rozmanitá zdravá strava na stole

Vhodná strava po prekonanom infarkte myokardu (+ prehľadné rozdelenie potravín)

Odborný garant: 

Ľudia, ktorí prekonali infarkt myokardu (srdcový infarkt), majú zvýšené riziko výskytu ďalšieho. Nie je to však pravidlo a vďaka určitým zmenám sa dá toto riziko znížiť na minimum. Kľúčovú rolu v prevencii hrá aj zdravá a vyvážená strava.

Strava je po prekonanom infarkte myokardu nesmierne dôležitým faktorom. Konzumovaním zdravej a vyváženej stravy si udržíte optimálnu váhu, znížite zlý LDL cholesterol v krvi a zvýšite ten dobrý HDL cholesterol. Ako by teda mala vyzerať zdravá strava po prekonaní infarktu myokardu?

Viac si o LDL cholesterole a HDL cholesterole môžete prečítať v tomto článku.

Dobré a zlé tuky, spoznajte rozdiel

Pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení je kľúčové udržiavať hladinu cholesterolu v krvi na želanej úrovni. Keďže cholesterol prijímame aj zo stravy, je nutné rozlišovať tuky na dobré a zlé.

Zdravý tuk (v izbovej teplote má tekuté skupenstvo):

  • patria sem mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny (omega-3 a omega-6),
  • znižuje zlý LDL cholesterol a zvyšuje dobrý HDL cholesterol.

Špeciálny dôraz sa tu kladie na omega-3 mastné kyseliny, pretože dokážu zlepšovať srdcový rytmus, znižovať riziko zrazenín, hladinu triglyceridov, krvný tlak a pomáhajú aj proti kôrnateniu ciev. Nájdeme ich v živočíšnych zdrojoch (ryby, morské plody), ale aj rastlinných zdrojoch (vlašské orechy, ľanové aj chia semiačka, rastlinné oleje...). Telo si tieto kyseliny nevie vytvárať samo, a preto je nutné prijímať ich v strave

Nezdravý tuk (v izbovej teplote má tuhé skupenstvo):

  • patria sem nasýtené mastné kyseliny a transmastné kyseliny,
  • zvyšuje zlý LDL cholesterol a znižuje dobrý HDL cholesterol.

Nie je teda dôležité, koľko tukov konzumujete, ale aké druhy. Je dokázané, že výmenou nasýtených tukov za mono a polynenasýtené sa výrazne znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Prehľad konkrétnych druhov potravín nájdete na konci článku.

Vypočujte si:

Praktické stravovacie návyky

Jedzte častejšie a v menších dávkach: odporúča sa 3-5 porcií denne, pričom veľmi dôležité sú aj zdravé raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus. Vyhnite sa presladeným cereáliám či iným sladkým raňajkám.

Dbajte na zvýšený príjem zeleniny a ovocia: zaraďte do svojho jedálnička aspoň 500 gramov čerstvej zeleniny a 150 gramov ovocia. Nemusíte sledovať presnú gramáž, no snažte sa pridávať zeleninu do každého chodu, ktorý konzumujete. Pre jednoduchšiu predstavu platí, že polovicu množstva jedla na tanieri by mala tvoriť zelenina. Ovocie je zas skvelým snackom.

Znížte príjem soli: podľa odporúčaní by dospelí nemali prijať denne viac ako 5 gramov soli (cca čajová lyžička) pričom sa myslí celkové množstvo soli v jedle, nie len to, ktorým si prisáľame hotové jedlo. Najlepšiu kontrolu nad príjmom získate tak, že si budete jedlo pripravovať doma a v obchode sledovať obsah soli v spracovaných potravinách. Vyhýbať sa treba aj údeninám či hotovým jedlám. Už aj menší rozdiel v príjme soli sa vie odraziť na vašom zdraví.

Pridajte do jedálnička ryby: odborníci radia aspoň 2-3 porcie ryby za týždeň. Dôvodom sú už spomínané omega-3 mastné kyseliny. Ryby sa preto veľmi často spomínajú ako jeden zo základných pilierov stravy ľudí po infarkte (alebo s inými kardiovaskulárnymi ochoreniami). Ak ryby z akéhokoľvek dôvodu nekonzumujete, zvážte aspoň doplnky stravy s rybím olejom.

Znížte príjem mastných a ťažkých jedál: je dôležité vymeniť nezdravý tuk za ten zdravší a obmedziť konzumáciu hotových jedál, fast foodu, sladkostí či sladených nápojov. Do jedálnička by ste mali naopak pridať vlákninu.

Pravidelný pitný režim: okrem jedla je dôležité dbať aj na pravidelný príjem tekutín, vďaka ktorému telo dokáže odplaviť škodlivé látky. Balené a sladené vody nahraďte čistou vodou s pridaním citrónu, mäty či uhorky.

Po ktorých potravinách siahnuť?

Potraviny, ktoré obsahujú prospešné mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny:

  • chudé mäso (kuracie bez kože, chudé hovädzie, morčacie, králičie...),
  • ryby (pstruh, losos, makrela, sleď, tuniak),
  • vajíčka (maximálne 6 za týždeň),
  • strukoviny a obilniny,
  • orechy (vlašské) a semená (ľanové, chia),
  • rastlinné oleje ako olivový,
  • nízkotučné mliečne výrobky,
  • celozrnné pečivo...

Pri zdravej a vyváženej strave netreba zabúdať ani na množstvo ovocia a zeleniny.

Ktorým potravinám sa vyhýbať?

Tieto potraviny zas obsahujú nasýtené mastné kyseliny a transmastné kyseliny a je dobré sa im vyhýbať (alebo aspoň konzumovať v obmedzenom množstve):

  • mastné druhy mäsa (najmä bravčové),
  • červené mäso len s mierou,
  • bravčová masť,
  • maslo,
  • palmový či kokosový olej,
  • plnotučné mliečne výrobky,
  • biele pečivo,
  • pridaný cukor (obsahuje ho väčšina sladkostí, sladené nápoje, ale aj hotové jedlá či fast food),
  • slané snacky (čipsy, slané oriešky...),
  • dresingy, majonéza, kečup...
     
Modrý banner? 
Nie

Praktický prehľad potravín

Stiahnite si rozšírený zoznam potravín s rozdelením na
odporúčané a nevhodné.

Zoznam potravín

Stredomorská diéta

Vymeniť nezdravý spôsob stravovania za zdravý a vyvážený môže byť náročné. Existuje však mnoho tipov a modelových jedálničkov, ktorých sa môžete na začiatku držať a vďaka ktorým si vybudujete správne návyky.

V spojení s kardiovaskulárnymi ochoreniami sa často spomína stredomorská diéta, ktorá má preukázané benefity v rámci prevencie srdcového infarktu, mŕtvice či cukrovky 2. typu. Nejde ani tak o prísnu diétu, ako skôr o spôsob stravovania sa, ktorý sa oplatí vyskúšať
 

Praktický prehľad potravín

Stiahnite si rozšírený zoznam potravín s rozdelením na
odporúčané a nevhodné.

Zoznam potravín

Nie
/odbornici/mudr-ivana-soosova-phd