlaku.

Vďaka nízkej hladine cholesterolu a triglyceridov je zdravší pre vaše srdce a cievy. Obsahuje tiež vápnik dobrý pre vaše kosti a probiotiká. Tento typ jogurtu má aj menej cukrov než bežné jogurty.

Veľkonočný zemiakovo-vajíčkový šalát – recept na stiahnutie

Tip na záver: pozor na skrytú soľ

K rôznym oslavám a sviatkom počas roka patria v našich končinách druhy jedál, ktoré obsahujú údené mäso, slaninu, rôzne šunky a salámy či údené syry. Všetky spomínané jedlá sú priam preplnené soľou, ktorá škodí vášmu zdraviu. Viaceré štúdie dokázali, že sodík (soľ) zvyšuje krvný tlak, ktorý je hlavnou príčinou mŕtvice, ochorenia koronárnych artérií aj infarktu myokardu. Odporúčaná denná dávka soli je 5 gramov – cca jedna zarovnaná lyžička.

My vám ku všetkým pripraveným jedlám želáme dobrú chuť.

Modrý banner? 
Nie
Nie