lekar s pacientom v ordinácií

Test na pohlavné choroby: Komu a kedy sa odporúča?

O sexuálne prenosných ochoreniach sa síce v spoločnosti hovorí málo, no každý deň sa nimi nakazí približne milión ľudí. Možno si myslíte, že partnerov nestriedate tak často a vás sa táto téma netýka, no nie je to tak. Poďme si teda zhrnúť, kedy sa odporúča testovať sa a kde môžete takýto test absolvovať.

Čo by ste mali vedieť o pohlavných chorobách?

Sexuálne prenosné ochorenia sú ochorenia, ktoré sa dokážu prenášať sexuálnou aktivitou vrátane pohlavného styku, orálneho či análneho sexu. Niektoré z nich sú prenosné aj blízkym kontaktom, napríklad bozkávaním alebo z matky na dieťa.

Hoci pohlavné choroby berie stále veľa ľudí ako tabu, každý deň sa nimi nakazí približne milión ľudí. Rastúci trend sexuálne prenosných infekcií je prítomný aj na Slovensku.

Niektoré sexuálne prenosné ochorenia, najmä ak sú nediagnostikované a neliečené, dokážu spôsobiť značné zdravotné komplikácie, ako slepota, poškodenie mozgu, neplodnosť, poškodenie plodu a niekedy môžu končiť fatálne.

Odhalenie pohlavnej choroby však nie je jednoduché, prvotné príznaky môžu byť len veľmi mierne, striedajú sa obdobia príznakov s bezpríznakovými obdobiami, často sú symptómy iba lokálne a niekedy sa neprejavujú vôbec.

I keď nepociťujete ťažkosti, ochorenie môžete prenášať na svojho partnera alebo partnerku a v prípade tehotenstva vystavujete svoje dieťa riziku. Preto je dôležité nechať sa pravidelne testovať, najmä ak patríte medzi rizikové skupiny.

Komu sú určené testy na pohlavné choroby?

Hoci sexuálne prenosnú infekciu môže dostať každý sexuálne aktívny človek (a veľakrát o tom nemusí ani vedieť), testovanie sa odporúča najmä týmto skupinám:

  • Sexuálne aktívne ženy mladšie ako 25 rokov. Tejto skupine odborníci odporúčajú testovať sa každý rok (najmä na chlamýdie a kvapavku). Pre ženy staršie ako 25 rokov sa testovanie odporúča iba ak majú viacerých sexuálnych partnerov alebo ak ich partner bol pozitívny na pohlavne prenosné ochorenie.
  • Ženy staršie ako 21 rokov by mali absolvovať PAP test alebo test na HPV (ľudský papilomavírus). Neliečená infekcia HPV spôsobuje až 95 % prípadov rakoviny krčka maternice.
  • Tehotné ženy by mali podstúpiť test na pohlavné choroby v ranom štádiu tehotenstva. Je to preto, lebo viaceré sexuálne prenosné ochorenia sa prenášajú z matky na dieťa a môžu mu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. Ide o kvapavku, syfilis, chlamýdie, HIV, ale aj hepatitídu B a C.
  • Sexuálne aktívni muži a ženy, ktorí majú nechránený sex s viacerými sexuálnymi partnermi.
  • Homosexuálni muži. V porovnaní s inými skupinami majú homosexuálni muži vyššie riziko pohlavne prenosných chorôb a mali by sa aspoň raz ročne otestovať na syfilis, chlamýdie, kvapavku a HIV. Muži s viacerými sexuálnymi partnermi by mali zvážiť aj častejšie testovanie.
  • Ľudia s HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti) majú oslabenú imunitu a sú náchylnejší na iné sexuálne prenosné infekcie. Preto by mali aspoň raz ročne absolvovať komplexný test na pohlavné choroby (viac info).
  • Ľudia, ktorí berú drogy injekčne. Zdieľanie spoločnej ihly zvyšuje riziko infekcie HIV. Tejto skupine sa odporúča pravidelné testovanie na HIV aspoň raz za rok.
  • Ľudia, ktorý mali sex s človekom pozitívnym na sexuálne prenosnú infekciu. Ak je toto váš prípad, neutekajte na test hneď na druhý deň. Doba, kedy je možné infekciu zistiť testom, sa líši v závislosti od ochorenia, no všeobecne sa odporúča, aby ste sa otestovali 3 týždne a potom znovu 3 mesiace po rizikovom pohlavnom styku.
  • Ľudia, ktorí pociťujú príznaky sexuálne prenosnej infekcie.

Aké sú príznaky pohlavných chorôb?

Príznakmi sa prejavujú len niektoré sexuálne prenosné infekcie a presné symptómy závisia od konkrétneho ochorenia. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že ak pociťujete niektoré z nasledovných príznakov, mali by ste zvážiť test na pohlavné choroby:

  • bolestivé močenie,
  • bolesť počas sexu,
  • nezvyčajný pach alebo vzhľad vaginálneho výtoku,
  • svrbenie v oblasti vagíny,
  • svrbenie penisu alebo výtok,
  • vredy alebo hrbolčeky v oblasti genitálií alebo konečníka.

Určite sa nespoliehajte na samodiagnostiku a samoliečbu. Nesprávnou liečbou si môžete uškodiť, pričom príčina ostane neliečená. Preto ak pozorujete niektoré zo spomínaných príznakov alebo máte podozrenie na sexuálne prenosné ochorenie, odporúčame absolvovať test na pohlavné choroby (viac info).

Kam sa ísť testovať na pohlavné choroby?

Vyšetrenie na sexuálne prenosné ochorenia môžete absolvovať u kožného lekára (dermatovenerológa). Okrem toho môžu ženy navštíviť svojho gynekológa, zatiaľ čo muži urologickú ambulanciu. Na urologické vyšetrenie však potrebujete výmenný lístok, zatiaľ čo k ostatným lekárom to nie je potrebné.

V prípade podozrenia na HIV sa môžete nechať anonymne a bezplatne otestovať v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva alebo v Národnom referenčnom centre pre HIV/AIDS. Pre viac informácií kliknite tu.

Diskrétne možnosti

Ak sa vám nechce vysvetľovať pozadie svojej návštevy a preferujete diskrétnosť a rýchlosť, ideálnym riešením je súkromné testovanie.

Nepotrebujete naň žiadanku či výmenný lístok, jednoducho sa objednáte online, prídete na dohodnutý termín, prebehne odber a výsledky vám doručia do pár dní, zvyčajne na email.

V ponuke súkromných ambulancií nájdete základné aj komplexné balíčky testov, a v niektorých si dokonca môžete vyskladať svoj balíček.

Ak sa potvrdí prítomnosť sexuálne prenosného ochorenia, výsledky by ste mali doručiť svojmu dermatovenerológovi, gynekológovi alebo urológovi, aby sa mohla začať liečba.

Zároveň by sa mal otestovať aj váš partner. Pre čo najlepšie výsledky je potrebné, aby liečba oboch partnerov prebiehala súčasne.

Ako fungujú testy na pohlavné choroby?

Testy na pohlavné ochorenia slúžia na zistenie prítomnosti sexuálne prenosnej infekcie. Zvyčajne sa v rámci jedného testu zisťuje prítomnosť viacerých ochorení naraz.

Ak práve nepátrate po konkrétnej infekcii (napríklad váš partner je pozitívny na chlamýdie a lekár mu nariadil pretestovať aj vás), vždy je lepšie nechať sa otestovať na viacero ochorení. Jednoducho tým získate vyššiu istotu, že nemáte a neprenášate žiadnu sexuálne prenosnú infekciu.

Pre potreby testu na pohlavné choroby je najbežnejšia vzorka moču a krvi. V niektorých prípadoch je nutné urobiť aj ster z močovej trubice, ojedinele aj iné typy odberov.

Ak sa objednávate na súkromné testovanie, spôsob odberu vzorky nájdete na webovej stránke v popise testu. V prípade návštevy lekára sa to veľakrát dozviete až na mieste.

Som pozitívny. Kedy sa mám znova pretestovať?

Ak ste boli pozitívny na sexuálne prenosné ochorenie a liečite sa, odporúča sa pretestovanie, aby sa zistilo, či bola liečba účinná a eliminovala infekciu.

Pretestovať sa je potrebné na tieto ochorenia:

  • chlamýdie (3 mesiace),
  • kvapavka (3 mesiace),
  • syfilis (4 týždne),
  • trichomoniáza (2 týždne).

V zátvorke je uvedené ako dlho po začatí liečby by ste sa mali pretestovať.

Ostatné bežné sexuálne prenosné patogény aj po vyliečení ostávajú v tele do konca života, takže nemá zmysel ich opätovne testovať. Ide o infekcie, ako HIV, HPV, hepatitídy, genitálny herpes či orálny herpes.

Čo ak sa neotestujem?

Skorá diagnóza a liečba ochorenia znižuje riziko jeho rozvoja, zdravotných komplikácií a zabráni ďalšiemu šíreniu infekcie na vášho partnera či partnerku. V niektorých prípadoch vám môže dokonca zachrániť život.

Neliečené sexuálne prenosné ochorenia môžu spôsobiť napríklad:

  • zápalové ochorenie panvy a následnú neplodnosť u žien v prípade chlamýdií či kvapavky,
  • rakovinu krčka maternice z neliečenej HPV infekcie,
  • riziko poškodenia plodu či narodenia postihnutého dieťaťa z dôvodu prítomnosti HIV, hepatitídy B a C, chlamýdií, kvapavky či syfilisu,
  • poškodenie viacerých orgánov, demenciu, paralýzu až smrť následkom neliečeného syfilisu.

Ak máte podozrenie na sexuálne prenosné ochorenie, mali ste rizikový pohlavný styk alebo patríte medzi rizikové skupiny, neváhajte a objednajte sa na test na pohlavné choroby. Vyhnete sa tak zdravotným komplikáciám aj ďalšiemu šíreniu infekcie.

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s ambulanciou všeobecného lekára Medicomp, Letná 45, Košice.  

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s ambulanciou všeobecného lekára Medicomp, Letná 45, Košice.  

Modrý banner? 
Nie
Nie