muž a žena sa držia za ruky

Neplodnosť – príčiny, diagnostika a liečba

Ak sa vám spolu s partnerom/partnerkou nedarí ani po roku nechráneného pohlavného styku s normálnou frekvenciou otehotnieť, problémom môže byť neplodnosť. Našťastie existujú možnosti, ako zvýšiť svoje šance na počatie potomka. Zistite všetko dôležité o neplodnosti a možnostiach jej liečby.

Ak vaše pokusy s partnerom/kou o otehotnenie končia neúspechom, vedzte, že v tom nie ste sami. V súčasnosti je 1 zo 6 párov neplodný a na Slovensku je realizovaných ročne takmer 4 000 cyklov mimotelových/umelých oplodnení. Navyše, až 70 % Slovákov pozná vo svojom okolí niekoho, kto má problém s otehotnením a vytúžene čaká na moment, kedy sa objavia dve paličky na tehotenskom teste.

Proces otehotnenia

Aby došlo k otehotneniu prirodzene, je nevyhnutné spojenie spermie schopnej oplodniť vajíčko a samotného vajíčka schopného oplodnenia počas ovulácie. Vajíčko je schopné oplodnenia približne 12 hodín po ovulácii. Následne sa vajíčko presúva do maternice, kde dôjde k jeho uhniezdeniu. Schopnosť spermií oplodniť vajíčko je približne 2 až 3 dni

Problémy, ktoré spôsobujú neplodnosť sú v niektorých prípadoch prítomné už pri narodení (napr. genetická porucha u jedného z partnerov) a niekedy sa rozvinú až počas života.

Príznaky neplodnosti

Hlavným príznakom neplodnosti je neotehotnenie ani po roku nechráneného pohlavného styku s normálnou frekvenciou. U žien sa môžu vyskytnúť príznaky ako nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia. Muži môžu mať v niektorých prípadoch určité príznaky hormonálnych problémov, napríklad zmeny v raste vlasov alebo sexuálnej funkcie.

Príčiny neplodnosti sú záležitosťou ženy i muža

Nemožnosť otehotnieť nie je len ženským problémom, ale problémom páru. Pomer neplodnosti je 50 na 50, pričom sa udáva, že príčina neplodnosti je na strane ženy v tretine prípadov a rovnako tomu je aj u mužov. U ďalších 25 – 30 % tvorí problém na oboch stranách súčasne a 10 – 15 % neplodností nemá zistenú príčinu.

Lekársku pomoc by mali vyhľadať páry, ktoré nevedia o žiadnej príčine neplodnosti a nedarí sa im otehotnieť dlhšie ako jeden rok, pričom majú pravidelný nechránený pohlavný styk.

Prečítajte si tiež:

Rizikové faktory neplodnosti

Mnoho rizikových faktorov mužskej i ženskej neplodnosti je rovnakých. Patria sem vek, fajčenie, konzumácia alkoholu, nadváha, podvýživa či nedostatok pohybu.

1.   Vek (nie je to len číslo, biologický vek neoklamete)

So stúpajúcim trendom a tlakom spoločnosti v rebríčku priorít si mnoho ľudí volí zabezpečenie, budovanie kariéry a až následne prichádza na rad založenie rodiny. So stúpajúcim vekom matky sa však zvyšuje pravdepodobnosť, že pár bude mať problémy s prirodzeným počatím dieťatka. 

Do ambulancií gynekológov chodia čoraz častejšie ženy po tridsiatke. Kým pred takmer dvadsiatimi rokmi bol priemerný vek ženy – prvorodičky 26 rokov, dnes je to už viac ako 29 rokov

Odborníci však považujú za optimálny vek pre pôrod medzi 20. až 27. rokom života. Po tridsiatke stúpa riziko komplikácií spojených s tehotenstvom, poškodenia plodu a tehotenstvo po 35. roku sa považuje už za rizikové. Neplodnosť u starších žien je zvyčajne spôsobená nižším počtom a kvalitou vajíčok, ale môže byť aj dôsledkom zdravotných problémov, ktoré majú vplyv na plodnosť. U mužov sa plodnosť znižuje po 40. roku života.

2.   Fajčenie

Fajčenie tabaku či marihuany u ženy alebo muža môže znížiť pravdepodobnosť úspešného otehotnenia. Fajčenie môže navyše ovplyvniť aj úspešnú liečbu plodnosti. U žien, ktoré fajčia sa spontánne potraty vyskytujú častejšie. U mužov zas fajčenie zvyšuje riziko erektilnej dysfunkcie a znižuje počet spermií.

3.   Konzumácia alkoholu

Nič ako bezpečná hladina alkoholu počas počatia či tehotenstva neexistuje, pričom konzumácia alkoholu môže prispieť k neplodnosti. U mužov môže konzumácia veľkého množstva alkoholických nápojov znížiť počet a pohyblivosť spermií.

4.   Nadváha

Neaktívny životný štýl a nadváha môžu zvýšiť riziko neplodnosti u žien a negatívne ovplyvniť počet spermií u mužov. 

5.   Podvýživa

Ženy, ktoré trpia poruchami príjmu potravy (ako je napríklad anorexia či bulímia) alebo dodržiavajú veľmi nízkokalorickú či obmedzujúcu diétu môžu mať problémy s otehotnením.

6.   Nedostatok pohybu

Nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie prispievajú k obezite, čo zvyšuje riziko neplodnosti. Naopak, aj keď menej často, môžu byť problémy s ovuláciou spojené aj s častým, namáhavým, intenzívnym cvičením u žien.

Máte otázky o liečbe neplodnosti?

Poraďte sa s odborníkmi.

poradiť sa

Diagnostika neplodnosti

Vyšetrenia majú za cieľ odhaliť príčinu neplodnosti a následne ju liečiť – v lepších prípadoch ju môžu dokonca úplne odstrániť. Vyšetrenia by sa mali ideálne zúčastniť obaja partneri
Ak ani po použití všetkých vyšetrovacích metód nie je odhalená príčina neplodnosti, ide o tzv. idiopatickú sterilitu

Základné vyšetrenie ženy zahŕňa:

  • Pohovor s pacientkou (priebeh menštruačného cyklu, prekonané ochorenia, už vykonané vyšetrenia a predchádzajúca liečba neplodnosti). 
  • Základné gynekologické vyšetrenie (palpačné a v gynekologických zrkadlách, vrátane onkocytológie z krčka maternice).
  • Ultrazvukové vyšetrenie
  • Bakteriológia pošvy a krčka maternice (odber materiálu z krčka maternice a z pošvy na zistenie prítomnosti infekcie).
  • Odber krvi na vyšetrenie pohlavne prenosných ochorení.
  • Odber krvi v 3. deň menštruačného cyklu na vyšetrenie hormonálnych hladín (hormonálny profil).
  • Ambulantné ultrazvukové vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov a vyšetrenie kontúr dutiny maternice alebo laparoskopia. 

Väčšinu vyšetrení je možné zrealizovať u obvodného gynekológa, ktorý následne odosiela pacientku s výsledkami do centra asistovanej reprodukcie.

Okrem základných vyšetrení hrá dôležitú úlohu v procese diagnostiky neplodnosti aj dynamicky rozvíjajúci sa medicínsky odbor reprodukčná imunológia.

Základné vyšetrenie muža zahŕňa:

  • Spermiogram – ejakulát získaný masturbáciou po 2 – 3 dňoch pohlavnej abstinencie (stanovuje sa objem ejakulátu, počet spermií, podiel patologických foriem spermií, podiel a kvalita ich pohybu, prítomnosť ďalších buniek, v prípade potreby aj bakteriologické vyšetrenie na odhalenie prítomnej infekcie).
Nie

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

zoznam odborníkov

Prevencia neplodnosti

Niektorým typom neplodnosti sa nedá predchádzať. Je však známych niekoľko metód, ktoré môžu zvýšiť šance na otehotnenie.

Prevencia pre páry

Najvyššiu šancu na otehotnenie môžu páry dosiahnuť pravidelným nechráneným pohlavným stykom počas ovulácie. K ovulácii zvyčajne dochádza v polovici menštruačného cyklu s odstupom približne 28 dní. Pohlavný styk začínajúci najmenej päť dní pred a do jedného dňa po ovulácii zvyšuje šance na otehotnenie.

Prevencia neplodnosti u mužov

Napriek tomu, že väčšine typov neplodnosti u mužov nie je možné predchádzať, nasledovné tipy vám môžu pomôcť.

  • Vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernému pitiu alkoholu a užívaniu drog.
  • Vyhýbajte sa prehrievaniu semenníkov (napríklad v saunách a horúcich kúpeľoch) či noseniu tesnej spodnej bielizne, pretože to môže ovplyvniť tvorbu a pohyblivosť spermií.
  • Vyhýbajte sa vystaveniu nebezpečným chemickým látkam a anabolikám.
  • Obmedzte lieky, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť (to zahŕňa lieky na predpis aj bez predpisu). Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o akýchkoľvek liekoch, ktoré užívate pravidelne.
  • Dodržujte zásady zdravého stravovania.
  • Kvalitu spermií môže ovplyvniť aj nosenie mobilného telefónu vo vrecku nohavíc, notebook položený v lonovej časti, ale i sedavé zamestnanie.
  • Pravidelné cvičenie môže zlepšiť kvalitu spermií a zvýšiť šance na otehotnenie. Pozor si treba dať pri „hormonálnych preparátoch“, ktoré zvyknú užívať kulturisti, pretože niektoré môžu nezvratne poškodiť tvorbu spermií.

Prevencia neplodnosti u žien

Pravdepodobnosť úspešného otehotnenia u žien je možné zvýšiť nasledujúcimi odporúčaniami.

  • Prestaňte fajčiť – tabak má mnoho negatívnych účinkov na plodnosť, nehovoriac o vašom zdraví a zdraví plodu. Ak fajčíte a zvažujete tehotenstvo, prestaňte s tým ideálne okamžite.
  • Vyhnite sa alkoholu a drogám – alkohol a drogy môžu narušiť schopnosť počať dieťa a mať zdravé tehotenstvo. Ak sa pokúšate otehotnieť, nepite alkohol ani nepoužívajte rekreačné drogy, napríklad marihuanu.
  • Pravidelné cvičenie je dôležité, avšak pozor na intenzívne cvičenie, ktoré môže spôsobiť, že menštruácia je zriedkavá alebo ju nemáte vôbec.
  • Dodržujte zásady zdravého stravovania.
  • Vyhnite sa hmotnostným extrémom – nadváha alebo podvýživa môže ovplyvniť produkciu hormónov a prispieť tak neplodnosti.

Liečba neplodnosti a iné možnosti počatia

Po vyhodnotení výsledkov vyšetrení lekár navrhne všetky možnosti liečby a odporučí najvhodnejší postup. 

Treba mať na pamäti, že návšteva centra asistovanej reprodukcie automaticky neznamená podstúpiť umelé (mimotelové) oplodnenie. Medzi terapeutické postupy pri snahe o prirodzené otehotnenie patrí pomoc pri prirodzenom oplodnení sledovaním ovulácie či hormonálna stimulácia.

Menej náročný spôsob je aj vnútromaternicová inseminácia, ktorá predstavuje zavedenie „prečistených“ spermií partnera alebo darcu priamo do dutiny maternice pacientky tenkým katétrom. Zavedenie spermií do maternice a následné oplodnenie tak prebieha spontánne v tele ženy.

Ak tieto metódy nepomôžu, prichádza na rad mimotelové oplodnenie, a teda oplodnenie v laboratórnych podmienkach za asistencie embryológa. Viac o tom, ako prebieha umelé oplodnenie (IVF – „in vitro fertilisation”) si môžete prečítať v tomto článku.

Myslíte si, že sa vás týka neplodnosť?

Dohodnite si stretnutie v centre asistovanej reprodukcie.

objednať sa

Darovanie vajíčka/spermií

Ak je partner nositeľom genetického ochorenia (v jeho ejakuláte sa nenachádzajú žiadne spermie alebo len spermie s nízkou kvalitou), je možné požiadať o darovanie spermií. Darovanie vajíčok (oocytov) u žien prichádza do úvahy, ak je to pre ženy jediná možnosť porodiť zdravé dieťa (napríklad v prípade predčasnej menopauzy, zlyhania funkcie vaječníkov, genetického ochorenia, nízkej kvality vajíčok či prekonaného onkologického ochorenia).

Proces darovania je prísne anonymný a všetci darcovia sú podrobení dôsledným vyšetreniam na vylúčenie infekčných, sexuálne a geneticky prenosných ochorení.

Nečakajte

Asistovaná reprodukcia by nemala byť vnímaná ako posledná možnosť liečby neplodnosti, ale ako normálna súčasť liečby. Nepremárnite roky pokusmi o otehotnenie, stresmi či pocitmi nedostatočnosti a požiadajte svojich gynekológov o radu a pomoc ešte v čase, kedy je najväčšia možnosť dosiahnuť úspešné oplodnenie.

Vypočujte si podcasty na tému neplodnosť:

banner pna podcast prečo bocian mešká

Nie