Atopická dermatitída (atopický ekzém, skratka AD) je jedno z najčastejšie vyskytujúcich sa kožných ochorení, pričom postihuje približne 20 % detí a 1 až 3 % dospelých. Kedy sa najčastejšie začnú objavovať prvé príznaky a ktoré deti sú náchylnejšie na vznik atopickej dermatitídy?
Atopická dermatitída sa najčastejšie vyskytuje v detskom veku, typicky okolo 3. mesiaca života dieťatka. V ojedinelých prípadoch môže ochorenie nastúpiť neskôr, čo nazývame „late onset“. Intenzita príznakov ekzému sa zvykne vekom zmierňovať dôsledkom desenzibilizácie (zníženiu precitlivenosti) imunitného systému dieťatka.
Hlavnú úlohu zohráva genetika
Na vznik atopickej dermatitídy vplýva kombinácia viacerých faktorov ako sú genetická predispozícia, faktory vonkajšieho (vzdušné a potravinové alergény a iné) a vnútorného (hormóny a iné) prostredia. Najväčšiu úlohu však zohráva genetika a ak jeden z rodičov trpí určitou formou alergie, ako astma, senná nádcha, alergická rinokonjunktivitída (alergický zápal spojoviek a nosovej sliznice) či atopická dermatitída, je až 50 % pravdepodobnosť, že sa toto ochorenie prejaví i u dieťatka. Ak sú alergici obaja rodičia, pravdepodobnosť stúpa až na 80 %.
Narušenie bariérovej funkcie kože
Pre správnu funkciu epidermálnej bariéry je dôležité zloženie lipidovej (tukovej) dvojvrstvy a správna funkcia štrukturálneho proteínu (filagrínu). Deti narodené s genetickou mutáciou v géne, ktorý daný proteín kóduje, majú predispozíciu k narušenej bariérovej funkcie kože. Kombinácia faktorov, akými sú genetické mutácie v proteíne filagrín, zmeny v zložení lipidov a imunitná nerovnováha, spôsobuje zvýšené straty vody z pokožky.
Koža je preto suchšia a s porušenou štruktúrou náchylnejšia i na prienik alergénov a dráždivých látok. Alergény sú imunitným systémom rozpoznané a nesprávne vyhodnotené ako niečo nebezpečné. Medzi dráždivé látky môžeme zaradiť niektoré kovy, potraviny, parfémy alebo chemické prísady v rôznych prípravkoch.
Akú úlohu zohráva pri atopickej dermatitíde zápal?
Jedným z hlavných a nepríjemných príznakov atopickej dermatitídy je svrbenie kože a vznik zápalových ložísk. Práve škrabanie pokožky zvyšuje už prebiehajúci zápal, ktorý spôsobuje pocity pálenia pokožky. Už samotné slovo zápal má korene v latinskom slove „inflammare“, ktoré v preklade znamená „zapáliť oheň“.
Zápal je normálna reakcia imunitného systému na infekciu alebo poranenie. Je to spôsob, akým nás telo chráni pred vírusmi, baktériami, plesňami a inými potenciálne škodlivými látkami, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia. Pri atopickom ekzéme však koža reaguje zápalovou reakciou i na neškodné, bežné zložky prostredia, ktoré organizmus nesprávne vyhodnotí ako potenciálne alergény - „atopény“.
K vzniku zápalu pri ekzéme môže dôjsť aj nealergicky vyplavením prozápalových látok z imunitných buniek. Ich vyplavenie dokáže vyvolať napríklad dlhý vlas plyšových hračiek, vlnené oblečenie, pot a podobne. Zameraním sa na špecifické prozápalové látky, o ktorých je známe, že spôsobujú zápalovú reakciu pri atopickej dermatitíde, účinkuje biologická liečba.
V prípade atopickej dermatitídy je zápal lokalizovaný v koži atopika. Dodržiavaním správneho režimu a liečby je možné udržať ekzém v remisii, a teda bez zápalových prejavov.
Atopická dermatitída nie je nákazlivá
Kožné zmeny môžu dieťa spoločensky hendikepovať a môžu ich vyčleňovať z kolektívu aj z dôvodu obáv prenosu ekzému. Atopická dermatitída však nie je infekčné ochorenie, a teda nie je možné nakaziť ostatné osoby.
Zhrnutie
Vznik atopickej dermatitídy u detí a dospelých podmieňujú najmä genetické faktory. Alergény z vonkajšieho prostredia (pele, roztoče, alergény domácich zvierat, potraviny, a pod.), ale aj iné nešpecifické podnety (stres, fyzická námaha, hormóny, infekcie) príznaky ochorenia vyvolávajú a zhoršujú.
Aj keď zatiaľ nemáme liek na atopickú dermatitídu, pacienti sa môžu primerane usilovať o kontrolu ochorenia, minimalizovať obdobia vzplanutia príznakov, a tým zlepšiť kvalitu života. Kombinácia režimových a diétnych opatrení s dodržiavaním liečby s dôrazom na manažment zápalu je v tomto smere kľúčová.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj zvláčňujúce krémy (emolienciá) – v zime mastnejšie a v lete zas ľahšie. Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk
- Zdroje a referencie
-
https://www.eczemaexposed.com/understanding-eczema
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27490127/
https://nationaleczema.org/inflammation-atopic/
https://www.fmed.uniba.sk/uploads/media/Brozurka_Atopicky_ekzem.pdf
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1468-3083.2012.04635.x