Atopická dermatitída (inak nazývaná atopický ekzém) je chronické, imunitne sprostredkované nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa prejavuje nielen ekzémom na koži, ale postihuje aj psychiku človeka. Správna liečba však toto ochorenie väčšinou dokáže udržať pod kontrolou. S atopickou dermatitídou sa spája mnoho mýtov, na ktoré sa pozrieme bližšie v nasledujúcom článku.
V súčasnosti trpí atopickou dermatitídou (AD) 3 až 10 % svetovej populácie a v mnohých prípadoch sa začína prejavovať už počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa. Prejavuje sa príznakmi ako červená, svrbivá vyrážka, avšak pri pokožke to nekončí. Prejavy, ktoré sú zreteľné na povrchu, sú iba viditeľnými príznakmi hlbšieho zápalového procesu. Atopická dermatitída nezasahuje len kožu, ale má dopad aj na psychiku pacienta.
Najčastejšie mýty o atopickej dermatitíde
AD je len povrchové ochorenie kože
- Atopická dermatitída má viacero rozmerov. Zahŕňa kožné lézie, infekcie, svrbenie kože a bolesť, poruchy spánku, izoláciu, symptómy úzkosti a depresie, komorbidity (pridružené ochorenia), ale aj zníženú produktivitu v práci.
AD je len detským ochorením
-
Atopická dermatitída je ochorenie, ktoré sa obvykle diagnostikuje u detí. Môže však pretrvať do dospelosti, alebo sa môže v niektorých prípadoch objaviť až v dospelosti alebo recidivovať (po vymiznutí príznakov znovu objaviť).
AD je vždy a ľahko možné vyliečiť pomocou krémov
- Veľa pacientov so stredne ťažkou a ťažkou atopickou dermatitídou uvádza závažné svrbenie aj napriek užívaniu lokálnej alebo dokonca systémovej liečby tabletami, čo dokazuje, že stále existuje nenaplnená potreba ďalších možností liečby.
Zvláčňujúce krémy (emolienciá) sú však stále jedným z pilierov liečby a nezanedbávajte ich používanie. Široký výber produktov pre atopikov nájdete napríklad v online lekárni pilulka.sk
AD je možné vždy a ľahko kontrolovať
- Aktuálny spôsob liečby má vysoké percento zlyhania. Faktom je, že u väčšiny osôb so stredne ťažkou až ťažkou atopickou dermatitídou sa ani napriek liečbe nedostaví významné zlepšenie stavu.
AD je nákazlivé ochorenie
- V žiadnom prípade nejde o nákazlivé ochorenie. To znamená, že nie je možné ho od niekoho „chytiť“ alebo ním niekoho „nakaziť“.
Ďalšie mýty, ktoré kolujú medzi ľuďmi:
- AD vyvolávajú mydlá, pracie prostriedky a prášky,
- najlepší liek na atopický ekzém je med,
- proti AD sa dá očkovať,
- kokosový olej je všeliek a vylieči aj atopický ekzém...
Ani jeden z týchto výrokov nie je založený na pravde a laická verejnosť nimi ochorenie často zľahčuje.
Čo sú naopak fakty o atopickej dermatitíde?
- AD môže trvať desiatky rokov,
- lézie môžu pokrývať viac než 50 % povrchu tela,
- u ľudí s AD je zvýšené riziko infekcie kože,
- 60 % dospelých uvádza závažné alebo neznesiteľné svrbenie pokožky,
- viac ako 50 % pacientov uvádza bolesť v súvislosti so škriabaním,
- viac než 50 % pacientov uvádza, že svrbenie narúša ich spánok 5 až 7 nocí v týždni,
- pacienti s AD majú 1,7-krát vyššiu pravdepodobnosť absencie v práci,
- zhoršenie alebo vzplanutie ochorenia sa u 31 až 53 % pacientov s AD objavuje 8 až 11-krát ročne,
- U 72 % pacientov sa vyskytujú atopické komorbidity – pridružené ochorenia ako astma, nosové polypy, či chronická rinosinusitída.
„Solidárne rady“ sú zbytočné
Pacienti s atopickou dermatitídou sú často konfrontovaní rodinou, priateľmi či známymi nepríjemnými otázkami a pripomienkami, ktoré sa týkajú ich ochorenia a vzhľadu. Tieto (ani ďalšie) rady či tipy pacientom nijako nepomáhajú. Práve naopak, môžu sa cítiť ešte viac frustrovaní a bezmocní, keďže svojmu okoliu nedokážu vysvetliť podstatu ochorenia.
10 vecí, ktoré by ste nemali hovoriť ľuďom s atopickou dermatitídou:
- Som si istý, že to jednoducho odíde samé.
- Možno by si mal skúsiť zlepšiť stravu.
- Je to nákazlivé?
- Môj kamarát mal ekzém a toto mu pomohlo.
- Možno si príliš vystresovaný a potrebuješ si oddýchnuť.
- Možno by si mal používať viac hydratačného krému.
- Prečo je tvoj nos/krk taký červený?
- Skús na to proste nemyslieť.
- Pi viac vody.
- Mal by si používať viac opaľovacích krémov.
Ako môžeme pomôcť pacientom s atopickou dermatitídou?
Podstatu pomoci vyjadrujú slová psychologičky Mgr. Silvie Schmidtmayerovej: „Atopická dermatitída je náročné ochorenie nielen pre pacientov, ale aj pre rodiny. Čo môžu zdraví ľudia v spoločnosti urobiť, je vyjadriť pochopenie a podporu pacientom s atopickou dermatitídou, ktorú nie je možné úplne vyliečiť. Pocit spolupatričnosti a pochopenia môže pacientom pomôcť ochorenie zvládať a uľahčiť ich emocionálnu záťaž.“
Viceprezidentka Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR Ľubica Bergmannová dodáva: „Ako pacienti veľmi dobre poznáme problémy, ktoré prináša každodenný život s chronickým kožným ochorením. Život atopika znamená žiť v koži, ktorá svrbí, niekedy bolí, ale aj odpudzuje okolie. Znamená to natierať sa masťami, ktoré neraz „nevoňajú“ alebo dokonca páchnu, užívať lieky a obávať sa odmietnutia zo strany partnerov či priateľov, lebo fľaky na vašom tele vzbudzujú neraz odpor alebo dokonca pohoršenie. Tieto chronické kožné ochorenia však výrazne nepriaznivo vplývajú aj na psychiku postihnutého a mnohí pacienti trpia depresiami. Preto za dôležité považujeme: zvyšovať informovanosť o ochorení, mať podporu okolia, pochopenie a získať adekvátnu liečbu.“
- Zdroje a referencie
-
Tlačová správa Sanofi Slovensko
Kód materiálu: SACS.SA.19.09.0493
Vydané: 12. septembra 2019
sanofi-aventis Pharma Slovakia, s.r.o. – Einsteinova 24 – 851 01 – Bratislava – www.sanofi.sk