v pozadí atopický ekzém na ruke. V popredí ikona ruky

Atopická dermatitída – ekzém, ktorý sa nedá vyliečiť, ale dá sa liečiť

Odborný garant: 

Atopická dermatitída (inak nazývaná aj atopický ekzém) je jedným z najčastejších kožných ochorení u detí, pričom postihuje aj dospelých. Hustota jej výskytu stúpa a odhaduje sa, že postihuje približne 3 až 10 % populácie. Prejavuje sa suchými, svrbivými začervenanými ložiskami kože, zvyčajne na tvári, rukách a nohách. Atopická dermatitída z dlhodobého hľadiska znižuje kvalitu života a má vplyv na život celej rodiny. 

Čo je to atopická dermatitída? 

Ide o chronické, zápalové, ťažko zvládateľné ochorenie kože s obdobiami zlepšenia a zhoršenia. To, že ide o chronické ochorenie znamená, že zvyčajne nezmizne v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Patrí do skupiny dedičných (geneticky podmienených) ochorení, podobne ako astma, senná nádcha, alergická rinokonjunktivitída (alergický zápal spojoviek a nosovej sliznice) a celiakia. 

Ak teda rodič trpí jedným z týchto dedičných ochorení, existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa ochorenie vyskytne aj u jeho dieťaťa. Vrodená predispozícia na atopickú dermatitídu sa síce nedá odstrániť ani vyliečiť, no liečbou môžeme dostať prejavy ochorenia pod kontrolu a udržiavať ich v pokojovej fáze bez aktívnych zápalových ložísk.

Atopickú dermatitídu spôsobuje dysregulácia vzájomne prepojených imunitných mechanizmov v koži a porušená kožná bariéra (porucha lipidov v medzibunkových spojeniach), následkom čoho vzniká zápalová reakcia. Veľmi citlivý imunitný systém reaguje aj na tie najmenšie alergény alebo dráždivé látky a táto reakcia spôsobuje spustenie zápalových procesov.

Takže prejavy, ktoré sú zreteľné na povrchu, sú iba viditeľnými príznakmi hlbšieho zápalového ochorenia. Dehydratáciu a suchosť kože spôsobuje voda, ktorá uniká smerom von. Pomerne často dochádza aj ku kolonizácii ekzémových ložísk zlatým stafylokokom (baktériou Staphylococcus aureus).

Okrem nerovnováhy imunitného systému zohrávajú pri vzniku atopickej dermatitídy úlohu faktory prostredia, ktoré u zdravého človeka nespôsobujú žiadne ťažkosti. Napríklad chladné prostredie, znečistené ovzdušie či niektoré potraviny môžu zvyšovať šancu vzplanutia ochorenia.

Je dôležité vedieť, že atopická dermatitída nie je infekčné ochorenie, a preto nie je možné nakaziť seba ani ostatných.

Aké sú prejavy atopickej dermatitídy?

Atopický ekzém najčastejšie postihuje oblasti ako sú kolená, lakte, krk, dlane a líca, no môže sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela. Ak aj pacient aktuálne netrpí svrbením a jeho pokožka je čistá, bez prejavov, zápal pod povrchom kože môže byť stále aktívny a je len otázkou času, kedy sa prejavy opäť objavia. Tomuto sa vraví obdobia zlepšenia a zhoršenia.

Medzi príznaky na koži patria: 

  • suchosť kože,
  • jemné trhlinky v koži,
  • svrbenie,
  • zápalové ložiská (začervenanie, olupovanie, opuch, mokvanie, chrasty...),
  • drobné vyrážky,
  • infekcie.

Svrbenie je jedným z hlavných a nepríjemných prejavov atopickej dermatitídy

Osobitnou a veľmi závažnou témou pri atopickej dermatitíde je svrbenie, ktoré́ núti pacienta neustále sa škrabať̌. Je to vnemový signál kože, kedy imunitný systém dáva vedieť, že sa „niečo" deje. Mechanické́ porušenie integrity kože škrabaním vedie k ďalšiemu uvoľneniu zápalových mediátorov a vývoju ekzémových prejavov. Následné zosilnenie svrbenia uzatvára kruh, ktorého prerušenie je jedným z predpokladov úspešnosti terapie. Navyše, škriabanie poškodzuje kožu, zhoršuje zápal a zvyšuje riziko vzniku bakteriálnej a vírusovej infekcie. Čím sa atopický ekzém viac škriabe, tým sú príznaky ochorenia horšie. 

Následkom nepríjemného neutíšiteľného svrbenia je mrzutosť, u detí aj plač, nesústredenosť, nedostatok oddychu a prerušovanie spánku. To všetko vytvára veľmi negatívny vplyv na kvalitu života nielen celej rodiny ale aj jej okolia.

Utrpí aj psychika

Atopická dermatitída je ochorenie, ktoré napáda nielen kožu, ale do značnej miery ovplyvňuje aj psychiku. Viditeľné príznaky sa často objavujú na rukách a tvári. Mnohí dospelí sa preto hanbia a často sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi a spoločenským aktivitám. Asi 40 % dospievajúcich a jedna štvrtina detí s atopickou dermatitídou zažila šikanovanie pre svoj vzhľad a polovica z nich sa cítila nešťastne a depresívne.

Pridružené ochorenia

U pacientov sa často vyskytujú aj ďalšie pridružené atopické či alergické ochorenia vyvolané spoločným východiskovým zápalovým procesom. Až u 72 % pacientov so stredne závažnou až závažnou atopickou dermatitídou sa vyskytujú ďalšie ochorenia, ako napríklad astma, potravinové alergie, alergická nádcha, chronické zápaly prínosových dutín či alergické konjunktivitídy.

Na zobrazenie testu povoľte používanie cookies.
Nie

Ktoré faktory sú spúšťačmi prejavov atopickej dermatitídy? 

  • Suchá koža, ktorá sa môže stať ľahko krehkou, šupinatou či drsnou
  • Potraviny (potenciálne alergény: bielkoviny kravského mlieka, vajce, obilniny, paradajky, zeler, citrusy, mango, kiwi, čokoláda, kakao, koreniny, kyslé uhorky, kapusta, morské ryby, exotické ovocie, orechy, mak, med, sója...)

    – platí, že precitlivenosť je individuálna, to znamená, že u každého pacienta ju môžu vyvolávať iné potraviny, a preto sa neodporúča trápiť atopika prísnymi diétami bez konzultácie s lekárom

  • Roztoče, domáci prach
  • Trávy, pele

    – tzv. inhalačné alergény

  • Srsť zvierat (mačka, pes), perie
  • Prostredie: teplo

    – (zapotenie), piesok, záhrada

  • Ročné obdobie (zima)

    – veľmi suchá koža sa môže prejaviť najmä počas chladných zimných mesiacov

  • Detergenty (mydlá, saponáty, prací prášok, aviváž)

    – môžu spôsobiť podráždenú, svrbivú, začervenanú pokožku

  • Voda (bazény, chlórová voda, morská voda)

    – hlavne dlhé horúce kúpele

  • Kontaktné alergény (kovy, vlna, kožušiny, čistiace prostriedky, mydlá, parfumy, guma...)
  • Infekcia baktériami a vírusmi

    – napríklad herpes, plesne, stafylokoky

  • Hormonálne vplyvy

    – najmä u žien, keď sa úroveň určitých hormónov v tele zvyšuje alebo znižuje

  • Fajčenie
  • Stres, psychika

    – môže zapríčiniť, že sa atopická dermatitída môže zhoršiť alebo vzplanúť

Aké typy atopickej dermatitídy môžeme pozorovať?

Dojčenský typ

  • Prejavuje sa od 2. až 3. mesiaca života
  • Zasahuje čelo, bradu, líca, okolie úst, neskôr krk, končatiny

Detský typ

  • Objavuje sa v školskom veku
  • Zasahuje krk, záhyby končatín, členky, zápästia

Dospelý typ

  • Zasahuje tvár, okolie očí, dekolt, ruky, chodidlá
  • Môže mať formu kontaktnej alergickej dermatitídy, či malých foriem ekzému (okolo očí, na ušných lalôčikoch, na koncoch prstov)

Diagnostika atopickej dermatitídy a hodnotenie závažnosti ekzému

Závažnosť ekzému posudzuje odborník -- dermatológ a imunológ podľa medzinárodných skórovacích systémov. Používa sa škála SCORAD (SCORing Atopic Dermatitis), ktorá zohľadňuje mieru suchosti, začervenania, mokvania, opuchu, škrabancov, zhrubnutia a svrbenia pokožky. Pre hodnotenie ekzému sa ešte na základe oblasti výskytu a stupňa závažnosti sa v praxi veľmi často využíva aj tzv. EASI skóre (Eczema Area and Severity Index). 

Dôležité je zhodnotenie aj podrobnej rodinnej histórie. 

Aktuálne možnosti liečby atopickej dermatitídy

Terapia atopickej dermatitídy predstavuje kombináciu dodržiavania zásad atopickej životosprávy, vrátane úpravy životného prostredia s odstránením známych alergénov a iritantov, starostlivosti o suchú kožu, lokálnu a celkovú medikamentóznu terapiu, fyzikálne liečebné metódy, klimatickú liečbu a psychoterapiu. Voľba liečebného postupu musí zohľadniť aktuálny klinický obraz u konkrétneho pacienta.

Lokálna liečba

Prvým krokom je vždy liečba vonkajšia, tzv. lokálna, nazývaná aj topická. Výber vhodnej liečby ovplyvňuje nielen diagnóza, ale aj rozsah ochorenia, vek, lokalita ekzému, prítomnosť infekcie, ročné obdobie a v neposlednom rade skúsenosti lekára. Účinné ovplyvnenie celého povrchu tela predstavujú kúpeľové a sprchové oleje. 

Kúpanie a sprchovanie by malo byť krátke, maximálne do 10 minút. Po umytí je odporúčané premazať telo mastným základom. Dôležitým pravidlom je „pravidlo 3 minút": kožu ošetriť do troch minút po kúpeli, kým je ešte vlhká.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj zvláčňujúce krémy (emolienciá) – v zime mastnejšie (maste), v lete ľahšie (emulzie, hydrolócia). Najvhodnejšie sú s mierne kyslým pH – zlepšujú porušenú bariérou funkciu pokožky, hospodárenie kože s vodou, pokožka je vláčna, odstraňujú sa praskliny a zamedzuje sa prenikaniu cudzorodých látok do kože. Niektoré obsahujú aj dezinfekčné antibakteriálne látky. 

Emolienciá sa vtierajú nielen na ložiská ekzému ale všade tam, kde je koža suchá. Krému alebo masti sa aplikuje len toľko, aby sa obsah vstrebal, pretože nadmerné množstvo je nevhodné. Dôležité je aplikovať emolienciá aj ako preventívne opatrenie vo fáze zlepšenia ochorenia.

Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk 

Je možné vyskúšať aj niektoré z tradičných prírodných prísad, medzi ktoré patria: kúpeľ z ovsených vločiek, pšeničných otrúb, škrobovú kúpeľ či bylinné kúpele (hlavne s obsahom repíka).

V lokálnej liečbe akútneho vzplanutia atopickej dermatitídy sa uplatňujú najmä obklady a lokálne kortikosteroidy. Ako prevencia opakovaných vzplanutí dermatitídy je dlhodobá protizápalová liečba. V terapii chronických ekzémových zmien majú svoje miesto nesteroidné protizápalové prípravky. Dlhodobo sa využívajú prípravky s obsahom ichtamolu, ktorý má protizápalové účinky a tlmí svrbivé pocity. Pri zhoršení ekzému s mokvaním sú vhodné obklady, ktoré majú upokojujúci účinok. 

Celková liečba

Postup celkovej liečby atopickej dermatitídy najčastejšie zahŕňa podávanie tabliet. Využívajú sa antihistaminiká na potlačenie výrazného svrbenia, nemajú však vplyv na zápalovú zložku ochorenia. K systémovej liečbe patria aj antibiotiká a imunomodulanciá. Systémové kortikosteroidy sú pri liečbe ochorenia používané len vo výnimočných prípadoch mimoriadne ťažkého priebehu a nepatria do štandardnej liečebnej schémy, keďže z dlhodobého hľadiska je ich použitie limitované. Ďalšiu formu terapie zahŕňa aj fototerapia, liečebný pobyt pri mori, v kúpeľoch či vysokohorskom prostredí.

Pokrok v štúdiu podstaty atopickej dermatitídy však so sebou prináša vývoj nových systémových liekov. Tie cielene zasahujú do zápalového procesu, ktorý sa podieľa na vývoji tohto ochorenia. Biologická liečba predstavuje pre lekárov a pacientov nádej na dlhodobé riešenie nekontrolovateľnej atopickej dermatitídy.

Prevencia rozvoja príznakov atopického ekzému

Pri atopickom ekzéme platí, že najlepšou formou liečby je prevencia. Všeobecnými zásadami prevencie vzniku príznakov atopickej dermatitídy pre staršie deti a dospelých je vyhýbanie sa spúšťacím faktorom, medzi ktoré patria už niektoré vyššie spomenuté druhy potravín, roztoče, trávy, detergenty, ale aj psychika či stres.

Atopický ekzém je ochorenie, ktorého podkladom je vrodená predispozícia k zápalovej reakcii kože. Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť vrodený sklon k chorobe, ktorý pretrváva po celý život. Pri dobrej informovanosti pacientov i rodičov a starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení, je však možné minimalizovať príznaky ochorenia a tým dostať priebeh ekzému pod kontrolu. 

To si však vyžaduje veľkú trpezlivosť celej rodiny (hlavne rodičov), nájdenie a odstránenie faktorov, ktoré zhoršujú priebeh ochorenia a zavedenie vhodnej životosprávy. Vekom sa pri správnej starostlivosti o kožu príznaky ochorenia zvyčajne zmierňujú a u väčšiny detí i celkom vymiznú.

Nie

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

Zoznam odborníkov