zelenina

Kyselina alfa-lipoová: antioxidant, ktorý navyše pomáha tlmiť bolesť

Kyselina alfa-lipoová si získala pozornosť najmä vďaka svojmu antioxidačnému účinku. Známe sú aj jej účinky proti neuropatickej bolesti u diabetikov. Táto látka sa však zvykne používať aj pri chudnutí, ako doplnková liečba pri vysokom cholesterole v krvi, starnúcej pokožke, demencii, syndróme karpálneho tunela, bolesti chrbta a mnohých iných stavoch. V tomto článku si zhrnieme vedecky podporené účinky kyseliny alfa-lipoovej.

Kyselina alfa-lipoová (známa aj ako kyselina tioktová) je prirodzený ľudský antioxidant. Nachádza sa v každej bunke a zúčastňuje sa štiepenia glukózy na využiteľnú energiu. Vďaka svojej chemickej štruktúre má silné antioxidačné vlastnosti, ktorými bojuje proti voľným radikálom a oxidačnému stresu.

Antioxidanty, voľné radikály a oxidačný stres

Antioxidanty sú molekuly, ktoré sú potrebné na „ničenie“ voľných radikálov. Voľné radikály sú veľmi reaktívne častice, ktoré sa viažu na membránu a iné súčasti buniek, čím ich poškodzujú.

Voľné radikály vznikajú prirodzene pri mnohých metabolických procesoch, ale zlou životosprávou a faktormi okolia (znečistené ovzdušie, UV svetlo, toxíny a pod.) sa ich tvorba zvyšuje.

Oxidačný stres vzniká, ak je v bunke viac voľných radikálov ako antioxidantov a bunka nemá kapacitu neutralizovať voľné radikály. Oxidačný stres je pôvodcom ochorení, ako Alzheimerova choroba, viaceré srdcovo-cievne ochorenia, rôzne typy nádorových ochorení, cukrovka a iné.

Kyselina alfa-lipoová ako silný antioxidant môže byť prospešná pri podpornej liečbe a prevencii mnohých ochorení, ktoré si priblížime bližšie na nasledujúcich riadkoch.

Diabetes mellitus a metabolický syndróm

Cukrovka vo vyššom štádiu spôsobuje diabetickú neuropatiu (poškodenie nervov), čo sa prejavuje ako bolesť, necitlivosť či brnenie. Kyselina alfa-lipoová zlepšuje príznaky diabetickej neuropatie a znižuje riziko poškodenia zraku (diabetickej retinopatie). Okrem toho môže znižovať rozvoj komplikácií diabetu.

Priaznivé účinky kyseliny alfa-lipoovej boli pozorované aj u pacientov s metabolickým syndrómom. Tento pojem sa používa vtedy, ak má niekto tri a viac z týchto rizikových faktorov súčasne:

  • vysoká hladina cukru v krvi,
  • vysoký tlak,
  • zvýšené lipidy v krvi,
  • nízky HDL (dobrý) cholesterol,
  • viscerálna obezita.

Užívanie kyseliny alfa-lipoovej môže spomaliť nástup metabolického syndrómu, znížiť mieru inzulínovej rezistencie, ako aj hladiny glukózy a glykovaného hemoglobínu nalačno.

Viac si o troch posledných pojmoch prečítate v článku o cukrovke.

Srdcovo-cievne ochorenia a cholesterol

Srdcovo-cievne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí a na Slovensku im každý rok podľahne asi 25-tisíc ľudí. Za primárnu príčinu mnohých srdcovo-cievnych ochorení sa považuje práve oxidačný stres.

Výskumy ukazujú, že antioxidačné vlastnosti kyseliny alfa-lipoovej priaznivo vplývajú na viaceré srdcovo-cievne ochorenia tým, že znižujú oxidačný stres a zlepšujú endotelovú dysfunkciu (stav, pri ktorom sa cievy nevedia rozširovať). Táto dysfunkcia je rizikovým faktorom pre vznik srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.

Existujú aj výskumy ktoré naznačujú, že kyselina alfa-lipoová môže znižovať hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu u pacientov s metabolickým syndrómom.

Bolesť chrbta

Oxidačný stres sa považuje za jednu z príčin poškodenia nervov chrbtice, ktorá často spôsobuje bolesť chrbta.

Štúdia odhalila, že užívanie kyseliny alfa-lipoovej zlepšuje funkciu a výrazne znižuje spotrebu liekov proti bolesti u pacientov s bolesťou chrbta.

Karpálny tunel

Bolo dokázané, že suplementácia kyseliny alfa-lipoovej spomaľuje rozvoj syndrómu karpálneho tunela v skorých štádiách a tiež zlepšuje zotavenie po operácii karpálneho tunela.

Viac si o karpálnom tuneli prečítate v tomto článku.

Strata pamäte, demencia

Ochorenia, ktoré súvisia so stratou pamäte, sú často spôsobené oxidačným stresom. Bolo zistené, že kyselina alfa-lipoová môže spomaľovať rozvoj Alzheimerovej choroby tým, že potláča zápal a neutralizuje voľné radikály spôsobujúce oxidačný stres.

Chudnutie

Štúdia na zvieratách zistila, že kyselina alfa-lipoová redukuje aktivitu enzýmu, ktorý je aktívnejší počas hladu. Tiež sa zistilo, že zvieratá, ktoré prijímali kyselinu alfa-lipoovú, spálili viac energie ako zvieratá bez príjmu tejto látky.

Štúdie na ľuďoch však odhalili len veľmi mierny efekt na zníženie hmotnosti. V meta-analýze sa zistil úbytok váhy 0,68 kg počas 14 týždňov oproti kontrolnej (placebo) skupine. Druhá meta-analýza zistila úbytok 1,27 kg oproti kontrolnej skupine počas 23 týždňov.

Kyselina alfa-lipoová má teda len veľmi mierny (až zanedbateľný) účinok na chudnutie.

Starnutie pleti

Viaceré štúdie potvrdili pozitívny účinok kyseliny alfa-lipoovej na pleť. V jednej štúdii pozorovali, že krém s obsahom tejto látky redukoval vrásky na tvári, a tiež bolo viditeľné aj zlepšenie farby a štruktúry pokožky u väčšiny dobrovoľníkov.

Ďalšia štúdia zistila, že použitie prípravkov na kožu s obsahom kyseliny alfa-lipoovej poskytuje ochranu pokožky pred UV žiarením.

Okrem toho, prítomnosť kyseliny alfa-lipoovej zvyšuje hladiny iných antioxidantov, napríklad glutatiónu, ktorý pomáha chrániť pokožku pred poškodením a znižuje známky starnutia.

Zdroje kyseliny alfa-lipoovej

Ľudské telo produkuje kyselinu alfa-lipoovú len v minimálnom množstve, a preto je nutné prijímať ju zo stravy.

Bohaté na kyselinu alfa-lipoovú je najmä červené mäso a vnútornosti, ale nájdeme ju aj v brokolici, špenáte, paradajkách či ružičkovom keli. Jednoduché a účinné riešenie dopĺňania kyseliny alfa-lipoovej môžu predstavovať lieky alebo výživové doplnky.

Nežiaduce účinky

Užívanie kyseliny alfa-lipoovej je vo všeobecnosti považované za bezpečné s minimálnymi nežiaducimi účinkami. V niektorých prípadoch však boli popísané ťažkosti, ako nevoľnosť, vyrážky a svrbenie.

Ak sa rozhodujete pre užívanie kyseliny alfa-lipoovej, konzultujte to so svojím lekárom.

Modrý banner? 
Nie
Súvisiace články 
Nie
Prečítajte si tiež 

Syndróm karpálneho tunela

karpalny tunel ruka

Syndróm karpálneho tunela: Prečo vzniká a ako sa lieči?