Atopický ekzém u detí, najmä ak je závažný, môže prevrátiť život naruby každému členovi rodiny. Ochorenie má výrazný vplyv nielen na psychiku detí, ale aj ich rodičov. Čo môžete ako rodič urobiť pre svoje duševné zdravie, a byť tak psychickou oporou pre svoje dieťa?
Pocity a prežívanie ochorenia u rodičov detí s atopickou dermatitídou je podobné rodinám s deťmi trpiacimi na chronické ochorenia akými sú astma, cukrovka a iné. Pri týchto ochoreniach je bežné až nevyhnutné poskytovanie nadmernej starostlivosti či extra finančných výdavkov. Rodina sa musí často podrobiť rôznym zmenám alebo kompromisom, aby bolo fungovanie s ochorením efektívnejšie a negatívne neovplyvnilo rodinné vzťahy a väzby.
Prečítajte si tiež:
Aký vplyv môže mať atopický ekzém na psychosociálny vývin detí?
- U detí s atopickým ekzémom v predškolskom a mladšom školskom veku je vyššie riziko hyperaktivity.
- Deti sú viac závislé na starostlivosti svojich rodičov.
- Sú vystavené vyššiemu riziku šikany na školách, ktoré môže viesť k sociálnej izolácii, zníženým výkonom v škole a pocitom vylúčenia a stigmatizácie.
- Musia sa podrobiť opatreniam, ktoré sa týkajú životného štýlu: čo si môžu obliecť, aké voľnočasové aktivity sú vhodné, môžu vlastniť domáce zvieratko?
- Deti môžu mať nižšie sebahodnotenie a sebavedomie, aj nižšie sociálne zručnosti.
Znížená sebadôvera u rodičov detí s atopickou dermatitídou
Ako je už z riadkov vyššie zrejmé, deti s atopickou dermatitídou si vyžadujú nadmernú starostlivosť, ktorá leží na pleciach ich rodičov. To sa môže odraziť na ich duševnom zdraví a zníženej sebadôvere či kontrole nad výchovou detí. Pocity bezmocnosti a frustrácie so sebou často prinášajú aj hnev, pocity krivdy, zlyhania a nespravodlivosti.
Keď sa podráždenie dieťaťa presunie na rodiča
Byť svedkom utrpenia svojho dieťaťa je pre rodiča nesmierne ťažké a vyčerpávajúce. Často sa stáva, že rodič je podráždený z dieťaťa, pretože je nepokojné, opäť sa škrabe, je nutné mu ísť opäť premastiť pokožku a podobne. Následne prichádzajú pocity viny a výčitky, že je rodič nepríjemný k vlastnému dieťaťu, ktoré za svoje ochorenie nemôže.
Je pochopiteľné, že takéto správanie a pocity sa bežne vyskytujú v rodinách s deťmi s atopickou dermatitídou. Nikdy nekončiaci kolotoč starostlivosti je pre každého vyčerpávajúci.
Zverenie dieťaťa s atopickou dermatitídou do starostlivosti inej osobe
Nadmerná starostlivosť o dieťa s atopickou dermatitídou so sebou prináša rodičom aj ďalšie obavy. Tí často zažívajú strach zo zverenia dieťaťa do starostlivosti inej osobe, napríklad rodinným príslušníkom, starým rodičom, opatrovateľke či organizátorom detských táborov.
Keďže starostlivosť o kožu dieťaťa býva náročná, často ich sužuje pocit, či môžu takúto starostlivosť požadovať aj od druhých. Taktiež sa môže stať, že opatrovateľ si dostatočne neuvedomuje dôležitosť starostlivosti o pokožku, a tak zvyčajne pár dní pobytu s niekým iným ako rodičmi pre nich znamená enormné úsilie dostať ochorenie opäť pod kontrolu.
Takýto strach a obavy sú celkom prirodzené, no do veľkej miery môžu ovplyvniť duševné zdravie a osobný život rodičov. Preto je nevyhnutné už od útleho veku učiť dieťa čo najväčšej samostatnosti pri starostlivosti o pokožku, povzbudiť ho a vysvetľovať mu, aké je to dôležité.
Skúste sa zamerať na to, aby ste mali vo svojom okolí stálu opatrovateľku či rodinného príslušníka, ktorých zaučíte, oboznámite ich s liečbou, a ktorí budú poznať potreby vášho dieťatka. Na začiatok môžete skúsiť s opatrovateľom a dieťaťom stráviť dostatok času na to, aby ste si boli istí, že vedia, ako sa majú správne starať o pokožku. Potom im už len dôverujte, doprajte si čas pre seba a nezanedbávajte starostlivosť o vaše psychické zdravie.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj zvláčňujúce krémy (emolienciá) – v zime mastnejšie a v lete zas ľahšie. Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk
Ako sa vyrovnať s ochorením?
Vyrovnať sa s ochorením (a zlepšiť tak svoje psychické zdravie) nie je síce jednoduchý proces, no pomôže, ak si uvedomíte, že kontrola ochorenia nie je vždy rovnako náročná. Sú lepšie dni, ktoré bývajú menej náročné a aj tie horšie epizódy sa po čase zmiernia a ustúpia. Sústrediť sa preto treba na tie pozitívne chvíle a hľadať v nich silu.
Spánok lieči
Rodiny s deťmi trpiacimi atopickou dermatitídou strácajú v priemere asi dve hodiny spánku za noc, a to platí pre rodičov aj pre deti. S častými pocitmi vyčerpania a únavy pritom môže pomôcť dobrá spánková hygiena.
Päť základov spánkovej hygieny, ktoré môžu vám aj vášmu dieťaťu pomôcť
- Choďte spať a vstávajte každý deň približne v rovnakom čase, a to aj cez víkendy.
- V spálni minimalizujte hluk a svetlo, dôkladne zatemňujte okná a dbajte na vhodnú teplotu (najlepšie medzi 18 až 20 °C).
- V spálni nepoužívajte elektronické zariadenia akými sú televízory, počítače či telefóny. Oddýchnite si od svetla monitorov.
- Je v poriadku dať si malé občerstvenie pred spaním, no vyhýbajte sa veľkým a ťažkým jedlám. Ideálne je jesť naposledy 3 hodiny pred spaním. Vyhýbať by ste sa mali aj nápojom obsahujúcim kofeín a alkoholu vo večerných hodinách.
- Cez deň vykonávajte pohybové aktivity a povzbudzujte k tomu aj svoje deti.
Vyhraďte si čas pre seba
Ak je to čo i len trochu možné, je dôležité vyhradiť si čas pre seba s cieľom regenerovať svoje fyzické aj psychické sily. Nemusí to byť nevyhnutne týždenný pobyt bez dieťaťa v hoteli s wellnessom. Môže ísť aj o maličkosti a činnosti ako napríklad vychutnať si dobrú večeru, pozrieť si obľúbený film či sústrediť sa na príjemnosť prítomnej chvíle, kedy je dieťatku aj vám dobre.
Nech nad pocitmi vyčerpanosti a únavy prevažuje fakt, že napriek všetkým úskaliam vaša rodina dokáže byť funkčná, že sa máte radi a viete si byť vzájomnou oporou.
- zdroje a referencie