žena sa drží za hlavu a svieti na ňu slnko

Vysoké teploty počas leta – neviditeľný nepriateľ pacientov s ochorením koronárnych a periférnych artérií

Odborný garant 
MUDr. Katarína Kmeťková

S príchodom horúcich letných mesiacov sa zvyšujú nároky na kardiovaskulárny systém. Deje sa to bez ohľadu na to, či ide o zdravého človeka alebo o pacienta s ochorením koronárnych artérií (CAD) alebo periférnych artérií (PAD). Títo ľudia však musia obzvlášť klásť dôraz na dodržiavanie liečby a úpravu aktivít a návykov. Len vďaka tomu sa dá predchádzať ďalším zdravotným komplikáciám.

Prečo sú vysoké teploty problém pre ľudí s ochorením CAD alebo PAD?

Pri vysokých teplotách je srdce nútené pracovať usilovnejšie, aby sa telo neprehrievalo. Pacienti, ktorých cievy sú poškodené, sa však na takéto podmienky adaptujú oveľa ťažšie a hrozí u nich riziko závažných zdravotných udalostí, ako je napríklad infarkt myokardu

Pri prehriatí organizmu sa telo prirodzene bráni vylučovaním potu za účelom zníženia telesnej teploty. Potenie má za následok vylúčenie značného množstva vody a môže viesť až k dehydratácii. Okrem vody sa však potením z tela vyplavujú aj dôležité minerály, ktorých nedostatok predstavuje ďalší stres pre už namáhané srdce. 

Ak pacienti vedia eliminovať niektoré z rizikových faktorov spojených so zvýšenými teplotami, nemusia sa obávať príchodu letného obdobia a môžu si ho užiť rovnako ako zdraví ľudia. Dôležité je len dodržiavať nasledujúce rady.

Praktické rady, ako zvládnuť letné obdobie

Dodržiavajte pitný režim

Dôležitým prvým krokom v úspešnom zvládaní letných horúčav je dostatočný pitný režim. Pacienti musia piť vyššie množstvo tekutín ako obyčajne, aby predchádzali dehydratácii

Obzvlášť pozorní by mali byť starší ľudia, nakoľko je u nich potlačený pocit smädu a taktiež kvôli zvýšenému krvnému tlaku často užívajú lieky (diuretiká), ktoré podporujú vylučovanie vody. Aj niektoré nápoje, ako káva či alkohol, nepriaznivo ovplyvňujú množstvo vody v organizme, preto je lepšie sa im vyhýbať alebo obmedziť ich spotrebu.

Vyhýbajte sa prehriatiu

Ak chceme minimalizovať negatívne účinky tepla na kardiovaskulárny systém, je nevyhnutné predchádzať prehriatiu organizmu. Ak je to možné, treba si odpustiť pohyb na slnku hlavne počas najteplejšej dennej doby, teda v čase od 10. do 14. hodiny. 

Vetranie počas dňa alebo použitie klimatizácie v domácnosti môže byť taktiež dobrým prostriedkom, ako si vybudovať priaznivé klimatické prostredie u seba doma. Ak už musíte niekam cestovať, je vhodnejšie vyraziť radšej skôr, a vyhnúť sa tak vysokým teplotám počas dňa. Vhodne zvolené oblečenie – ľahké priedušné materiály – je tiež dôležitou súčasťou toho, ako sa dá prechádzať neželanému prehriatiu.

Obmedzte namáhavé fyzické aktivity 

Aj keď má zvýšená fyzická aktivita priaznivé účinky na pacientov, ktorí majú ochorenia ciev (artérií), počas horúcich letných dní je lepšie zbytočne nenamáhať cievny systém a srdce. Lepšie je zvoliť si „ľahšie“ fyzické aktivity a vykonávať ich v skorých ranných hodinách alebo vo večerných hodinách, kedy klesne teplota ovzdušia.

Dodržiavajte liečbu a spolupracujte s lekárom

Letné obdobie nemôže predstavovať prázdniny a oddych od odporúčanej liečby lekára. Keďže vieme, že ochorenie ciev predstavuje chronický a veľmi závažný zdravotný problém, je potrebné riadiť sa odporúčaniami vášho lekára. Ani počas leta nezabúdajte na pravidelnú návštevu lekára

Pri cestovaní do zahraničia treba mať na pamäti, že si máte zaobstarať dostatočné zásoby liekov, aby ste liečbu nemuseli z tohto dôvodu prerušiť. Pokiaľ budete spolupracovať a dodržiavať vopred stanovenú liečbu, tak sa riziká nežiaducich následkov upchávania ciev značne znižujú.

Počas horúcich dní je dôležité sledovať svoj zdravotný stav a v prípade problémov vyhľadať lekársku pomoc. Pri dlhodobom pobyte na slnku môže dôjsť k prehriatiu organizmu a k rozvinutiu potenciálne nebezpečných stavov. 

Symptómy ako nevoľnosť, únava, zvýšené potenie, zmätenosť, bolesť hlavy či zvýšená teplota môžu poukazovať na úpal, ktorý predstavuje významné riziko u pacientov s ochorením kardiovaskulárneho systému. Nepodceňujte jednotlivé odporúčania, aby ste následne nemuseli riešiť nepríjemné následky ich nedodržiavania a mohli si užiť príjemné chvíle strávené v kruhu rodiny.

Modrý banner? 
Nie
Súvisiace články 

Máte ochorenie ciev?

Zistite, či vám hrozí ďalšia kardiovaskulárna alebo končatinová príhoda.

Otestujte sa

Nie